LIGA demonstráció a Kossuth térnél
Az elnökség határozata alapján, valamint az eredménytelen tárgyalások következtében a LIGA Szakszervezetek demonstrációt szervezett a cafeteria adóterheinek emelése ellen, az adótörvények társadalmi egyeztetés nélküli benyújtása ellen, és a korkedvezményes nyugdíj védelmében november 21-én, délután, az Alkotmány utcában.
Gaskó István, a LIGA Szakszervezetek elnöke hangsúlyozta, hogy követeljük a Munka törvénykönyvének felülvizsgálatát, a sztrájkjog visszaállítását és a minimálbér reálkereset-növekedést biztosító emelését. Beszédében elmondta: tiltakozunk az ellen, hogy a kormány majdnem a bérek színvonalán akarja adóztatni a cafeteriát, ami azzal a veszéllyel fenyeget, hogy a munkáltatók megszüntetik a juttatást. Ezért követeljük, hogy ne növeljék a cafeteria közterheit.
Ugyancsak sérelmezte, hogy a 2015-ös költségvetést - köztük az adótörvényeket - társadalmi egyeztetés nélkül nyújtották be, illetve meg kívánjuk védeni a korkedvezményes nyugdíj intézményét. A korkedvezményes nyugdíjat nem megszüntetni kell, hanem el kell érni, hogy átalakuljon a mai kor igényeinek megfelelően, és erről tárgyalni kell - tette hozzá. Arról is szólt: képtelen helyzet, hogy ma Magyarországon a nettó minimálbér 20 ezer forinttal marad el a létminimumtól és 1,5 millió munkavállaló keres minimálbért. Ebben a helyzetben azonnali béremelés szükséges - mondta Gaskó István - hozzátéve, hogy amennyiben nem teljesülnek a követelések, újabb demonstrációkra kerül sor.
Gál Rezső, a LIGA Szakszervezetek társelnöke azt kérdezte a tömegtől: "Mit mondjunk a kormánynak?", mire válaszul rögtön felzúdultak a legkülönbözőbb - néha nyomdafestéket nem tűrő - követelések. De a felszólaló kijavítja őket: nem ezt kell mondani, hanem hogy párbeszédet akarunk! "Nem vagyunk birkák" - skandálják erre.
2013. június 11-én, az európai szakszervezeti főtitkár látogatásakor a miniszterelnök azt nyilatkozta: „Fontos, hogy a magyar kormány ismerhesse a magyar szakszervezetek álláspontját.” De vajon ismeri-e? Van-e Magyarországon nemzeti szintű szociális párbeszéd? Hát nincs!
A LIGA leírta, elmondta, hogy a sztrájktörvény magyar gyakorlata egyetemes emberi jog ellen való, a Munka Törvénykönyve pedig sok sebből vérzik és munkavállaló ellenes. Választás előtti ígéretet kaptunk, hogy „közösen felülvizsgáljuk a sztrájktörvényt, áttekintjük az új munkatörvénykönyv tapasztalatait.” Mégis, az illetékes versenyszférás konzultációs fórumot idén össze se hívták, pedig mindjárt itt a karácsony! A LIGA 2015. évre vonatkozó bér megállapodási javaslatára még csak válasz sem érkezett, pedig tűrhetetlen, hogy Magyarországon a minimálbér alacsonyabb, mint a hivatalos létminimum!
Erre a tömeg elkezdte skandálni, hogy "Béremelést! Béremelést! Béremelést!"
A béren kívüli juttatások adója ügyében nem kérdezték sem a munkáltatókat, sem a szakszervezeteket! De például a Kormány 2010. december 15-én határozatba foglalta, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárakat további adókedvezményben részesíti. Ezt a határozatot elszabotálták, most pedig nemhogy segíti, de többlet adóval sújtja! Sok munkáltató kollektív szerződésekben rögzített módon támogatja ezeket a pénztárokat, kellene erről is beszélnünk, hogy is lesz?
Ne csak Norvégiában, itthon is legyen fontos a szociális párbeszéd! Ezt kérik még Pakson is. Ne szülessenek döntések Paksról a paksi emberek megkérdezése nélkül! - kiáltotta Gál Rezső, amit a tömeg újabb hangos tetszésnyilvánítása követett.
A Vasutas Szakszervezetek Szövetsége képviseletében Papp Zoltán szólalt fel, aki szerint nagyon fontos részt venni a tüntetéseken. Papp a korkedvezményes nyugdíj védelmében szólalt fel. Úgy látja nem lettünk egészségesebbek, közben emelik a nyugdíj korhatárt olyan politikusok, akik soha nem dolgoztak rendesen. „A küzdelem megéri az eredményt” - zárta szavait.
Csizmadia Lajos a Dohányipari és Dohánykereskedelmi Dolgozók Szakszervezetének vezetője a demonstráción azt hangsúlyozta: tiltakoznak az egészségügyi hozzájárulásról, illetve a dohánytermékek kiskereskedelmének integrációjáról szóló törvényjavaslatok ellen. Ugyanis a dohányipart sújtó új adók és a dohánykereskedelmet újból átszabó tervek elfogadhatatlanok és károsak a foglalkoztatottság megőrzése és a piac működése szempontjából.
Nyíri Ákos, a Kulturális Dolgozók Független Szakszervezetének képviseletében arról szólt, hogy több, mint hat éve nem volt béremelkedés a közszférában, miközben megszűntek a pluszjuttatások. Mára a türelem elfogyott - fogalmazott az érdekképviseleti vezető. Nyíri Ákos úgy látja, nincsenek megbecsülve a dolgozók. Szerinte sokan a napi nyolc óra munka mellett plusz munkát vállalnak, hogy ki tudják fizetni az albérletet és a rezsit.
Szilágyi Veronika, a Fiatalok Ligája vezetője úgy látja, fal van köztük és a politikusok között, hiszen a kormány intézkedései nehéz helyzetbe hozzák azokat, akik munkából élnek.
Putz Erzsébet a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete elnöke hálás a résztvevőknek azért, hogy kiállnak mellettük. Nagyon szomorú, hogy bérfejlesztés alig van, az árak közben folyamatosan nőnek. Ez a munkavállalóknak elképesztő terhet okoz. „Minőségi munkáért európai bért” - tette hozzá.
A demonstráción olyan és hasonló feliratú transzparenseket tartottak a magasba a tiltakozók, mint "Követeljük a közalkalmazotti bérek emelését" és "Szociális párbeszédet akarunk nem diktátumot". A tömeg egyebek mellett azt skandálta: "Nem vagyunk birkák", "Nem félünk", "Munkát kenyeret", és "Párbeszédet!".
A demonstrációt támogató szervezetek:
- Aeroprodukt Zrt. Független Demokratikus Szakszervezet
- Bánya- Energia és Ipari Dolgozók Szakszervezete
- Dél-Alföldi Közlekedési Szakszervezet (DAKSZ)
- Dohányipari és Dohánykereskedelmi Dolgozók Szakszervezete
- Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége
- Elektronikai Dolgozók Szabad Szakszervezete
- Élelmezésipari Munkavállalók Független Szakszervezete
- Felekezeti Közoktatási Intézmények Dolgozóinak Szakszervezete
- Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete
- Fiatalok Érdekvédelmi Szövetsége
- Fővárosi Közlekedési Dolgozók Demokratikus Szakszervezete
- Független Egészségügyi Szakszervezet
- Független Rendőr Szakszervezet
- Honvédszakszervezet
- Kisalföld Autóbuszközlekedési Szabad Szakszervezet
- Könyvtári Dolgozók Független Szakszervezete
- Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet
- LIGA Egészségügyi Szövetsége (LESZ)
- LIGA Megyei Szakszervezetei
- Magyar Közszolgálati Dolgozók Független Szakszervezete
- Magyar Orvosok Szövetsége
- Magyar Postások Érdekvédelmi Szövetsége
- Metró Észak-déli Motorkocsivezetők Független Szakszervezete
- Mezőgazdasági, Erdészeti, Élelmiszeripari és Vízügyi Dolgozók Szakszervezete
- Nagykanizsai Fényforrásgyár Demokratikus Szakszervezete
- Nitrogén Összefogás Szakszervezet
- Olajipari Szakszervezet
- Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete
- Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ)
- Repülőgép Műszakiak Független Szakszervezete (RMFSZ)
- Semmelweis Érdekvédelmi Szövetség
- Szombathelyi Gépjármű-elektronikai Dolgozók Független Szakszervezete
- Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete
- Tungsram Dolgozók Szabad Szakszervezete
- Váltóműszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete
- Vasutas Szakszervezetek Szövetsége
- Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ)
- Mozdonyvezetők Szakszervezete
- Vasutasok Szakszervezete
- Vegyipari Munkavállalók Független Szakszervezet
- Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége
A rendezvényen felszólalók névsora:
- 15:05 - Gál Rezső - Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége
- 15:25 - Papp Zoltán - Vasutas Szakszervezetek Szövetsége
- 15:30 - Putz Erzsébet - Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete
- 15:35 - Szilágyi Veronika - Fiatalok Ligája
- 15:40 - Nyíri Ákos - Könyvtári Dolgozók Független Szakszervezete
- 15:45 - Csizmadia Lajos - Dohányipari és Dohánykereskedelmi Dolgozók Szakszervezete
- 15:50 - Gaskó István - LIGA Szakszervezetek