"Get involved!" - új munkavállaló-csoportok bevonását elősegítő stratégiák
A “Get involved! - partnership at work as a key element of the effective economy” - nemzetközi szakmai műhely 2014. június 5-6. Került megrendezésre, Milánóban. A LIGA Szakszervezetek részéről Fiedler Péter, Kozma Zsolt és Lévai Zsolt vettek részt. A projektben, amely ebben az évben decemberben zárul le, a házigazda OPZZ-en és a LIGA Szakszervezeteken kívül a CGIL Lombardia - Olaszország, GFTU - Nagy Britannia, LBAS -Lettország, LPSK - Litvánia. USSCG - Montenegró, GWU - Málta a projekt partner.
Az első napon Franciszek Bobrowski, (OPZZ) köszöntötte a delegációkat, és megnyitotta a plenáris ülést. A kölcsönös bemutatkozásokat követően : David Proctor (GFTU) tartott előadást az új munkavállaló-csoportok tagságát és bevonását elősegítő stratégiákról. Ennek kapcsán felmerültek a „klasszikus” érdekvédő, és a „szolgáltató” szakszervezeti modellek közötti különbségek, valamint a jelenlévők megbeszélték ezzel kapcsolatos tapasztalataikat. Az általános helyzet Európában az, hogy míg a nagy tradíciókkal bíró - jellemzően nyugat-európai országok szakszervezetei az elmúlt 20 év tagcsökkenésére a szolgáltatási csomagok bevezetésével reagáltak, addig kelet-európában - a szocialista múlt örökségeként - sok szakszervezet alapból ezt a modellt működtette. Voltak persze - jellemzően a rendszerváltáskor alakult - szakszervezetek, amelyek kezdettől elutasították ezt a modellt, és a „harcos” érdekvédők útját választották. A gazdasági világválság azonban 2009 óta minden szakszervezetet - alkalmazott modelltől függetlenül - súlyosan érintett, az addig is lassan csökkenő taglétszám hirtelen drasztikusan fogyni kezdett. Erre a kihívásra többen, többféleképp reagáltak, de megnyugtató és biztos ellenszer még nincs.
Dariusz Matuszewski (OPZZ) az új munkavállaló-csoportok tagságát és bevonását elősegítő stratégiáit bemutató prezentációja után a résztvevők külön-külön is elmondták saját tapasztalataikat. Ahogyan az az előzetes beszélgetésekből kiderült, itt is a két modell ütköztetése volt a fő téma. Míg a nyugati országok szakszervezetei jellemzően lassan kihátrálnak a szolgáltatói modellből, de legalábbis csökkentik annak súlyát, addig a kelet-európai országok szakszervezetei áltlánosságban arról számoltak be, hogy kormányaik a válság okán olyan súlyos és durva intézkedéseket vezettek be - minden társadalmi tiltakozás ellenére - amelyek további mélyszegénységbe sodorták a munkavállalókat, és gyengítették a szakszervezeteket. Kelet-európában a szakszervezeti mozgalom szinte a túlélésért küzd.
Ezt követően Giovanni Baseotto (CGIL) Európa új útja (The New Path for Europe). az ETUC EP választásokkal kapcsolatos nyilatkozatát elemezte előadásában.
Öt évvel az európai válság kitörése után az európai polgárok még mindig a gazdasági- és társadalmi bizonytalanságtól szenvednek. A munkanélküliség, az atipikus foglalkoztatás és a szegénység számos ember életét megkeseríti. Az EU vezetőinek legsürgetőbb feladata jelenleg az, hogy legyőzzék a válságot és a gazdaság stagnálását, reményt és bizonyosságot adva ezzel az embereknek.
Az EU képes legyőzni a válságot. Új irányt kell venni a gazdasági helyzet stabilizálása az új, minőségi munkahelyek létrehozása érdekében. Az EU-nak minden erejét összpontosítania kell ahhoz, hogy egy sikeresebb, egyenlő és demokratikus jövőt biztosítson. Szükség van ehhez hosszabb távú tervekre. Nagyarányú, fenntartható növekedésen alapuló befektetések kellenek a gazdaság újraindításához. Az EU GDP 2%-ának megfelelő befektetési célt javaslunk tíz éven keresztül évente. Ennek további hatása lenne a magánbefektetések megerősödése és széles-körű modernizációs intézkedések elindítása. Az ilyen befektetések elősegítenék az erős ipari alapú gazdasági rendszer, a minőségi közszolgáltatások és a megfelelően működő, befogadó jóléti politikával, innovatív kutató- és oktatási intézményekkel bíró államrendszerek kialakulásának lehetőségét.
1000 milliárd eurót költöttek a pénzügyi szektor megmentésére. Évente 1000 milliárd euró veszik el adókerülés és adócsalás miatt. Itt az idő arra, hogy 250 milliárd eurót fordítsanak arra, hogy Európa polgárainak minőségi munkahelyük és biztos jövőjük legyen. Egy előremutató befektetési terv akár 11 millió minőségi munkahelyet is teremthet.
A műhelymunka folytatásaként Fabio Ghelfi (CGIL) A munkavállalók részvételének növelése a szakszervezetek döntési folyamataiban címmel tartott előadást, valamint gyakorlati módszereket ismertetett a szakszervezetek és munkamodelljeik felépítéséről. .Műhelymunka keretében a résztvevők megvitatták a jó és rossz gyakorlatokat, tapasztalataikat, melynek eredményeként szóba került a modern kommunikációs eszközök, a közösségi média használatának fontossága, valamint a szakszervezeti mozgalom revitalizálása, azaz megújítása, jellemzően a fiatalok bevonásával, továbbá az érdekérvényesítő erő növelésével. Ehhez a szakszervezeteknek újra meg kell találniuk a taglétszám növekedéshez vezető utat, és nem csak helyi és ágazati szinten kell erősödniük, de komolyabb nemzeti és európai szintű együttműködésre is szükség van.