Pályázat

Megjelent a munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek pályázati felhívása, amely többek között célul tűzte ki a szociális partnerek társadalmi és munkaerő-piaci szerepvállalásának erősítését.

Pályázat

A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) kiírt pályázat célja a szociális partnerek társadalmi és munkaerő-piaci szerepvállalásának erősítése, képviseleti erejének növelése, és olyan tevékenységek támogatása, amelyek hatékonyan hozzájárulnak a munkavállalók és a munkáltatók, vállalkozások munkaerőpiaci alkalmazkodóképességének fejlesztéséhez, társadalmi felelősségvállalásuk erősítéséhez.

A támogatott projektek keretében olyan témák feldolgozására kerülhet sor, mint például az időskori munkaerőpiaci aktivitás erősítése, a digitalizációból és automatizációból, a változó készségigényekből fakadó kihívások kezelése, amelyek hosszú távon javítják a foglalkoztathatóságot, az alkalmazkodóképességet, a termelékenységet és a versenyképességet. Az eredményeket úgy kell elérhetővé tenni és bemutatni, hogy azokat a munkaadók és munkavállalók minél szélesebb körben megismerhessék és felhasználhassák.

A támogatási kérelmek benyújtására 2018. október 18-ától lesz lehetőség, az igényelhető összeg minimum 10 millió, maximum 50 millió forint.

A felhívás keretében az alábbi tématerületekhez kapcsolódó projektek nyújthatók be:

  • Az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások kezelése és az időskori munkaerőpiaci aktivitás elősegítése;
  • a munka jövője (tekintettel többek között a technológiai fejlődésre, automatizációra, digitalizációra, a változó készségigényekre, az idősödő munkavállalókra, valamint a globális változásokra);
  • munkahelyi diverzitás kezelése és az ezzel járó lehetőségek kihasználása,
  • a munkaerő-piacon az egyenlő bánásmód elősegítése, a szegregáció megelőzése;
  • a nők és a férfiak egyenlő munkaerőpiaci esélyeinek előmozdítása;
  • a munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai;
  • munkaerő-piac keresleti és kínálati oldalának összehangolását segítő, támogató megoldások;
  • munkaerő-igények és készségigények előrejelzése;
  • munkaerőpiaci átmenetek elősegítése;
  • munkavállalói ismeretek kidolgozása és oktatása a munkaerőpiacra belépő fiatalok részére;
  • minőségi munkahelyek;
  • a munka és a magánélet összehangolását segítő Magyarországon eddig nem alkalmazott megoldások, rugalmas foglalkoztatás elterjesztése, szemléletformálás;
  • zöld- és kék-gazdaság, környezetvédelem, környezettudatosság;
  • közösségi megoldások a gazdaságban („sharing economy”);
  • a válságban lévő ágazatok kilábalási, megújulási terveinek kidolgozása (innovatív megoldások, új technológiák alkalmazása stb.);
  • alkonygazdaság fejlesztési lehetőségeinek kimunkálása, az egészségügyi szektor piaci alapon működő részének foglalkoztatási potenciálja;
  • a generációk közötti együttműködés elősegítése a munkahelyeken;
  • vállalatok társadalmi felelősségvállalásának elősegítése,
  • a kiskereskedelmi boltok társadalmi felelőssége és munkaerőpiaci potenciálja az alacsony lakosságszámú településeken;
  • a turisztikai szektor foglalkoztatási potenciáljának maximalizálása
  • felkészülés a foglalkoztatást érintő változásokra, a foglalkoztatási válsághelyzetek megelőzésére és a válsághelyzetek kezelésének módjaira.
  • munkavédelmi, munkahelyi egészséggel összefüggő kutatás a honvédelem, a sütőipar, a gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása, a gép, gépi berendezés gyártása, és az ipari gép, berendezés, eszköz javítása ágazatok/alágazatok/szakágazatok területén

A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg összesen 4 milliárd Ft.
A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 110 - 400 db
A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege minimum 10 millió maximum 50 millió forint.
Az igényelhető támogatás maximális mértéke a projekt összes elszámolható költségének 100 %-a.
A konzorciumi tagok tagi szintű támogatási igényének külön-külön el kell érnie az összes igényelt támogatás legalább 15 %-át.

Pályázat kódja: GINOP-5.3.5-18

A projekt területi korlátozása

A felhívás keretében az ország hat kevésbé fejlett (Észak-magyarországi, Észak-alföldi, Dél-alföldi, Közép-dunántúli, Nyugat-dunántúli, Dél-dunántúli) régiók területén hatást kifejtő projektekre nyújthatók be támogatási kérelmek.
A projekt megvalósítása során a kísérleti (pilot) projektelembe bevont munkáltatóknak az ország hat kevésbé fejlett régiójának egyikében székhellyel, vagy telephellyel kell rendelkeznie. A kísérleti (pilot) projektelembe csak olyan munkavállaló (beleértve a gyakornokot is) vonható be, aki lakóhellyel vagy bejelentett tartózkodási hellyel rendelkezik a kevésbé fejlett (Észak-magyarországi, Észak-alföldi, Délalföldi, Közép-dunántúli, Nyugat-dunántúli, Dél-dunántúli) régiók valamelyikében.

A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a támogatást igénylő bejegyzett magyarországi székhelye, vagy telephelye, vagy a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 272. § (8) bekezdés szerinti helyszín lehet. Nem támogatható a Közép-magyarországi régió területén lévő helyszínen megvalósuló szakmai rendezvény, képzés.

A beszerzett eszközöket, immateriális javakat a megvalósítás helyszínéül szolgáló ingatlanra (székhelyre, telephelyre) kell számvitelileg aktiválni.

Fenntartási kötelezettség
A támogatást igénylő vállalja, hogy az alábbi tevékenységeket a projekt megvalósítás befejezésétől számított 3 évig fenntartja:

  • a szakmai tartalmak elérhetőségét;
  • a projekt során kialakított szakmai honlapot;
  • eszközöket, esetleges informatikai fejlesztéseket;

Támogatást igénylők köre

a) Önállóan, konzorciumvezetőként, vagy konzorcium tagként az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV.20 törvény alapján létrejött, jogi személyiséggel rendelkező, bíróságon bejegyzett, létesítő okiratuk szerintmunkavállalói érdekképviseleti szervezetek és munkáltatói érdekképviseleti szervezetek (a továbbiakban együtt: szociális partnerek), valamint ezek szövetségei, köztük az ágazati párbeszéd bizottságokról és a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről szóló 2009. évi LXXIV. törvény alapján törvénnyel létrehozott Ágazati Párbeszéd Bizottságokban tagsággal rendelkező munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetek, valamint ezek szövetségei.

b) Konzorciumi tagként a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 1. mellékletében felsorolt államilag elismert felsőoktatási intézmények, továbbá kutatóintézetek, kutatással foglalkozó nonprofit szervezetek (GFO kód: 312, 552, 561, 562, 563, 569, 572, 573, 599)

A munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetek közösen vagy önállóan egyaránt benyújthatnak támogatási kérelmet. Jelen Felhívás keretében a konzorcium tagjainak maximális száma 4 db.


Letölthető dokumentumok:

GINOP_5.3.5..pdf