Egy megállapodás margójára
Olvasóink számára ismeretes, hogy a ContiTech makói üzemében sikeresen lezárultak a bértárgyalások és a bérrendszer átalakítása. Utólag azonban vannak, akik a maguk érdemének szeretnék tulajdonítani az egész megállapodást.
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének Makói Gumiipari Szakszervezete (VDSZ) azt híreszteli, hogy az ő érdemük a kedvező bérátalakítás a Contitech makói üzemében, nem pedig a Contitech Dolgozók Független Szakszervezetéé (CDFSZ).
Székely Tamás, a VDSZ elnöke azt írta: „a Continental makói és váci területén dolgozók bérátalakítása során a CDFSZ ellenkezés nélkül egyezett meg a munkáltatóval a dolgozók kárára.” Továbbá: „Azzal tudtuk megállítani a munkáltató és a CDFSZ együttes munkavállalók egy jelentős részét rossz helyzetbe sodró megállapodását, hogy a nyilvánosság elé álltunk.”
„Ebben a folyamatban a „mit akarnak a munkavállalók” felmérés csak a CDFSZ és a munkáltató igazának alátámasztását célozta meg, félrevezetve a dolgozókat. A végleges megállapodás alapján a bevezetett munkáltatói intézkedés visszavonására és korrigálására is a mi kérésünk miatt került sor.”
Számunkra nem volt teljesen világos, hogy ha végleges egy megállapodás, akkor miért kellett visszavonni, és ha azt kellett, akkor miért végleges, de nem ez az egyetlen homályos pont a vegyészek gondolatmenetében. Mindenesetre megkerestük Balázs Norbertet, a Contitech Dolgozók Független Szakszervezet elnökét, hogy mondja el, szerinte kinek az érdeme a megállapodás.
,,Elsősorban a dolgozók érdeme a ContiTech-nél aláírt bérrendszer átalakítás - mondja Balázs Norbert. A Contitech Dolgozók Független Szakszervezete (CDFSZ) pontosan azért indított egy felmérést január második felében, hogy megtudja, a munkavállalók mit szeretnének. A felmérés eredménye ismert, az 1300 fős megkérdezésből 1100 fő válaszolt, és 81 százalékuk támogatta az átalakítást.
A CDFSZ ezzel a felhatalmazással folytatta le a tárgyalásokat. Az álláspontunk nem változott: a munkáltató által felajánlott, alapbéresített prémium jobb, mert később ezt az összeget már nem lehet elvenni a dolgozóktól! Sajnos, a tárgyalások során úgy éreztük, hogy a Makói Gumiipari Szakszervezet ezt a határozott jelzést nem értette meg, olyan javaslattal élt, aminek az lett volna a következménye, hogy a prémiumrendszer átalakításából kapott alapbéremelés - Vácon 6-7%, Makón 13-14% -, nagymértékben csökkent volna.
A tárgyalások további szakaszában a szakszervezetünk 13 ponton szerette volna módosítani a Kollektív szerződést, a munkáltató 6 ponton. Sajnos a Makói Gumiipari Szakszervezetnek nem volt javaslata egyetlen pont módosítására sem. A javaslatok nyomán több követelésünket sikerült elfogadtatni, a béremelésen, vagy a prémium-rendszer átalakításán túl elértük, hogy újabb elemekkel bővüljön a cafetéria rendszer, így a diákhitel törlesztéssel, vagy a mobil lakhatási támogatással is.”
l-
Lásd még: http://mcsipos.hu/2018/02/12/egymasnak-feszult-a-gumigyar-ket-szakszervezete/