Vasárnap mégse vásárnap
Megszavazta a parlament „a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényt”, így jövő március 15-étől a hét utolsó napján nem lehet majd dolgoztatni a kereskedelemben. A KDNP szabad vasárnap néven ismert javaslatát - amelyet Fideszes kezdeményezésre a tárgyalás során több ponton is átírtak - 119 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 25 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők.
Az új szabályozás alapján vannak azonban kivételek. Jövőre az alábbi üzletek lehetnek nyitva a 200 négyzetméternél kisebb boltokon kívül:
- a nemzeti dohányboltok,
- a gyógyszertárak,
- A Liszt Ferenc repülőtéren lévő boltok,
- a vasúti és buszpályaudvaron lévő üzletek,
- a börtönökben lévő boltok,
- a kórházakban működő boltok,
- a piacok,
- a vásári boltok,
- a benzinkutak,
- a laktanyákon belül működő boltok,
- vendéglátóhelyek, szálláshelyek,
- a világörökségi területen található üzletek,
- a múzeumok
- és a fürdők.
Benyújtották a javaslatot a vasárnapi bérpótlékról
Kedden benyújtották a parlamentnek Szatmáry Kristóf (Fidesz) és Harrach Péter (KDNP) törvényjavaslatát arról, hogy a kiskereskedelemben százszázalékos bérpótlék illeti meg a munkavállalót, ha vasárnap dolgozik. Kivételt jelentenek a vendéglátást, a szabadidő eltöltésével közvetlenül összefüggő szolgáltatási tevékenységet és a kereskedelmi ügynöki tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatottak. A törvény azt is rögzítené, hogy a munkavállaló vasárnap rendes munkaidőben történő munkavégzésre egy naptári hónapban legfeljebb két alkalommal kötelezhető. Ez a törvényjavaslat 2015. április 1-jén lépne hatályba.
Elismerte az NGM: lesznek elbocsátások a vasárnapi zárva tartás miatt
Lesznek elbocsátások az üzletek vasárnapi zárva tartása miatt - ismerte el a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Hír TV Magyarország élőben című műsorában. Czomba Sándor ugyanakkor túlzásnak tartja 20-30 ezer fős elbocsátásról szóló híreket.
Lesznek elbocsátások az üzletek vasárnapi zárva tartása miatt - ismerte el a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Hír TV Magyarország élőben című műsorában. Czomba Sándor ugyanakkor nem tartja reálisnak a 20-30 ezer fős elbocsátásról szóló híreket. Arra a kérdésre, hogy mennyit tart reálisnak, úgy felelt, hogy "nyilván, ha egy ember elveszti a munkahelyét, az is rossz mindenki számára, főleg annak, akit érint. Én nagyságrendileg jóval kevesebb emberre gondolok".