A megsérült munkavállalók emléknapja

Április 28-a, a munkájuk során meghalt, megsérült vagy fogyatékosságot szerzett munkavállalók emléknapja. Az Európai Szakszervezeti Szövetség szerint az emlékezés az elkötelezettség vállalása és a biztonságosabb munkahelyekért folytatott harc mellett.

Az Európai Szakszervezeti Szövetség április 28-ára megemlékező közleménye

Április 28-a, a munkájuk során meghalt, megsérült vagy fogyatékosságot szerzett munkavállalók emléknapja. Ez a nap az egész világon emlékeztetőként szolgál a munkavállalók számára, hogy nincsenek egyedül, mások is szenvednek, és hosszú küzdelmet folytatnak a munkahelyi körülmények javítása érdekében. Azt is el kell gondolkodnunk, hogy milyen messzire kell még eljutnunk, és milyen lépéseket kell tennünk, hogy megóvjuk a munkavállalók jövendő generációinak életét.

Ebben az évben az Európai Szakszervezetei Szövetség arra koncentrál, hogy a szakszervezetek biztonságosabbá tegyék a munkahelyeket. A munkavállalók egészségét és biztonságát önálló munkavállalói munkavédelmi bizottságokkal lehet a leginkább garantálni, olyan bizottságokkal, amelyeket a független szakszervezetek által kinevezett, megfelelően kiképzett és elkötelezett munkavédelmi képviselők támogatnak.

A szakszervezeti munkavédelmi képviselők létszámának bővítését hangsúlyozza az a tény, hogy az EU-ban évente több mint 3700 munkavállaló hal meg munkahelyi balesetben, és a munkahelyi megbetegedések következtében több mint 200 000 haláleset történik. Minden egyes statisztika mögött az élet megrövidítése, és családi tragédiák állnak.

Az, hogy az EU valamennyi munkahelyét biztonságossá tegyük, megkívánja, hogy a munkavállalókat tájékoztassák, konzultáljanak velük, és részt vehessenek a munkahelyi egészségvédelemmel és munkavédelemmel kapcsolatos valamennyi megbeszéléseken. De tudjuk, hogy ha a munkavállalók bevonása nem a szakszervezetekkel rendelkező munkahelyeken történik, akkor sokkal valószínűbb, hogy ez a munkáltatók érdekei szerint történik. Ha a szakszervezetek jelen vannak, akkor a munkavédelmi képviselők nagyobb valószínűséggel képesek ellenőrizni a munkavédelmi szabályokat, hogy a munkáltatók sodorhassák veszélybe a munkavállalókat.

A szakszervezeti munkavédelmi képviselők ismerik a munkahelyeket. Jobban tájékozottak és tisztában vannak azzal, hogy mi történik nap mint nap, ezért még a munkáltatók előtt tudják, mi okoz kockázatokat. Számos példa van erre, legyen szó a veszélyes anyagok okozta kockázatról, a stresszről, az erőszakról és a munkahelyi zaklatásról, az ismétlődő, megerőltető mozgásokból adódó sérülésekről vagy a passzív dohányzás hatásairól. A szakszervezeti képviselők az egyes munkavállalók számára közlési csatornaként szolgálhatnak, ha aggódnak valami miatt. A szakszervezeti képviselők nem csak a munkavédelmi kérdéseket ismerik, hanem jelenlétük lehetőséget biztosít a munkavállalók számára, hogy bizalommal forduljak hozzájuk és munkavédelmi és egészségügyi kérdéseket vessenek fel.

Ennek a kritikus szerepet azonban mind a politikai döntéshozók, mind a munkáltatók figyelmen kívül hagyják. Nyilvánvaló, hogy több eszközre van szükségünk ahhoz, hogy a munkahelyeket a lehető legbiztonságosabbá tegyük. A 2018. évi Nemzetközi Munkás-emléknap alkalmából az ESZSZ hangsúlyozza, hogy a szakszervezetek - és a szakszervezeti munkavédelmi képviselők - valóban biztonságosabbá teszik a munkahelyeket. Felhívjuk az EU-t, hogy javítsa a szakszervezeti biztonsági képviselők által elismert jogok érvényre jutását, és újítsa meg a kötelezettségvállalást, hogy valódi felhatalmazást adjon, hogy minden munkahelyen határozottan járhassanak el.

Ma emlékezünk azokra a munkavállalókra, akik munkavégzés közben haltak meg, és szenteljük magunkat a biztonságosabb munkahelyekért folytatott harcnak.