Regionális tanfolyam Pécsett
2018. október elsején és másodikán került sor a LIGA Szakszervezetek regionális tanfolyamára Pécsett. A tanfolyam elsősorban a LIGA Szakszervezetek újonnan alakult szakszervezetei, illetve a nemrég megválasztott tisztségviselői számára a kollektív jogok és a tagszervezés kérdéseit járta körül.
.
Örvendetes módon a régió 11 szakszervezetének képviselői találkoztak a kétnapos eseményen, a LIGA Szakszervezetek orvosokat, pedagógusokat, vízügyi-, villamosenergia-ipari, mezőgazdasági-, dohányipari-, gépjárműipari dolgozókat tömörítő szakszervezetei jó alkalmat találtak az együttgondolkodásra, arra, hogy a jövőbeli feladataik mellett a jövőbeli együttműködésről is beszélhessenek.
A tanfolyam első napján dr. Kerekes Edit tartott előadást a kollektív jogokról. Elmondta, a szakszervezeti tisztségviselőknek tisztában kell lenniük a működésüket lehetővé tevő jogi környezettel, (szakszervezeti joggyakorlás, anyagi és eljárásjogi kérdések, jogalkalmazás, jogszabály változások követése stb.), az érdekvédelmi kérdésekkel (szervezeti működés, érdekvédelmi stratégia, tagszervezés-tagmegtartási kérdések, együttműködési keretek kialakítása, akciótervek lebonyolítása stb., és a pszichológiai kérdésekkel is (tárgyalástechnikák, kommunikációs technikák, mediáció, tagi panaszok kezelése stb.). Az előadó a szakszervezeti működés és a kollektív jogok gyakorlata című előadásában az első problémakörről adott részletes ismertetést.
Ezt követően Jáger István, a Fővárosi Közlekedési Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (FKDDSZ) elnöke a bértárgyalások folyamatáról és lebonyolításáról beszélt. Részletesen kitért arra, hogy a bértárgyalásokra való felkészülés során milyen dokumentumokat kell a munkáltatótól kikérni, és azokra hogyan érdemes felkészülni - a dolgozók tájékoztatásától kezdve a tárgyaló delegáció kijelölésén át a végleges megegyezés aláírásáig.
A délután hátralévő részében Jáger István és Kozák László vezetésével egy bértárgyalást szimuláló tárgyalási gyakorlatot végeztek a résztvevők.
Másnap e soros írója a LIGA Szakszervezetek megalakulásáról és kezdeti harcairól tartott előadást, majd a résztvevőkkel azt a témát járták körül, hogy a jelenlévők miért alakítottak szakszervezetet, illetve, hogy milyen kihívásoknak kell megfelelnie a ma szakszervezetének.
Ezt követően Horváth Lajos a LIGA Szakszervezetek szakértője beszélt az országos érdekegyeztetési lehetőségekről, bemutatván a versenyszféra és a közszféra érdekegyeztetési fórumait, szót ejtve kialakulásukról és működésükről is. Az előadó hangsúlyozta, az országos tárgyalási erőt az határozza meg, hogy milyen erő áll a konföderáció mögött, szükség esetén tud-e a konföderáció olyan fellépést produkálni, amelytől a tárgyalópartnerek megváltoztatják a hozzáállásukat egy-egy kérdéshez. Az előadó arról is beszélt, a kormánnyal és a munkáltatókkal szemben jelenleg milyen témákat, milyen eredményekkel képviselnek a LIGA Szakszervezetek tárgyalói.
A tanfolyamot dr. Trembulyák Péter a tagszervezésről szóló előadása zárta le. Az előadó kiemelte, amely vállalatnál nincs szakszervezet, ott a munkáltató egyedül szabhatja meg, milyenek lesznek a munkaviszonyok. Részletes, a hallgatóságot megmozgató, interaktív feladatokkal mutatta be a tagszervezés, és - mivel erre sokszor nem irányul elég figyelem - a tagmegtartás technikáit; a résztvevőkkel együtt gondolkodva arról, hogy milyen lehetőségei vannak ma a szakszervezeteknek a munkahelyi szervezés területén.
k.l.