Nőnap: a munka és a magánélet elismerése
A Nemzetközi nőnap alkalmából március 8-án a szakszervezetek Európa-szerte "A munka és magánélet közötti egyensúly megteremtése a dolgozó szülők és gondozók számára" című európai irányelv mielőbbi elfogadásának fontosságára hívják fel a figyelmet.
Az EUROSTAT szerint Európában a női foglalkoztatás növelésének elsődleges akadálya, hogy szinte kizárólag a nők látják el a gyermekek és az idős, vagy tartósan beteg hozzátartozók ápolását.
Tanulmányok azt mutatják, hogy Európa-szerte a nők kétszer annyi időt töltenek a háztartási munkával, mint a férfiak, még akkor is, ha a férfi éppen munkanélküli és a nő dolgozik.
Az uniós szabályozás ezen a területen nagyban elősegítené a nők foglalkoztatási helyzetének javulását és lehetővé tenné a párok számára a családdal összefüggő távollétek egyenlőbb igénybevételét.
Az ETUC megbízásából készült tanulmány szerint több tagállamban a jogok erősödését eredményezné az új irányelv:
- 10 nap fizetett apai szabadság: új lenne Ausztria, Ciprus, Csehország, Németország, Horvátország és Szlovákia számára
- 4 hónap fizetett és át nem ruházható szülői szabadság: fejlesztené a jogokat Bulgáriában, Írországban, Olaszországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban
- 5 nap fizetett ápolási szabadság: könnyebbé tenné azoknak az embereknek az életét, akik ápolásra szoruló családtagjukat gondozzák, ideértve Franciaországot, Romániát, és Máltát
- A rugalmas munkavégzési feltételekhez való jog: javulna a legtöbb EU tagállamban, kifejezetten Cipruson, Észtországban és Romániában.
„ Az irányelv elfogadása igazi előrelépés lépés lenne a dolgozó és gondozó nők számára” mondta Luca Vinsentini az ETUC főtitkára. „De néhány kormány erőteljesen ellenáll. Arra biztatjuk a tagállamokat, hogy ne helyezzék a költségvetési érdekeket a nemek közötti egyenlőség és a munkavállalói jogok elé”.
„ Az új jogok megakadályoznák, hogy nőknek fel kelljen adniuk a munkahelyüket, csökkentené az egészségügyi ellátások és a szociális szolgáltatások költségeit, lehetővé tenné a dolgozó apák számára, hogy egyenlően kivegyék a részüket a gyermekek körüli teendőkből és elősegítené a nemek közötti egyenlőség fejlődését” mondta Monserat Mir az ETUC szövetségi titkára. „A kormányoknak és vállalkozásoknak segítő kezet kellene nyújtaniuk a dolgozó és ápolást ellátó szülők számára és nem még inkább megnehezíteni a munka és magánélet összeegyeztetését.”
Az Európai Bizottság 2017 áprilisában tette közzé a munka és magánélet összeegyeztetéséről szóló irányelv tervezetét, mely annak a következménye, hogy 2008-2015 között a kormányoknak nem sikerült döntést hozni az anyasági szabadság kiterjesztéséről. A foglalkoztatás politikáért felelős miniszterek március 15-én vitatják majd meg az irányelv tervezetét.
zs-
Az irányelvről véleményt alakított ki az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB), is, amelyet itt rövidített formában, a mellékletünkben teljes terjedelmében közlünk.
„Az EGSZB üdvözli az Európai Bizottság arra irányuló kezdeményezését, hogy a munka és a magánélet közötti jobb egyensúly elérését segítve fokozza a gyermekes szülők, különösen a nők munkaerőpiaci részvételét, ezáltal kiaknázva a bennük rejlő teljes készségpotenciált Úgy gondolja, hogy a munka és a magánélet közötti egyensúlyra vonatkozó csomag a helyes irányba mutat, azonban a jövőben a megfelelő hatásvizsgálatok alapján fejleszteni kell. A bizottság ezenkívül úgy véli, hogy az egyes tagállamokban fennálló tényleges helyzetet, valamint a vállalatokra és különösen a kkv-kra háruló költségeket és szervezési terheket figyelembe véve folytatni kell a csomag javaslatainak elemzését. Emellett a következő intézkedéseket is meg kell valósítani: a sztereotípiák kezelése, a jó gyakorlatok terjesztése, valamint a munka és a magánélet egyensúlyára irányuló nemzeti cselekvési tervek kidolgozása. Egész Európában arra ösztönzi a szociális partnereket, hogy vizsgáljanak meg további gyakorlati megoldásokat a munka és a magánélet saját munkahelyük sajátosságainak megfelelő egyensúlyának előmozdítására. AZ EGSZB bízik abban, hogy a hosszú távú előnyök ellensúlyozzák majd a rövidtávon felmerülő nagyobb költségeket. Ugyanakkor alaposabban meg kellene vizsgálni a kis- és középvállalkozások támogatását célzó további intézkedések lehetőségét. Nyilvánvaló, hogy további beruházásra van szükség a valamennyi családot kiszolgálni képes, magas színvonalú, megfizethető és rendelkezésre álló gondozási szolgáltatások és létesítmények terén, ezért az EGSZB kéri az Európai Bizottságot, hogy az európai szemeszter keretében használja fel az ország-specifikus ajánlásokat, és vegye igénybe a regionális fejlesztési alapokat is ahhoz, hogy a tagállamokat erőfeszítéseik növelésére ösztönözze."