Milyen jogaid vannak munkavállalóként?

Legyél tisztába a jogaiddal a munkahelyeden - a LIGA Szakszervezetek tagszervezetei és regionális szervezői segítenek ebben!

Milyen jogaid vannak munkavállalóként?

Munkaidő, pihenőidő

·       A munkaszerződésednek tartalmaznia kell az alapbéredet és munkakörödet.

·       Ha nem állapodtok meg másképpen, akkor a foglalkoztatásod az általános teljes napi munkaidőre, 8 óra jön létre.

·       A munkaviszony kezdetétől számítva hét napon belül a munkáltató köteles tájékoztatni téged a napi munkaidő tartamáról, arról, hogy ezt melyik napokra osztja be, valamint a rendkívüli munkaidő lehetséges tartamáról.

·       A két munkanapod között, főszabály szerint legalább 11 órának el kell telnie, hogy kipihenhesd magad.

·       Rendkívüli munkaidőre ötven százalék bérpótlékot kell kapj, ha az a napi munkaidőt meghaladó vagy a munkaidőkereten, vagy elszámolási időszakon felül kell többlet órát dolgozni.

·       A pihenőnapodra elrendelt munkavégzésért száz százalék bérpótlék jár, illetve, ha másik pihenőnapot kapsz érte, ötven százalék.

·       20 nap szabadságra és életkorodnak megfelelő mértékű, akár 10 nap pótszabadságra vagy jogosult.

·       Élethelyzetednek, egészségi állapotodnak megfelelő további pótszabadságokra vagy jogosult.

·       Betegség esetén 15 munkanap betegszabadságra vagy jogosult, ezekre a napokra a távolléti díj hetven százaléka jár. 

 

 Család és munka

·       A munkáltatói felmondással szemben, ha kismama lettél, gyermeket szülsz, védelem illet meg. 

·       Szülőként pótszabadságot kapsz

·       24 hét szülési szabadságra mehetsz vagy 10 nap apasági szabadságra

·       Ha anya lettél 24 hét szülési szabadságra vagy jogosult, apaként pedig 10 nap apasági szabadságra.

·       Kismamaként több munkaidő-kedvezmény is megillet, orvosi vizsgálatok, szoptatási munkaidő kedvezmény, stb.

·       Ha gyermeket nevelsz vagy ápolsz valakit, jogosult vagy arra, hogy rugalmas munkavégzési formában dolgozz. Ekkor felmondási tilalom is véd.

·       Ha gyermeked egyedül nevelő munkavállaló vagy, a gyermek három éves koráig téged nem lehet rendkívüli munkavégzésre utasítani.

·       Kérésedre dolgozhatsz részmunkaidőben is.

·       A szakszervezetek a munka és a magánélet összehangolására sok intézkedést fogadtattak el, és továbbiakról is tárgyalnak.

 

Egyenlőség a munkahelyen

·       Nem érhet diszkrimináció a nemed, szexuális irányultságod, fogyatékosságod, hited, politikai véleményed, szakszervezethez tartozásod miatt.

·       Ezek érzékeny adatok, a törvény még ezen adatok kezelését, tárolását szigorúan szabályozza, ezekkel az adatokkal való visszaélést pedig szigorúan tiltja, illetve a visszaélést bünteti

·       a törvény tiltja a munkahelyi zaklatást, a megszégyenítést

·       Az ötven főnél többet foglalkoztató munkáltatódnak általában esélyegyenlőségi terveket kell készítenie.

·       A szakszervezetek ellenőrizhetik a törvények betartását, a kollektív szerződésben olyan intézkedéseket szabályozhatnak, amelyek segíthetnek neked, ha bizonyos munkavállalói csoportba tartozol.  

 

Munkahelyi biztonság

·       Jogod van a biztonságos munkahelyen dolgozni.

·       Megtagadhatod az olyan utasítást, amely veszélyes testi épségedre vagy az egészségedre.

·       A munkavállalók által megválasztott munkavédelmi képviselőhöz fordulhatsz.

·       A munkáltatónak biztosítania kell a biztonságos szerszámokat és egészséges munkakörnyezetet,

·       meg kell szüntetnie az egészségügy kockázatokat, amelyek sérülést okozhatnak, vagy foglalkozási megbetegedéshez vezetnek.

·       Szigorú szabályok léteznek a munkavégzés módjaira, például milyen terheket emelhetsz, hogyan védekezz az időjárás ellen

·       A munkáltató felelős az egészségedért, üzemorvosi vizsgálatot biztosíthat illetve, ha 20 főnél többen dolgoztok együtt munkavédelmi képviselőt kell választani a munkahelyeden.

·       A szakszervezet általános ellenőrzési joga van és szóvá teheti azokat a problémákat, amelyek ezzel a területtel kapcsolatosak

 

Fegyelmi és panaszok kezelése

·       A fegyelmi büntetések, a különböző juttatások megvonása szigorúan meghatározott a törvényben, illetve a munkáltató fegyelmi rendelkezéseket csak a munkaszerződésben illetve a szakszervezetek kollektív szerződésben szabályozhatja,

·       A munkáltató és a munkavállaló vitájában a szakszervezet közvetítő szerepet tölthet be, illetve a szakszervezet a bíróságon, meghatalmazással, képviselheti a munkavállalót.

·       A munkavégzéssel kapcsolatos sérelmeiddel, javaslataiddal bátran fordulhatsz a szakszervezethez.

 

Miért csatlakozz a szakszervezethez?

·       A munkavállalói jogok érvényesülésének biztosítása érdekében

·       Így befolyásolhatod a munkakörnyezetedet, és a munkafeltételeidet

·       Tanácsokat és segítséget kaphatsz nem csak a panaszügyeidben, hanem minden, a munkavégzéssel kapcsolatos kérdésben.

·       A szakszervezet úgy gondolja, hogy a munkáltatók számára a legfontosabb termelőerő, a munkaerő megbecsülése kell, hogy középpontban legyen.

·       A szakszervezet törvényben biztosított joga, hogy tárgyalhat a munkafeltételek mellett a bérekről is, a te béredről is.

·       A szakszervezetek egyik legfontosabb célja az egyenlő jogok megvalósulása, az, hogy a munkáltatói túlhatalommal szemben ellensúlyt képezzen.

·       A szakszervezet közösség, egyenrangú munkavállalók sokszor baráti társulása.

·       A szakszervezet programokat, kedvezményes vásárlási akciókat, üdüléseket szervezhet.

·       A szakszervezet harcol olyan törvények elfogadásáért, amelyek javítják a munkavállalók munka-, anyagi és élethelyzetét

·       Sem a szakszervezeti tagságért sem a szakszervezet által kezdeményezett legális akciókban való részételért semmilyen hátrány nem érhet!