Az Európai Társadalmi Párbeszéd keretében zajló, a 2007-es munkaerő-piaci elemzés aktualizálását célzó tárgyalássorozat

A tárgyalássorozat tizedik ülésére szokás szerint Brüsszelben került sor. A szeptemberi ülés óta októberben egy munkacsoport ülésre is sor került, ami segítségével tovább finomították a felek az anyagot.

Az Európai Társadalmi Párbeszéd keretében zajló, a 2007-es munkaerő-piaci elemzés aktualizálását célzó tárgyalássorozat

Az első fél óra a munkaadók és munkavállalók vezetőinek („Titkársági ülés”) zárt egyeztetésével kezdődött, majd egy rövid plenáris ülésre került sor, ahol az oldalak vezetői beszámoltak a legújabb fejleményekről.
A munkavállalók oldalülését Patrick Itschert vezette. Miután üdvözölte a kollégákat, elmondta, hogy mindkét oldal arra törekszik, hogy a tárgyalások 2014.decemberében, a tervezetten utolsó ülésen lezáruljanak, ami az adott pillanatban még mindig kihívásnak tűnik, mivel az oldalak nem egyeztek meg mindenben és jóval „politikusabbak” egyes kérdések, témakörök mint ahogy azt korábban gondolhatták volna a felek.. A jelenlegi ülés feladata az elemző anyag bevezetésének, 2, 3 és 4 fejezetének átbeszélése, véglegesítése, még a decemberi ülés feladata a fennmaradó, 5-7 fejezet véglegesítése lesz.

Patrick bevezetése után a DGB képviselője jelezte, hogy észrevétele szerint a tárgyalási folyamat néha teljességgel nélkülözi a praktikusságot és „életszerűséget”, erre Patrick vázolta a folyamat következő lépéseit. Antonia Ramos, a spanyol képviselő kifogásolta, hogy nem minden javaslata kerül beépítésre az anyagba, erre Patrick válasza az volt, hogy sajnos nem lehet átírni teljesen az anyag egyes részeit. A többi hozzászóló elismerte, hogy ez egy nagyon fontos és nehéz munka, de jó lenne, ha a tárgyalás vezetői időben kezdenék az egyeztetést és a tényleges munkát az üléseken. Az angliai munkavállalói résztvevő hozzászólása szerint a dokumentum egyéni értelmezéseknek ad teret (például ugyanazt a nyelvet esetleg a munkavállalók és a munkaadók is másképpen értelmezhetik), ez problémás lehet. A lengyel résztvevő újfent kérte, hogy a hátralévő munka jóval precízebben és a rendelkezésre álló időt jobban kihasználva folyjon. Ezt követően a jelenlevők áttértek a konkrét szövegre.

A bevezetés részt érintve a spanyol képviselő kifogásolta egyes tartalmi részeit (pl. a munkahelyek újrateremtésével kapcsolatos kijelentéseket). Többször visszatérő momentum volt a fiatalok munkahely-garanciája, kérdésként merült fel, hogy valóban olyan reformnak tekinthető-e, ami minőségi munkahelyeket teremt.
A második fejezet - Foglalkoztatás, befektetés, növekedés, versenyképesség - még mindig vitákra adott okot a munkavállalói oldalon belül, első sorban azok körében, akik először találkoztak a szöveggel (néhány képviselő nem vett részt a munkában korábban). Lényegesebb változtatások nem történtek végül a fejezeten, de néhány javaslat megfontolásra került.

Az ebédszünetet követően a következő, harmadik fejezet - Termelékenység, kutatás és fejlesztés, innováció, oktatás és tréning - került sorra. Itt első körben nyelvi értelmezési kérdések merültek fel, pl. mit értünk „üzleti környezet” alatt, illetve nem mindegy, hogy az adózással kapcsolatosan mit értünk adókönnyítés vagy kedvezmény alatt. Felmerült lengyel részről a migráns munkavállalók kérdése is, hogy az anyag túl felületesen érinti őket és az alacsony képzettségűeket nem feltétlenül kellene megkülönböztetni a migráns munkavállalók más csoportjaitól.

A negyedik fejezet - (Európai) - Munkaerő-piacok kapcsán az olasz munkavállalói képviselő számtalan olasz szakszervezeti kifogást sorolt el, itt szerepelt többek között például a nemek közötti keresetkülönbségek kérdésére tért ki. A fiatalok képviselője tisztázó kérdéseket tett fel. Ezt követően a „reform” kifejezés került megvitatásra - negatív vagy pozitív értelmű-e inkább. Az angol képviselő a különböző foglalkoztatási formák iránti aggodalmát fejezte ki, például a prekariátus munka helyett a gazdaságilag függő munkavállalók kifejezést javasolta. A munkaerőpiac szegmentálódása kapcsán is többen megjegyzéseket tettek.

A negyedik fejezet átbeszélése után Patrick Itschert felsorolta azokat a pontokat a későbbi fejezetekben, amelyekben a partnerek még nem értenek egyet (veszélyeztetett csoportok, nyugdíjkérdések, demográfiai kérdések - a társadalom öregedésével az ellátórendszerek ellehetetlenülnek.).

Kávészünet után, öt órakor a munkaadói és munkavállalói képviselők plenáris ülésre gyűltek össze. Patrick Itschert összefoglalta a főbb munkavállalói észrevételeket és reményét fejezte ki, hogy az Elnökség összeülésének idejére, 2015. március 10 - 11.-ére az anyag kész lesz és franciára is lefordításra kerül.

A munkaadók képviselője Neil Carberry reagálásában elmondta, hogy januárra ő is reméli, hogy befejeződik a lényegi munka, megköszönte a munkavállalói beszámolót és ígérte, hogy a következő találkozóra ők is összeszedik az aktuális észrevételeiket.

A következő találkozóra várhatólag 2014. december 10-én kerül sor.

Kelemen Melinda