Sokszínűségi nap a Millenárison

Még az időjárás is tarka arcát mutatta azon a május 8-i szombaton, mely napsütéssel, majd széllel és felhőkkel várta a Millenáris Parkban a színes vendégsereget a Sokszínűségi napon. A reggeltől késő délutánig tartó programkavalkád délelőtt 10 órakor vette kezdetét és 18 óráig szórakoztatta a vendégeket: egészségeseket és fogyatékkal élőket, különböző bőrszínűeket, gyerekeket és felnőtteket, férfiakat és nőket egyaránt.

A kulturális és zenei programokon túl a rendezvény fő elemét a civil és társadalmi szervezetek sátrai adták, melyekben a különböző társadalmi csoportokat képviselő, segítő szervezetek mutatták be saját magukat és tevékenységüket, szolgáltattak információt és ismerkedtek az érdeklődőkkel.

A Liga Szakszervezetek Esélyegyenlőségi Tagozata is részt vett ezen a „civil szigeten”, mivel a tagozat elnöksége szerint rendkívül fontos felhívni a figyelmet a munkahelyeken történő hátrányos megkülönböztetésre, s tájékoztatni kell az embereket arról, hogy igenis létezik megoldás a diszkriminációra: a szakszervezethez tartozó, szervezett munkavállalók nincsenek egyedül, van kire támaszkodniuk, a Liga Szakszervezetek Régiós Esélyegyenlőségi Hálózatának tagjai éppen az ilyen problémák által érintett dolgozók érdekvédelmét látják el.

A Liga Szakszervezetek sátrába a tagozat elnökségének tagjai egész nap fogadták a látogatókat, a nap folyamán nagyon sok hátrányos helyzetű emberrel beszélgettek, főként fogyatékosokkal, gyerekes családokkal, gyereküket egyedül nevelő anyákkal, vagy csak a tevékenység felé nyitott járókelőkkel. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Gaskó István Úr, a Liga Szakszervezetek elnöke is.

A nap folyamán igen hasznos információk cseréltek gazdát: tájékoztató kiadványaink és a „Sokszínű kérdőív” kitöltése az érdeklődőket gazdagította, a hallott élettörténetek pedig az elnökség számára nyújtottak hasznos és okulásra alkalmas információkat. Kiderült számunkra az, hogy a fogyatékosokat az élet szinte valamennyi területén rendszeresen éri diszkrimináció, s majdnem minden beszélgetőpartner találkozott már munkaerőpiaci hátrányos megkülönböztetéssel.  

A megjelenés tehát igen hasznos volt mind az érdeklődők, mind az esélyegyenlőségi tagozat képviselői számára, mivel a résztvevők sokat tanulhattak egymástól. Bízunk benne, hogy az ilyen eseményeken olyan szocializációs töltettel lehetnek az emberek gazdagabbak, mely segíti az életben kialakult sztereotípiák legyőzését, megtanít egymás tiszteletére, a másik elfogadására, ezen kívül pedig közelebb hozza az emberekhez a szakszervezetet, mely akar és tud is tenni a munkavállalókért, megvédve őket a kiszolgáltatottságtól. A nap folyamán az is nyilvánvalóvá vált, hogy Magyarországon egy szakszervezet létezik, mely elkötelezetten harcol tagjai és minden dolgozó jogaiért, az egyenlő esélyekért, ez pedig a LIGA SZAKSZERVEZETEK.  
 

Minorics Melinda


Letölthető dokumentumok:

sokszinsegi_kerdiv.doc