Fontos a mentális egészség is
2025. január 30-án ülést tartott az Európai Szakszervezetei Szövetség Munkavédelmi Állandó Bizottsága Brüsszelben. A munkavédelem a háztartási alkalmazottaknak is jár, fontos a mentális egészség, ezért legyen irányelv a pszichoszociális kockázatokról, a versenyképesség nem mehet a munkakörülményeinek rovására – többek között ezek voltak a tanácskozás fő témái.

1. Az Európai Bizottság, a Parlament és a munkavédelem
Giulio Romani szövetségi titkár elmondta, az ETUC-t aggodalommal tölti el a „Versenyképességi Iránytű”, amely az Európai Bizottság kezdeményezése (programja) az EU versenyképességének fokozására, a nagyobb gazdasági növekedésre, az innovációra és a kevesebb bürokrácia elérésére. Az ETUC határozott álláspontja szerint az európai versenyképesség nagymértékben függ az európai szociális modelltől. (További információk, www.etuc.org; az ETUC végrehajtó bizottsága legutóbbi ülésén elfogadott állásfoglalása: „Az ETUC álláspontja a jobb szabályozás menetrendjéről – az emberekért és a bolygóért, nem a profitért”.)
A versenyképességi iránytűvel kapcsolatban Giulio Romani utalt a Von Der Leyen elnökhöz intézett, az ülés előtti napon benyújtott, a javaslattal kapcsolatos levelére, amely a következő linken érhető el: https://www.etuc.org/en/pressrelease/etuc-declines-invitation-endorse-competitiveness-compass
Az EU soros lengyel elnöksége szociális területen aktívan tevékenykedik. A „Digitális jövő építése a munkavédelemben” című rendezvényt április elején tartják Varsóban, amelyre az ETUC meghívást kapott előadónak. Az ETUC összességében igazolni kívánja a pszichoszociális kockázatokról (PSR) szóló irányelv szükségességét.
Az ETUC kongresszusa által elfogadott dokumentum munkavédelmi fejezetének egyik célkitűzése az, hogy támogassa az egészségügyi és biztonsági keretirányelv (89/391/EGK keretirányelv) és egyes irányelvei hatályának kiterjesztését a „háztartási alkalmazottakra”. E tekintetben az ETUC szorosan együttműködik az EFFAT-tal (Élelmiszeripari, Mezőgazdasági, Idegenforgalmi és kapcsolódó ágazatok szakszervezeteinek Európai Szövetsége), esetleg egy európai projekt támogatásával. Az EFFAT képviselője a fentiek kapcsán tartott egy rövid előadást és bemutatta az általuk indított kampányt.
A bevezetőben szó esett még az azbeszttel kapcsolatos, tavaly év végén rendezett workshopokról.
Az EU munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi irányelveinek gyakorlati végrehajtásának felülvizsgálatával (2018-2022) kapcsolatosan az ETUC jelezte, hogy a szervezet az ETUC Kongresszuson megfogalmazott prioritásaihoz igazodó európai perspektívával reagált.
2. A munkahelyi hőséggel (Heat Prevention at Work) kapcsolatos, az ETUC Végrehajtó Bizottsága elé terjesztendő állásfoglalás
Az ülés célja volt, hogy megvitassa a végrehajtó bizottság részére küldendő határozati javaslat részletes tartalmát, és szükség esetén módosítsa a szöveget, mielőtt azt megküldésre kerül a végrehajtó bizottság tagjainak. Az ülésen a témával kapcsolatban bemutatták Marouane Laabbas el Guennouni-t, ETUI-kutató munkatársát. A bemutatkozáson túl Marouane bemutatta az ETUI kezdeményezést is, amelynek célja a munkahelyi hőség szakértői hálózatának létrehozása. A cél egy olyan hálózat létrehozása a klímaváltozás – különösen a hő – hatásaival foglalkozó szakszervezeti tagokból, akik hozzájárulnak az intézet tudományos kutatásához a témában.
A fentiek mellett elhangzott, hogy az Európai Parlament képviselőcsoportjainak koordinátorai jóváhagyták „A munkahelyi szélsőséges hőmérsékletek hatása a munkavállalók egészségére és biztonságára” című saját kezdeményezésű jelentéssel kapcsolatos munkát. Az ETUC felveszi a kapcsolatot az előadóval, a tartalomról szóló megbeszélések áprilisban kezdődnek.
Emlékeztetőül: az EU vonatkozó szabályozása jelenleg nem tartalmazza az ILO által megfogalmazott alapvető követelményeket, különösen az ivóvízzel, pihenéssel, (árnyékos, hűvös, szellőztetett) pihenőhelyek biztosításával, megfelelő higiéniai létesítményekkel, hidratációs stratégiákkal és a WBGT (korrigált effektív hőmérséklet) potenciális hőstressz indikátorként való használatával kapcsolatos követelményeket. Ezen követelmények biztosításában lenne szükséges előrelépni.
3. Legfrissebb jogalkotási és politikai fejlemények, különös tekintettel az ETUC pszichoszociális kockázatokról szóló irányelvre
A közelgő politikai és jogalkotási kezdeményezésekkel kapcsolatban Giulio Romani kifejtette, hogy Roxana Mînzatu asszony (a szociális jogokért és a munkahelyekért, a készségekért és az oktatásért felelős alelnök) felvette portfóliójába a munkahelyi egészségvédelem és biztonság európai megközelítésének javítását, különös tekintettel a munkahelyi mentális egészségre. Az ETUC álláspontja azonban a pszichoszociális kockázatok megelőzésére összpontosít egy erre a célra szolgáló irányelven keresztül. Probléma, hogy a mentális egészséget általában közegészségügyi kérdésnek tekintik, nem pedig munkával kapcsolatosnak, ami azt jelenti, hogy a munkáltatók nem tehetők kizárólagosan felelőssé a megelőző intézkedések végrehajtásáért. Az ETUC új Európai Bizottság felé aktívan szorgalmazza ezt a perspektívát. Ezzel kapcsolatban az ETUC közös rendezvényt hirdetett meg április 28-ára Brüsszelben, a munkahelyi pszichoszociális kockázatok megelőzéséről szóló irányelv megalkotására irányuló folyamatos érdekképviseleti erőfeszítése részeként. Ez az esemény bemutatja az ETUI pszichoszociális kockázatokkal kapcsolatos élvonalbeli kutatásait, és platformot biztosít az ETUC gyors és hatékony jogalkotásra vonatkozó kulcsfontosságú követelményeinek bemutatására.
4. Információk az EU-OSHA és az ACSH-ról (Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Tanácsadó Bizottság)
Dimitra Theodori bemutatta az ASCH-val kapcsolatos aktualitásokat. Ez magában foglalta – többek között – a képernyős munkahelyekről és a munkahelyről szóló szabályozással kapcsolatos nemrégiben elfogadott vélemények főbb elemeinek áttekintését, valamint azt, hogy ezek hogyan járulnak hozzá az ETUC által megfogalmazott követelményekhez. Emellett rövid tájékoztatást adott az éghajlatváltozással foglalkozó munkacsoport folyamatban lévő munkájáról és a pszichoszociális kockázatokkal kapcsolatos megbízatásáról.
Andreas Stoimenidis, az EU-OSHA Workers’ Interest Group koordinátora bemutatta az EU-OSHA ügynökséggel kapcsolatos aktualitásokat, ideértve a jelenlegi EU-OSHA kampány keretében a legújabb kutatásokra és kommunikációs termékekre való hivatkozásokat, a közelgő kampány (a kampány a munkahelyi mentális egészségre fog összpontosítani) főbb irányvonalait és az újonnan elfogadott EU-OSHA stratégiát.
Végezetül az ETUI tájékoztatta az ülés részt vevőit az ISO 45001 (MEBIR) kapcsolatos kutatás helyzetéről és a szabvány a munkavédelmi jogszabályokra és azok végrehajtásra gyakorolt hatásairól.
5. Következő események:
2025. március 27-28.: A „a kettős átmenetből fakadó munkahelyi kockázatok megelőzése és az EU kereskedelmi stratégiájának középpontjában” projekt zárókonferenciája Szlovéniában
2025. április 28.: Pszichoszociális kockázatokról szóló rendezvény a munkahelyi biztonság és egészségvédelem világnapja (Workers' Memorial Day) keretében
dr. Hajdók Marcell
ETUC Munkavédelmi Állandó Bizottságának
helyettes bizottsági tagja (LIGA, HÉSZ)