Öt évvel az európai válság kitörése után az európai polgárok még mindig a gazdasági- és társadalmi bizonytalanságtól szenvednek. A munkanélküliség, az atipikus foglalkoztatás és a szegénység számos ember életét megkeseríti. Az EU vezetőinek legsürgetőbb feladata jelenleg az, hogy legyőzzék a válságot és a gazdaság stagnálását, reményt és bizonyosságot adva ezzel az embereknek.
2014. március 11-én Brüsszelben, az európai szakszervezetek találkozóján, melyen a LIGA Szakszervezetek képviselője is részt vett, kiáltványt fogalmaztak meg az ukrán krízisből való békés, hatékony és szociálisan elfogadható kilábalással kapcsolatban.
2014 májusának végén az európai polgárok választásokon vesznek majd részt, melynek során eldöntik, kik fogják képviselni őket az Európa Parlamentben. A választások minden európai polgár számára fontosak. A parlament szavazza meg az európai törvényeket, dönt az európai költségvetésről, valamint az Európai Bizottság elnökét is megválasztja.
A kitűzött napirenddel ellentétben a munkacsoport témáit leghangsúlyosabban az EU és USA között megkötendő transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerségi egyezmény (TTIP) jövőbeni aláírása uralta.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára, Bernadett Ségol, Európa Társadalmi Szerződését népszerűsítő európai körútján minden EU-s miniszterelnökkel találkozik, hogy meggyőzze őket a Szerződés támogatásáról. A mai napon Magyarországra látogatott, ahol reggel a LIGA Szakszervezetek székházában megbeszélést folytatott a hat szakszervezeti konföderáció vezetőivel, majd délben találkozik Orbán Viktor miniszterelnökkel.
Az ETUC (Európai Szakszervezeti Szövetség) aggódva tapasztalja, hogy a megszorítási politikák Európa-szerte folytatódnak, s miközben a pénzpiac résztvevőit kimentették a kormányok, a szociális dimenzióról megfeledkeztek. A kutatások ennek ellenére sorra azt bizonyítják, hogy a megszorítási és költségvetési konszolidációs politikák nem vezetnek fellendüléshez.
A 2013. január 21-24. között, Hattingenben zajló tanfolyam, a társadalom és benne a szakszervezetek lehetséges jövőbeli szerepvállalását vizsgálta, valamint a forgatókönyv-alkotás folyamatát mint eszközt ismertette meg a 9 országból, 12 szakszervezettől érkezett résztvevői körrel.
A gazdasági és monetáris unió mélyítése és a társadalmi kohézió biztosítása Európában nem lehet két külön projekt - mondta az Európai Szakszervezeti Konföderáció (ETUC) madridi rendezvényén Andor László uniós biztos.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) látva az egyre rosszabbodó gazdasági és szociális helyzetet és az egyre keményebb megszorító intézkedéseket - amelyeket Európa vezetői, mint egyetlen megoldást vezettek be - európai akciónapot hirdetett február 29-ra, az Európai Tanács ülésének előestéjére. A szakszervezetek Európa-szerte mozgósítanak az eseményre, hogy ezzel a munkahelyeket és a szociális igazságosságot helyezzék a politikai prioritások középpontjába.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség komolyan aggódik a nacionalista és tekintélyelvű kormányzati irányváltás miatt. A magyar állampolgároknak olyan veszélyekkel kell szembenézniük, mint a szabadságot megfojtó, és a köz- és magánszféra szabadságát csökkentő új alkotmány, a média sokszínűségének csökkenése, és az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségének elvesztése.
Szeptember 17-én szombaton, az Európai Pénzügyminiszterek találkozójával egyidejűleg 50.000 szakszervezeti demonstráló, több, mint 15 országból vonult fel, hogy az európai szolidaritás jegyében közösen mondjanak igent
a munkahelyteremtésre és a munkavállalók jogaira, elutasítva a megszorításokat.
A pénzügyi tranzakciós adót a pénzügyi válság által okozott károk enyhítésére kellene felhasználni: munkahelyeket teremteni a megszűntek helyett és befektetni a szénmentes gazdaság növelésébe, fogalmazta meg Bernadette Ségol az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) újonnan kinevezett főtitkára az EurActivnak adott interjújában.
A szakszervezetek számára jelenleg a legjelentősebb probléma a pénzügyi válság, mely érinti Görögországot, Írországot és Portugáliát, mely az egyre általánosabban elterjedt, megszorításokon alapuló kormányzáshoz vezetett a többi tagországban is, melyek nyomást gyakorolnak a bérekre, a nyugdíjakra és az életszínvonalra.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség 2011. Május 16-19. között tartja következő kongresszusát. Különösen nehéz időket élünk. Észak-Afrikában és a Közel-Keleten zavargások vannak, ahogy az arab népek küzdenek, hogy megdöntsék a régóta fennálló korrupt és embertelen diktátorokat és önkényuralmi rezsimeket. Európa a menekültek és magasabb energiaköltségek vonatkozásában jelentkező szorongató problémákkal küzd. A 2008-as pénzügyi válságot az ellenőrizetlen kapzsiság és önmérsékletet nem ismerő bankok okoztak, és ami államadósság-válsághoz vezetett több EU-tagállamban.
A nyugdíjkorhatárak emelése, és az önálló bérpolitika feladása miatt aggódik az Európai Szakszervezeti Szövetség, amely tiltakozó megmozdulást szervezett csütörtökre, az euróstabilitási paktumot várhatóan elfogadó európai tanácsülés első napjára.
A LIGA Szakszervezetek szerint az elmúlt 10 hónapban legalább 20 olyan intézkedést vezetett be vagy tervezett be a kormány, amely súlyosan sérti a munkavállalók tisztességes megélhetéshez való jogát. Ezért április 9-én az Európai Szakszervezeti Szövetséggel és a többi magyar szakszervezeti szövetséggel közösen szervezett demonstráción, nagy tömegekben várja a munkavállalókat a Hősök terére 13 órára, ahonnan az Oktogonig vonulunk együtt.
In 2011 our organization has finished the participation in the European project cofinansed by the European Commission and Polish Trade Union "Solidarnosc". The project basic goals were: to diagnose the downward trend of the trade union membership; to increase the awareness and understanding of the improvement industrial relations on all levels and to equip the social stakeholders involved in industrial relations in the tools facilitating the identification, prevention and solution the trade union membership problems in companies.