A szakszervezeti tagság különleges adat
„Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” - ezzel a tréfás Örkény-idézettel nyitotta meg Mészáros Melinda a LIGA Szakszervezetek és a LIGA Akadémia Alapítvány rendezvényét az Európai Unió Általános Adatvédelmi Rendeletéről 2018. április 23-án.
Dr. Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke úgy folytatta: az adatkezelési rendelet alkalmazásának, értelmezésének kérdésében a jogásztársadalom is zavarban van. A LIGA Szakszervezetek segíteni szeretne a tagszervezeteinek ebben a sűrű erdőben eligazodni. Az adatkezelési probléma összetett, folytatta az elnök, ezért kérte, hogy a mostani előadásra mint bevezető tudnivalókra tekintsenek a LIGA tagszervezeteinek képviselői, majd megígérte, hogy a LIGA Szakszervezetek a tagszervezetei kérdéseire az előadást követően is választ ad.
Dr. Kéri Ádám előadását azzal kezdte, az Európai Unió Általános Adatvédelmi Rendelete (GDPR) alaposan át fogja alakítani az adatkezelést. A téma bonyolultságát az is adja, hogy nincsenek olyan minták, amit alkalmazni lehet, ezért minden adatkezelő szervezetnek meg kell határoznia, hogyan, kiktől, milyen célból, milyen adatokat gyűjt, és ezek kezelésének kockázatait értékelnie kell. Ám a probléma ekkor még távolról sincs megoldva.
Hogyan kell a személyes adatokat kezelni? Mi a szabályozás logikája? Mikor kell adatvédelmi tisztségviselőket választani? Mikor lehet törölni az adatokat? Hogyan lehet lehetővé tenni az adathordozhatóságot? Mely adatok számítanak különleges adatnak? - többek között ezeket a kérdéseket részletezte Kéri Ádám, majd hozzátette, hogy a szakszervezeti tagság különleges adatnak számít, és az adatkezelőknek fő szabályként tilos különleges adatokat tárolniuk.
Mindez problémák elé állítja a szakszervezeteket, illetve további felelősséget is ró rájuk, illetve az üzemi tanácsokra, mivel át kell látniuk, hogy a munkáltató adatkezelése összhangban áll-e a rendeletben foglaltakkal. (Természetesen amellett, hogy a saját adatkezelési folyamatukért is felelősek.)
A rendeletet 2018. május 25-től minden adatkezelőnek be kell tartani, mert ekkor lép hatályba az Európai Unió Általános Adatvédelmi Rendelete (GDPR), és szabálysértés esetén a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság milliós bírságot szabhat ki. És mindezt (mármint a bírság nagyságrendjét) euróban kell érteni.
Kéri Ádám ismertetéséhez kattints ide!