Kelet-nyugati bérszakadék: egyre nagyobb
Az Európai Szakszervezeti Szövetség 2017. augusztus 30-án közzétett kutatása szerint az Európai Unió keleti országaiban dolgozók a 2004 előtti EU-15-ök országai átlagkeresetének felénél is kevesebbet keresnek.
A 10 kelet-európai EU-tagállamban a munkavállalók a nyugati uniós bérek 42% -ától (Észtország) 18%-ig (Bulgária) terjedő sávban keresnek. A munkavállalók csak Szlovéniában keresik meg az EU 15 átlagának felénél többet, az átlag 60% -át.
Az 1990-es évek végén és a 2000-es évek nagy részében a keleti és nyugati bérkülönbségek kisebbek voltak, de ez a fejlődés megtorpant a 2008-as gazdasági válság beköszöntése után. A 11 kelet-európai ország közül 6-ban nőtt a bérkülönbség 2008 és 2016 között. A leginkább drámai módon Horvátországban, ahol a bérek az EU átlag 43% -ról 37% -ra csökkentek, és Magyarországon, ahol 35% -ról 28% -ra csökkentek.
A bérkülönbség Lengyelországban (itt a munkavállalók az EU15 átlagának 29%-át keresték 2016-ban, szemben a 2008-as 31%-kal), Romániában, Csehországban és Szlovéniában is nagyobb lett.
"Megdöbbentően nagy a kelet-nyugati bérszakadék Az EU-ban" - mondta Esther Lynch, az Európai Szakszervezetek Szövetségének konföderációs titkára (ETUC) -, mindez a munkavállalók kizsákmányolásának eredménye, azokban az országokban, ahol a szakszervezetek és a kollektív tárgyalások gyengék. ”
"A válság során a bércsökkentés általános volt, és a bérek kisebb mértékben emelkedtek az EU keleti részében, mert a munkáltatók s a könnyebb ellenállás irányába mozdultak el. Természetesen a termelékenység és a létfenntartási költségek különbségei miatt bérek nem lesznek azonosak, de ezek a tényezők nem magyarázzák meg a bérek ilyen nagy eltérését."
"Az EU keleti dolgozóinak az inflációnál magasabb béremelésre van szükségük, és növelniük kell a termelékenységet, hogy eltűntessék a korábbi kizsákmányolást. Az EU-nak és a nemzeti kormányoknak ösztönözniük kell a kollektív tárgyalásokat, valamint az erős szakszervezetek és munkáltatói szervezetek jelenlétét. A kelet-európai multinacionális vállalatoknak tisztességesebb béreket kell fizetniük, és tiszteletben kell tartaniuk a keleti munkatársak jogát a kollektív szerződések kötésére. E vállalatok közül sokan betartják mindezt otthon, de hajlamosak kevésbé betartani a kelet-európai tevékenységük során. A minimálbérek emelésére is szükség van a méltó munkafeltételek biztosításához, és a bérek általános szintjének emelése érdekében. "
Az Európai Szakszervezeti Szövetség követeli, hogy a minimálbér ne legyenek kevesebb, mint az átlagbér 60% -a, és az a megélhetési költségek felé mozduljon el.
Az írás az Európai Szakszervezeti Intézet által végzett kutatásra épül, amelyet Galgoczi Béla tett közzé a "Szociális Európában": https://www.socialeurope.eu/2008-year-east-west-wage-convergence-came-standstill.
Megjegyzés: a fent említett bérek az euróban számolt nominális bérek - nincsenek hozzáigazítva a megélhetési költségekhez vagy az inflációhoz.