Az ETUC a minimálbérről szóló irányelv megvédéséért

Miután Dánia az irányelv megsemmisítését kérte, 2025. február 28-án az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) 51 oldalas részletes ellenvéleményt tett közzé, amelyben a megfelelő minimálbérről szóló irányelv megvédéséért áll ki.

Az ETUC a minimálbérről szóló irányelv megvédéséért

Az Európai Unió Bírósága (EUB) jogerős ítélete előtt a Dánia benyújtotta vélemény érvelése „történelmileg téves”, és nem veszi figyelembe a kialakult ítélkezési gyakorlatot - erre a következtetésre jutott az az 51 oldalas részletes ellenvélemény, amelyet az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) a sajtó nyilvánosságában közzétett.

Januárban Emiliou főtanácsnok indítványt nyújtott be a Dánia által az Európai Parlament és az EU Tanácsa ellen indított ügyben, amely az egész irányelv megsemmisítését kérte azon az alapon, hogy „az nem egyeztethető össze a Szerződések 153. cikkének (5) bekezdésével”. Az ETUC elutasítja ezt az érvelést, és azt várja a Bíróságtól, hogy más következtetésre jusson, és ne kövesse a főtanácsnok nem kötelező erejű javaslatait, ehelyett teljes egészében tartsa fenn az megfelelő minimálbérről szóló irányelvet a következő okok miatt:

A főtanácsnok következtetésében nem tulajdonított kellő súlyt, sőt nem is ismerte el a nemzetközi és európai jogi keret, illetve a vonatkozó ítélkezési gyakorlat fontos szempontjait;

  • A tanácsadó csoport figyelmen kívül hagyta azokat a szociális célkitűzéseket is, amelyeket az EU-nak a szerződések és különösen a szociálpolitika értelmében teljesítenie kell, valamint a szociális irányelvek sajátosságait, amelyek elegendő rugalmasságot biztosítanak a tagállamoknak és a szociális partnereknek e célok eléréséhez az irányelv végrehajtása során;
  • A főtanácsnok által alkalmazott módszertan emellett számos hiányosságot, valamint bizonyos következetlenségeket és a szövegkörnyezet figyelembe vételének hiányát mutatja;
  • A főtanácsnok a „díjazás” kizárásának szó szerinti és technikai értelmezésére támaszkodott, amely nem áll összhangban a Szerződésekkel, a másodlagos uniós joggal és különösen az EUB állandó ítélkezési gyakorlatával.

Esther Lynch, az ETUC főtitkára véleménye szerint:

  • A részletes szakszervezeti ellenvélemény, amelyet ma közzéteszünk, megmutatja, mit várunk az Európai Unió Bíróságától, hogy megállapítsa, hogy az irányelv teljes mértékben az EU hatáskörébe tartozik, és a dolgozók millióinak védelme érdekében be kell tartani.
  • Ha Emiliou főtanácsnok véleményét követik, annak súlyos következményei lennének több millió európai munkavállalóra nézve, akik már most is a megfelelő minimálbérről szóló irányelvre támaszkodnak, amelynek alapvető célja a kollektív tárgyalások lefedettségének növelése és a szakszervezetek felbomlásának megállítása.
  • Ez az eset olyan időszakban játszódik, amikor 10 millióval nőtt a fűtést magának meg nem engedhető dolgozók száma, és a minimálbéresek havi fizetésének egyharmadát teszi ki a bérleti díj.
  • A tagállamok ezt nem használhatják ürügyül arra, hogy ne hajtsák végre az irányelvet.

Isabelle Schömann, az ETUC főtitkár-helyettese véleménye szerint:

  • Nyilvánvaló, hogy azok az érvek, amelyek alapján a főtanácsnok az irányelv teljes megsemmisítését kérte a szerződések szűk értelmezésén alapulnak, figyelmen kívül hagyják a bíróság több évtizedes saját ítélkezési gyakorlatát ebben a kérdésben, valamint a szociális partnerek működésének és az EU szociális célkitűzései félreértésén alapulnak.
  • Az Európai Szakszervezeti Szövetség felkéri az Európai Unió Bíróságát, hogy erősítse meg a régóta kialakult ítélkezési gyakorlatát, és hagyja figyelmen kívül a nem kötelező erejű véleményt, ahogyan azt a múltban már megtette a hasonló ügyekben a Szerződések 153. cikkének (5) bekezdésében foglalt „díjazás” kizárásával kapcsolatban.

A fénykép az ETUC 2023-as tüntetésén készült, a molinó felirata: "Mozgósíts a társadalmi igazságosságért".  Forrás: ferpa.org