Fogyasztói szemmel: mi változik júniustól, ha online rendelünk?
Az új hatályba lépő rendelet alapvetően változtat mind a távollévők között szerződések - ilyenek például az online rendelések -, mind az üzlethelyiségen kívül fogyasztóval kötött szerződések - termékbemutatók - szabályain. A most hatályban lévő kormányrendeletek ezzel egy időben érvényüket vesztik június 13-tól.
Az új Kormányrendelet vállalkozás és fogyasztó közötti jogviszonyokra érvényes, tehát a vállalkozások egymás közötti jogügyleteit nem érinti. Szintén felsorolásra kerülnek azok a területek, amelyre a szabályok nem vonatoznak (pl.: szerencsejáték ügyletek, pénzügyi szolgáltatások stb.). Online vásárlások esetében egyébként is szélesebb tájékoztatási kötelezettséget írt elő a ’webshopoknak’, ugyanakkor a kötelező elemek sora is bővül.
Lényeges változás, hogy az elállási jog gyakorlása az eddigi 8 munkanap helyett 14 napra módosul, így a kívánt termék átvételétől, avagy szolgáltatás esetén a szerződés aláírásától bővül az elállásra adott határidő. Amennyiben erről a jogáról a fogyasztó nem kap tájékoztatást az elállási idő 12 hónapra nő, így a Kormányrendelet komolyan szankcionálja a tájékoztatási kötelezettség elmulasztását.
Az elállási nyilatkozat elküldése a határidő utolsó napján is megfelelőnek minősül. A fogyasztónak kötelessége bizonyítani, hogy a jogát szabályszerűen gyakorolta. Szintén a fogyasztóknak kedvező változás, hogy a vállalkozásnak az elállásról szerzett tudomásszerzéstől számított 14 napon belül vissza kell fizetnie a pénzt. A vállalkozásnak joga van visszatartani az összeget, amíg a fogyasztó a terméket vissza nem küldte, vagy annak visszaküldését nem igazolta. A változásoktól függetlenül javasoljuk a fogyasztóknak, hogy rendelés esetén alaposan járjanak utána az adott ’webshopnak’, ellenőrizzék az elérhetőségeket és érdemes fórumokat is olvasgatni, hogy nehogy probléma merüljön fel az esetleges jogérvényesítés vonatkozásában.
Jogszabályi háttér és bővebb információ: 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól.
Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület