Egyszerűsödést várnak az OKJ megújított rendszerétől

Jelentősen csökken a januártól elérhető szakképzések száma - derül ki az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) közelmúltban megjelent, módosult formájából, amely 2013-tól lesz érvényes.

Az OKJ-rendszer átalakítása jól illeszkedik a kormányzat szakképzést megváltoztató eddigi politikájához. A változás annál is inkább fontos, mert a közeljövőben az érettségi után elérhető szakképzések felé fordulhat a felsőoktatásból annak átalakítása miatt kimaradt csaknem 30 ezer diák.

Magyarországon több ezer magáncég foglalkozik szakképzéssel és felnőttképzéssel, számukra hosszabb távon még a most szigorodó rendszer is új esélyeket teremthet.

Az OKJ-s képzési rendszer átalakításának legfőbb célja, hogy létrejöjjön egy egyszerűbb, átláthatóbb szisztéma, amelynek előnyeit részben a cégek élvezik majd, hiszen így a képzés jobban használható számukra" - nyilatkozta a Világgazdaságnak Bihall Tamás. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) oktatási és képzési alelnöke kifejtette: az eddigi rendszerben számos átfedés volt, ezek összevonása egyszerűbbé és hatékonyabbá teszi a rendszert.

Bihall rámutatott: „fontos része az átalakításnak az is, hogy az új OKJ-s rendszert egységes szerkezetbe vonják a felnőttképzési rendszerrel. Így nem fordulhat elő az, hogy adott esetben egy három éves szakképzést ki lehessen váltani teszem azt egy 180 órás felnőttképzéssel, és a végén egyenértékű papírt lehessen szerezni."
Az alelnök szerint az átalakítást részletes konzultáció előzte meg, amelynek során az érintett tárcákkal is egyeztetett a kamara. „Egy nagy rendszer átalakítása járhat érdeksérelmekkel, de konszenzus van az átalakítás fő irányairól. Az új rendszer áttekinthetőbb lesz, mint az eddigi volt, és a Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságok is már az új rendszer alapján fognak dolgozni" - tette hozzá Bihall.