A víziközmű-szolgáltatás munkabiztonsága
2018. február 16-án tette közzé a Nemzetgazdasági Minisztérium a balesetekről szóló 2017. évi jelentését. A víz és szennyvíz ágazati adatok különösen ijesztőek.
A Viziközmű-szolgáltatást sújtó hatások mellett figyelmet érdemel az ágazat munkabaleseti statisztikája is.* A 2011 évi CCIX tv. hatályba lépését követő integrációval jelenleg 41 szolgáltató, mintegy 21.000 fő munkavállalót foglalkoztat. A munkavállalói létszám csökkenése mellett a munkabalesetek száma folyamatosan emelkedik. Kérdéses a balesetek számának ilyen mértékű emelkedésének az oka. A romló munkakörülmények, a feszített munkatempó, az ágazatot elhagyó szakemberek pótlásaként alkalmazott nem megfelelő képzettséggel és gyakorlattal rendelkező munkaerő foglakoztatásának eredménye? Lehet, hogy ez mind. A megfelelő munkafeltételek biztosítása elengedhetetlen a munkaerő maximális termelékenységének fenntartása érdekében.
Ha megnézzük az ágazati munkabalesetek alakulását bemutató ábrát, kiderül, hogy a vizsgált öt éves időszak alatt az összes munkabalesetek száma az ágazatban 70,27%-al növekedett!
A munkabalesetek drámai emelkedése ellenére, az ágazat szakmai szövetségének „ingerküszöbét” még nem lépte át. Szükségszerű e folyamat lassítása, megállítása, visszafordítása. A vizsgált időszak adatai alapján látható, hogy az ágazat munkabaleseti helyzete romlik. A munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatok csökkentése, a munkából való kiesés, a gyógykezelés, a rehabilitáció kiadásainak csökkentése fontos cél.
A munkabalesetek számának csökkentése, a foglalkozási megbetegedések megelőzése érdekében fontos lenne a munkavállalók ösztönzése a megfelelő biztonsági és egészségvédelmi előírások betartására, a vezetők biztonsági és egészségvédelmi képzése. Az új technológiák bevezetése, a tudományos-technikai fejlődéssel összefüggő változások súlyosbíthatják a meglévő kockázatokat, és újak kialakulásához vezetnek.
A megelőzés az egyetlen olyan lehetőség, amellyel a munkabaleset vagy a foglalkozási megbetegedés kialakulása elkerülhető.
Miskéri László
* Nemrég az Alföldvíz Szakszervezet nyílt levelet írt Orbán Viktornak arról, hogy a vízi közmű szolgáltatókat sújtó kormányzati intézkedés súlyos helyzetbe hozta a vízi közmű szolgáltatást. A minisztérium által nyilvánosságra hozott adatokból az is látszik, hogy nem csak a gazdaság, hanem a dolgozók egészsége is megsínylette az utóbbi időszakot. Miskéri László szerint, ahogy a cikkben utalt rá, ennek egyik oka, hogy elhagyják az ágazatot a jól képzett dolgozók, így a vállalatok arra kényszerülnek, hogy nem szakirányú végzettséggel is felvegyenek dolgozókat. A mellékletben közölt nyílt levélre cikkünk publikálásáig még nem érkezett válasz.