Még mindig sok a szabálytalanság
Az első negyedévben Magyarországon 3045 munkáltató 71,5 százalékánál találtak munkavédelmi szabálytalanságot; mindez 5,4 százalékpontos javulás az előző év azonos időszakához képest. Munkavédelmi szakértőnk szerint ez még mindig sok.
Június elején jelentette be a Pénzügyminisztérium munkavédelmi főosztálya, hogy minimális mértékben, de csökkentek a munkavédelmi szabálytalanságok.
Az ellenőrök 66 esetben, összesen 22,77 millió forint munkavédelmi bírságot szabtak ki az első három hónapban. Az egészséget nem veszélyeztető és a biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok betartásának ellenőrzésénél 97 143 munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták, és az ellenőrzött dolgozók 67,6 százalékánál tapasztaltak szabálytalanságot, míg egy évvel korábban ez az arány még 69,5 százalék volt - derül ki a jelentésből.
A munkavédelmi hatóság megállapította, hogy a szabálytalan körülmények között foglalkoztatott munkavállalók 28 százalékának súlyos szabálytalanságok mellett kellett dolgoznia. Ez az arány némi javulást mutat a 2017. január-márciusi időszakban mért 30,7 százaléktól.
Az ellenőrzések elsősorban a feldolgozóipar, az építőipar, a gépipar és a mezőgazdaság területére irányultak, ahol a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése gyakoribb és súlyosabb is.
Az összes intézkedés 56,7 százaléka munkavédelmi, 31,4 százaléka munkabiztonsági, 11,9 százaléka pedig munkaegészségügyi intézkedés volt - ismertették.
A jelentés szerint a munkáltatói mulasztások 10,3 százaléka a villamosbiztonsági hiányosságokból, 9,5 százaléka pedig a nem megfelelő munkaeszközök biztosításából adódott. Intézkedniük kellett a felügyelőknek még a veszélyes anyagok alkalmazásából eredő kockázatok becslésével, értékelésével kapcsolatos szabályok megszegése és a munkavédelmi ismeretek hiánya miatt is, az összes eljárás 6,3 százaléka, illetve 5,3 százaléka volt ilyen.
Az év első három hónapjában a munkavédelmi hatóság 15 esetben szabott ki eljárási bírságot és 10 esetben közigazgatási bírságot 1,26 millió forint, illetve 585 ezer forint értékben.
Megkérdeztük Miskéri Lászlót, a LIGA Szakszervezetek munkavédelmi szakértőjét, hogyan értékeli az eredményeket.
- Természetesen örülünk, ha csökken a balesetek száma, vagy kevesebb a bírság, de a javulás kint, a valós életben nem érzékelhető. A szabálytalanságok száma még mindig magas. Ez abból is adódhat, hogy csökkent az ellenőrzések száma és hatékonysága. Tudjuk, hogy a hatóság létszámgondokkal és szakemberhiánnyal is küzd, és néha az ellenőrök képzettsége és gyakorlata sem kielégítő. A szakma nem népszerű, ezért sokszor nehezen találnak jelentkezőket munkavédelmi ellenőrnek.
-l
Kép: www.tqconsulting.hu