Nők és férfiak: a feladatmegosztás

Az Eurofound közelmúltban megjelentetett „Európában élni és dolgozni 2017-ben” című angol nyelvű évkönyvéből többek között részletes áttekintést kaphatunk a dolgozó férfiak és a nők közötti feladatmegosztásról, például arról, ki mennyi időt fordít gyermeknevelésre és gondozási tevékenységre.

Nők és férfiak: a feladatmegosztás

Az évkönyv a négyévente elvégzett, műfajában egyedülálló Európai életminőség-felmérés (European Quality of Life Surveys - EQLS) adataira alapozva vizsgálja az európai polgárok életének objektív körülményeit és azt is, hogy hogyan vélekednek ezekről a körülményekről és általában az életükről. A kérdések többek között vonatkoznak a foglalkoztatásra, a keresetekre, a képzettségre, a lakáskörülményekre, a családokra, az egészségre, valamint a munka és a magánélet egyensúlyára. Olyan szubjektív témákkal is foglalkozik, mint például az emberek boldogságérzetének szintje, hogy mennyire elégedettek az életükkel, illetve hogyan értékelik a társadalom minőségét.

A most megjelentetett részlet angol nyelvű összefoglalója előre bocsátja, hogy közismert tény, hogy a nők több felelősséget vállalnak fel a gyermekeik gondozásából, mint a férfiak. A 2016-os EQLS adatai szerint az Európai Unió országaiban az anyák 88 százaléka, míg az apák 64 százaléka foglalkozik napi rendszerességgel a gyermekével. Az apák becslése szerint ők hetente 21 órát fordítanak átlagban gyermekeik gondozására, míg az anyák heti 39 órát szentelnek nekik.

Ez a különbség megkétszereződik a dolgozó szülők között, és az egyik oka annak, hogy a dolgozó nők élete ellentétben áll a férfiakéval - a munkaidő, a munkahely kiválasztása és a fizetés tekintetében. Az adatok tagállamonként való elkülönítése azt sugallja, hogy a gondozási szolgáltatások tekintetében a nemi különbségekből adódó szakadékot nagymértékben befolyásolják a társadalmi és kulturális normák. A mellékelt grafikon azt mutatja, hogy a különbség a tagállamokban - azon dolgozó nők ér férfiak körében, akik rendszeresen foglalkoznak gyermekeik vagy unokáik gondozásával eltérő - a legkisebb - zéró - különbség Dániában tapasztalható, a legnagyobb pedig Görögországban, ahol ugyanez 34 százalékpont.

A munka és a gondozással töltött idő összeegyeztetésének szükségessége kiterjedhet a munkával töltött élet egészére, ha az gyermekek és eltartott felnőttek gondozását is magában foglalja. A gyermekgondozás területén a nemek közötti különbség inkább a fiatal korosztályban megfigyelhető, míg a felnőtt-gondozás esetében különösen nagy a különbség az 50-64 éves korosztályban. Ez utóbbi kapcsán a fizetett munkahelyeken dolgozó nők egynegyede (szemben a férfiak 17 százalékával) számolt be arról, hogy legalább hetente egyszer gondoskodik egy beteg vagy fogyatékkal élő családtagjáról vagy barátjáról.

k-m-

A teljes tanulmány elolvasható itt.

Melinda Kelemen esélyegyenlőség