EVDSZ: alaptalan a felmondás

2025. április 2-án az Egyesült Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége közleményt adott ki, amelyben a Tatabányai Erőmű Kft.-nél történt szakszervezeti tisztségviselők azonnali hatályú felmondását alaptalannak és méltánytalannak tartja. Az EVDSZ kéri az intézkedés azonnali visszavonását,. 

Közlemény

A Tatabányai Erőmű Kft. 2024 október 15. napján Mészáros Zoltán VIMÉSZ Ügyvivő, és Törköly Zoltán, VIMÉSZ Ügyvivő, Üzemi Tanács Elnök munkaviszonyát 2024. december 9. napján azonnali hatállyal megszüntette.

A Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szakszervezete ( VIMÉSZ) felkérésére 2025. január 23-án levélben fordultunk Dr. Sámuel Emese Márta, a Tatabányai Erőmű Kft. Ügyvezető Asszonyához. A levélben személyes egyeztetést kezdeményeztünk Törköly Zoltán VIMÉSZ Ügyvivő, Üzemi Tanács Elnök ügyében. Megismerve az ügy iratait, a levélben hangsúlyoztuk azt is, hogy az EVDSZ alaptalannak és méltánytalannak tartja a munkáltatói intézkedést, ezért kértük annak visszavonását, illetve tekintettel az időközben – az érintett szakszervezeti tisztségviselő által – indított munkaügyi perre, kezdeményeztük peren kívüli egyezség megkötését is az érintett munkavállaló és a munkáltató között, javaslatot téve annak tartalmára is. Ezen kívül jeleztük, hogy amennyiben az egyeztetés nem jön létre, illetve eredménytelenül zárul, egyéb érdekérvényesítő lépéseket is kívánunk tenni a szerintünk megalapozatlan és méltánytalan munkáltatói intézkedés visszavonása, illetve a peren kívüli egyezség létrejötte érdekében, ugyanakkor reményünket fejeztük ki, hogy a konfliktus a személyes egyeztetésen, a tárgyaló asztalnál megoldhatóvá válik.

Ezen levelünkre 2025. január 30-án érkezett válasz, melyben Ügyvezető Asszony jelezte, hogy nem látja szükségességét a személyes egyeztetés lefolytatásának, azaz visszautasította kezdeményezésünket.

Őszintén meglepett azonban bennünket Ügyvezető Asszony levelének tartalma és hangneme.

Ügyvezető Asszony vitatta, a szakszervezet fellépésének lehetőségét egy szakszervezeti tisztségviselő azonnali hatályú felmondással kapcsolatosan. Ez vitatható és elfogadhatatlan számunkra. Már csak azért is, mert a szakszervezeti tevékenysége miatt senkit nem érhet joghátrány és erre vonatkozóan a szakszervezet igenis jogosult ennek tisztázása érdekében egyeztetést kezdeményezni, továbbá a szakszervezetnek joga van a tagjait képviselni – egyénileg is – a munkáltatóval szemben, ha úgy látja, hogy a szakszervezeti tagot méltánytalan érdeksérelem éri.

Szeretnénk jelezni azt is, hogy az adatvédelmi előírásokra való hivatkozás is elfogadhatatlan számunkra, mivel álláspontunk szerint az adatvédelemre vonatkozó előírások, abban az esetben, ha az érintett kéri fel a szakszervezetet az ügyében való eljárásra, ezek az előírások nem mentesítik a munkáltatót az egyeztetési kötelezettsége alól.

Ügyvezető Asszony azzal is megvádolta az EVDSZ-t, hogy leplezetlen pressziót gyakorolt a munkáltatóra az esetleges érdekegyeztető lépések kilátásba helyezése miatt. Mi ezt visszautasítjuk! Az EVDSZ csak tájékoztatta a munkáltatót – a korrektség jegyében – arról, hogy milyen lépéseket kíván még tenni, ha az álláspontunk szerint megalapozatlan és méltánytalan munkáltatói intézkedés nem kerül orvoslásra.

Egyébként Ügyvezető Asszony is kilátásba helyezte, hogy a társaság minden törvényes eszközt igénybe fog venni, ha úgy érzi, hogy az EVDSZ vagy bármely harmadik fél fellépése a társaság jó hírnevét, illetve gazdasági érdekét sérti.

Szeretnénk leszögezni, hogy ebben az ügyben az EVDSZ nem külső fél, a VIMÉSZ az EVDSZ megbecsült tagszakszervezete, a VIMÉSZ szakszervezeti tagjai az EVDSZ érdekkörébe tartozó szakszervezeti tagok, és ha a tagszakszervezeteink vagy az Ő tagjai hozzánk fordulnak, mi az Alapszabályunk szerint eljárunk az érdekükben.

Ügyvezető Asszony azon véleményét is kifejezte, hogy az EVDSZ nem kényszerítheti a munkáltatót egyedi ügyben megállapodás megkötésére. 

Kijelentjük, hogy kényszerítésről szó sem volt – a szakszervezetet megillető érdekképviseletről és érdekérvényesítésről viszont igen - az EVDSZ részéről a megállapodás megkötésére pusztán egy javaslattal éltünk, hogy a vitás ügy lezárható legyen.

Rögzítjük azt is, hogy az EVDSZ az Ügyvezető Asszonynak írt levelet nem hozta nyilvánosságra.

Ezzel szemben Ügyvezető Asszony – a levél elküldésével egyidejűleg – a Tatabányai Erőmű Kft. honlapján olyan tartalmú dokumentumot tett közzé, amely alkalmas az EVDSZ jó hírnevének megsértésére és a nyilvánosság félretájékoztatására.

Először is a dokumentum az EVDSZ szakszervezeti fellépését összemossa egy politikai párt fellépésével, azt sugallva, hogy az EVDSZ politikai érdekből kívánja megvédeni egy – az érdekkörébe tartozó – szakszervezeti tagját! Szeretnénk hangsúlyozni, hogy az EVDSZ mind működésében, mind tevékenysége során – az Alapszabályában is rögzítetten – a politikai pártoktól független szervezet, pártpolitikát nem folytat!

 Az álláspontunk szerint – a megalapozatlan és méltánytalan döntés megváltoztatása érdekében történő – fellépésünket úgy beállítani, hogy az érdekképviseletet felhasználva kívánjuk a szakszervezeti tagunkat a felelősség alól mentesíteni megint csak csúsztatás. Amikor mi az érdekkörünkbe tartozó szakszervezeti tagok érdekében fellépünk, tesszük a dolgunkat, ami az Alapszabály szerint kötelességünk!

A dokumentumban, az EVDSZ részéről felmerülő presszió hangoztatását is a nyilvánosság félretájékoztatásaként értelmezzük!

A dokumentum azt is tartalmazza, hogy a Tatabányai Erőmű Kft. menedzsmentje rendkívül fontosnak tartja a szakszervezetekkel való együttműködést. Mi nem érzékeljük ezt, nem erre utal a VIMÉSZ-szel jelenleg is folyamatban lévő per, valamint az sem, hogy a menedzsment az érdekképviseletekkel való egyeztetést mellőzve szünteti meg – azonnali hatállyal – az érdekképviseleti tisztségviselők munkaviszonyát!

A munkáltató intézkedésére olyan időszakban került sor a szakszervezeti tisztségviselő, Üzemi Tanács elnök vonatkozásában, amikor az érdekképviselet és a munkáltató között egyébként is per van folyamatban, illetve a bértárgyalás lefolytatása is rövidesen időszerű, valamint – a folyamatban lévő per okán is – a Kollektív Szerződés esetleges módosításáról is tárgyalásra kerülhet sor. A munkavállalói oldal egyik vezetőjének azonnali hatályú munkaviszony megszüntetése már csak ezek miatt is több mint aggályos!

Tudomásunk szerint a Tatabányai Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 2025. február 20-i ülésén döntést hozott arról, hogy kezdeményezi Dr. Sámuel Emese Márta Ügyvezető Asszony visszahívását.

Visszahívásra csak a Tatabányai Erőmű Kft. Közgyűlése jogosult.

A levelet megválaszoltuk és levélben fordultunk a Tatabányai Erőmű Kft. tulajdonosaihoz, kérve, hogy – amennyiben lehetséges – tegyék lehetővé, hogy a tulajdonosi Közgyűlésen, azon a napirenden, amikor a visszahívásról döntenek, szervezetünk és a VIMÉSZ képviselője, valamint a VIMÉSZ és a munkáltató között folyamatban lévő perben eljáró, a VIMÉSZ-t képviselő ügyvédek jelen lehessenek!

Kértük továbbá, hogy amennyiben ez nem lehetséges, a döntés során vegyék figyelembe az általunk és a VIMÉSZ-t képviselő ügyvédek által leírtakat, illetve tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a véleményünk szerint megalapozatlan és méltánytalan munkáltatói intézkedés – Törköly Zoltán, VIMÉSZ Ügyvivő, Üzemi Tanács Elnök munkaviszonyának azonnali hatályú megszüntetése – visszavonásra kerüljön, illetve peren kívüli egyezséggel záruljon!

AZ EVDSZ továbbra is megtesz mindent azért, hogy az általunk alaptalannak és méltánytalannak tartott munkáltatói intézkedés visszavonása megtörténjen illetve, hogy az ügy peren kívüli egyezséggel végződjön.

Mindezek ellenére bízunk benne, hogy a konfliktus tovább nem eszkalálódik, találunk megoldást a vita rendezésére!

Budapest, 2025. április 2.

Tisztelettel,   

Dr. Szilágyi József

EVDSZ Elnök