Az alapbéresítés nem veszélyes
Balázs Norbert, a Contitech Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke cáfolja, hogy a bérelemek alapbéresítése sértené a munkavállalók érdekeit. A vállalat makói gyárában ismét feszült a helyzet.
Legutóbb, tavaly augusztus 9-én írtunk arról, hogy a dolgozók augusztus 4-én, az elviselhetetlen hőségre hivatkozva megtagadták a munkavégzést, és ennek kapcsán fellángolt a konfliktus a szakszervezetek között is. Bár az akkori helyzetet a cég részben orvosolta - ventillátorokat szerzett be, illetve elegendő számú hűtőszekrényt - a 2018. évi béremelés ismét felfűtötte a kedélyeket.
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezetének (VDSZ) január elején azt nyilatkozta a sajtóban, hogy a ContiTech Fluid autóalkatrészeket előállító makói gyárában a vállalat vezetése átveri a dolgozókat, mert érdemi reálbéremelés helyett egyes bérelemek alapbéresítését tervezi. Ráadásul további feszültséget szül a dolgozók körében a szakszervezet szerint, hogy a ContiTech Fluid magyarországi telephelyei közül - bár más telephelyeken, például Vácott gyengébb a hatékonyság, jobbak a munkafeltételek - Makón csak folyamatos normaemelést, egyre zsúfoltabb, levegőtlen munkahelyeket kapnak a munkavállalók. Mindezt a Makói Gumiipari Szakszervezet (MGSZ) észrevételeire alapozta, amely sérelmesnek tartotta a vállalat által tervezett új bérezési rendszert.
Balázs Norbertet, a Contitech Dolgozók Független Szakszervezetének elnökét kérdeztük a kialakult helyzetről.
- A szakszervezetünk Vácon elfogadta a munkáltató által kínált alapbéremelést és a prémiumrendszert, mert véleményünk szerint az alapbéremelés kedvező a munkavállalóknak. Például azért, mert ezt az összeget a munkáltató már nem tudja elvenni! A prémimrendszer átalakításával elérhető, hogy a dolgozó esetleges hibázásakor a korábban prémiumként megkapott összeget már nem tudja "visszavonni" a rendszer, így kevésbé sérülékeny a munkavállaló bére. Ezért nem értünk egyet sem Székely Tamás (VDSZ elnök), sem a Makói Gumiipari Szakszervezet álláspontjával (MGSZ), akik ellenzik e rendszer bevezetését.
De nézzünk egy konkrét példát! Egy termelésben dolgozó munkavállaló Makón jelenleg 139 -185 800 forint bruttó alapbért kap + műszakpótlék és teljesítmény prémium. A tervezett átalakítás után ez 168-224 ezer forint bruttó alapbérre nő + műszakpótlék és teljesítmény prémium. Ebben az esetben 28-38 ezer forint alapbér növekmény keletkezik a munkavállalóknál! Vagy vizsgáljuk meg egy kazánkezelő jelenlegi alapbérét. Ez maximum 259 300 forint bruttó, ez a bérrendszer átalakítása után 312 700 forintra nő. Ebben az esetben 53 400 forint bruttó bérnövekmény keletkezik a munkavállalónál.
Véleményünk szerint a közel 19-21 % alapbéremelésnek (a bérrendszer átalakításával együtt) pozitív hatása lesz a munkavállalókra Makón. De azt mondjuk, rendben van, vizsgáljuk meg a kérdést részletesen! Ezért felmérést kezdeményeztük a makói munkavállalók között, arra vonatkozóan, hogy támogatnák-e a bérrendszer ilyen módón történő átalakítását. A felmérés eredménye január harmadik hetében várható.
kl.