Jobban működő egészségügyért szervez megmozdulást a Magyar Orvosok Szakszervezete

A magyar egészségügy alulfinanszírozottságának megszüntetése érdekében március 8-án a Kossuth térre hívja az ügy iránt elkötelezett embereket a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Orvosok Szakszervezete. Srádi Péter, a MOSZ elnöke szerint fel kell hívni a figyelmet a munkavállalóikat és a lakosságot súlyosan érintő problémákra, és meglátásuk szerint egy figyelemfelhívó esemény ennek megfelelő eszköze lehet.

 

Jobban működő egészségügyért szervez megmozdulást a Magyar Orvosok Szakszervezete

- Mit szeretnének elérni az orvosok?

- Tudjuk, hogy az Európai Unió tagországai közül Magyarország az aki a GDP-hez viszonyítva legkevesebbet költi az egészségügyre, ezen változtatni kell, mert az egészségügy minden problémája összefügg ezzel a jelenséggel. Ezen kívül szeretnénk elérni, hogy a kormányzat az egészségügy átalakításakor valóban figyelembe vegye a szakma javaslatait. Ennek megkerülhetetlen eleme, hogy létrejöjjön egy egyeztető fórum az ágazat szakszervezeteinek, kamaráinak bevonásával. Elsősorban ezért megyünk ki a Kossuth térre a Magyar Orvosi Kamarával (MOK) közösen március 8-án.

- A szervezeti szintű problémák mellett vannak-e olyan követelések, amelyek a munkavállalással, az orvosokat mint munkavállalókat érintik?

- Az egészségügyet érő egyik leggyakoribb panasz a betegekkel, a hozzátartozókkal való kommunikációhoz kapcsolódik. A jelenség hátterében a dolgozók nagyfokú kiégettsége áll, amit munkaerő eláramlás és a COVID csak tovább rontott. A megfelelő eszközök hiányában, állandó kényszergazdálkodásban, méltatlan munkakörülmények között, túlterhelten dolgozó munkavállaló motiválatlan, türelmetlen, irritált. Ha nem biztosítjuk számukra azokat a feltételeket, hogy szakailag kiteljesedhessenek, ha nem tudunk számukra egy elfogadható életpálya modellt kínálni, akkor az olyan jogkorlátozó intézményekkel, mint az egészségügyi szolgálati jogviszony, csak tovább rontunk a helyzeten. A tudomány régóta tudja, hogy tartós jobb teljesítményre sarkalni nem büntetéssel és korbáccsal lehet, hanem megfelelő munkakörülményekkel, a szakma és magánélet egyensúlyának megteremtésével, ösztönző tényezőkkel. Mikor azt látjuk, hogy a ki nem adott szabadságok vannak a rendszerben és azokat el is akarják venni a dolgozóktól, akkor tudjuk, hogy a fenti célokkal  teljesen ellentétes irányba haladunk. 

- Miért nem sikerült eddig kiadni a szabadságokat?

- A legfőbb ok a tartós humánerőforrás-hiány. Kevés az egészségügyi dolgozó, így az intézmények sokszor nem tudják kiadni a szabadságokat. Ha minden munkavállaló kivenné a neki járó pihenőidőt, osztályok nem egyszer működésképtelenné válnának, műtéteket kellene elhalasztani és ellátási problémák lépnének fel. Azonban véleményünk szerint az orvosok és ápolók elhivatottsága, hivatástudata nem lehet indok arra, hogy jogszerűen járó pihenőidejüktől megfosszák őket. A folyamatos terhelés és a kimerültség ugyanis nem csak a dolgozók egészségére van káros hatással, hanem az ellátás biztonságát is veszélyezteti.

- Egészségügyi Szolgálati Jogviszonyról szóló törvény hogyan hatott a munkakörülményekre?

- Az Egészségügyi Szolgálati Jogviszonyról szóló törvény (ESZJTV) bevezetésével számos munkavállalói jog sérült. A szabad munkavállalás korlátozása, a kirendelések lehetősége és a másodállások engedélykötelezettsége jelentősen csökkentette az orvosok mozgásterét és még nem is beszéltünk a kollektív szerződések kérdéséről. A szolgálati joviszony bevezetésével 2024. december végéig ki kellett volna adni a bent ragadt szabadságokat, ez azonban a fenti okok miatt nem történt meg. Hiába garantálják a jogszabályok továbbra is az egészségügyi dolgozók számára a szabadságot, ha a valóságban annak kivétele akadályokba ütközik. Ráadásul egyes munkáltatók hallgatólagosan természetesnek veszik, hogy az orvosok és ápolók az osztály működőképessége érdekében „lemondanak" a pihenőidejükről.

- Mit tehetnek az egészségügyi dolgozók?

A Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) határozottan kiáll az egészségügyi dolgozók jogai mellett. Az egészségügyi rendszer problémáit nem a benne dolgozóknak kell megoldaniuk saját jogaik feladásával. Szeretnénk tudatosítani mindenkiben, hogy a szabadság kiadása a munkáltató feladata, az nem megtagadható, nem egyéni alku tárgya, alapvető jog. Mindenkit bíztatunk arra, hogy alakítson kollegáival munkahelyi szakszervezeti csoportot, amihez természetesen mi minden segítséget megadunk, mert így együtt hatékonyabban harcolhatunk érdekeink és jogaink védelmében. 

- A demonstráció mennyiben kötődik a pártok által megfogalmazott célokhoz?

- Hangsúlyozottan pártpolitikától mentes rendezvényen való részvételre hívunk mindenkit, aki fontosnak tartja, hogy a magyar állami egészségügyi ráfordítás az európai uniós átlagot elérje. Úgy gondoljuk, hogy a magyarok egészsége ezt megérdemli.

 l-

(Képünk 2015. májusában készült, illusztráció)