Varga Mihály az OKÉT-en
A béremelésről, az illetményrendszerekről, a kompenzációról, valamint a béren kívüli juttatásokról egyeztetett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) tagjaival a tanács csütörtöki ülésén. A társadalmi párbeszédért felelős miniszter öt év után ült le tárgyalni a közszolgákkal.
A résztvevők áttekintették a kormány eddig végrehajtott béremelési programjait, továbbá a szakszervezeteknek a közszféra valamennyi munkavállalója helyzetének javítására vonatkozóan a korábbi üléseken előterjesztett javaslatait. Egyetértés volt abban, hogy az egyeztetéseket folytatni kell az OKÉT keretei között. Minderre azt követően került sor, hogy a szakszervezetek májusban felálltak az asztaltól. Most kiderült, 396 ezer dolgozó számára 2016-ban 220.2 milliárd bérnövekedés várható.
Megállapodtak arról, hogy kora ősszel tárgyalnak a nyugdíjkorhatár emelésével összefüggő, hosszabb szolgálati idő elismerésének módjáról a közalkalmazotti és a közszolgálati illetményrendszerben. Emellett a közszférában 2011 óta működő kompenzációs rendszer kivezetésének lehetőségeiről is tanácskoztak.
A konföderációk képviselői - előzetes munkamegosztás alapján - egy-egy téma kiemelésével próbálták felépíteni az OKÉT részletes munkatervét.
Szóba került a munkaügyi viták bírósági út előtti döntőbizottsági kezelése - erre később az ülést vezető Czomba Sándor államtitkár pozitívan reagált. Kimondatott, természetes elvárás, hogy félévenként a témákban felelős miniszterek, évente a miniszterelnök is egyeztessen a hétszázezer állami alkalmazott és az önkormányzatok képviselőivel.
Az OKÉT két oldala felszólította a Kormányzati Oldalt, hogy állítsák vissza a Bér- és a Statisztikai Munkabizottság folyamatos működését. Kiemelt figyelmet követeltek a közfoglalkoztatottak helyzetének, a visszaélések megelőzésének, hogy ilyen kiszolgáltatott munkaerővel ne lehessen betörni az oktatás és a közigazgatás szabályozott viszonyaiba - Czomba Sándor államtitkár úr ez utóbbi felvetést is visszaigazolta.
Külön témavilágként merült fel a szakszervezetek kollektív jogainak reparálása, a kudarc, ami a versenyszféra területén ezen a tavaszon beállt. Válság idején, ha nem is elfogadható, de érthető, ha a munkavállalók jogait megnyirbálják, de a konszolidációban, amikor már a fennen hirdetett eredményekben való osztozkodás a kérdés, ezek a megszorítások tűrhetetlenek - hangzott el.