Titkos társaságnak vallja magát a Pedagógusok Szakszervezete(?)

A Pedagógusok Szakszervezete honlapjának nyitóoldalát áldozta fel egy közlemény kedvéért, amelyben azt írja: A LIGA Szakszervezeteknek semmi köze nincs ahhoz, ..., hogy kik a PSZ alapszervezet tisztségviselői és mi az elérhetőségük. 

Titkos társaságnak vallja magát a Pedagógusok Szakszervezete(?)

A LIGA Szakszervezetek az Európai Unió által finanszírozott projekt keretében keresi fel az ország szinte minden munkahelyét, szakszervezetét és munkavállalóját, hogy tájékoztassa őket többek között az új Munka törvénykönyvéről, vagy éppen a kollektív szerződéskötés előnyeiről. Ennek keretében iskolákba - mint munkahelyekre - is bekopognak a helyi tanácsadók, és érdeklődnek, hogy mi az aktuális helyzet.
Ahol szakszervezet nincs, vagy nem fellelhető (titkos, mint a PSZ alapszervezetei), ott a munkáltatókon keresztül érdeklődnek a tanácsadók, hogy milyenek a helyi munkaügyi viszonyok, kapcsolatok. Ennek során rákérdeznek arra is, van-e szakszervezet az adott intézményben, és ha igen, mi az elérhetősége. Hiszen mindenki érdeke, hogy a helyi helyzetről szóló beszélgetésekbe ne csak a munkáltató és a munkavállalók, hanem - ha már van - a helyi szakszervezet is bekapcsolódjon.

Tanácsadóink az ország több pontjáról jelezték, hogy a helyi szervezetek - a Pedagógusok Szakszervezetének alapszervezeteit is beleértve - mindenhol örömmel fogadták őket, sok esetben hasznos információcserével és - akár csak informális - együttműködéssel zárultak az ilyen találkozók.

A LIGA Szakszervezetek emellett - nem titkoltan - folyamatosan szervezi tagságát is, hiszen jelenleg Magyarországon alig minden 10. munkavállaló szakszervezeti tag. Van még tehát hely a szervezésre, anélkül is, hogy mások tagjait kellene átléptetni. A kapacitásfejlesztést amúgy - más hazai szakszervezetek esetében is - szintén támogatja az Európai Unió.

Reagálva a PSZ közleményére, a LIGA Szakszervezetek megyei szervezői akkor járnának el etikátlanul, ha csak azért, mert egy iskolában - mint munkahelyen - már jelen van a PSZ, de nem minden ott dolgozó kolléga tagja a szakszervezetnek, nem mennének oda, és nem próbálnák meggyőzni őket, hogy lépjenek be egy szakszervezetbe, vagy alakítsanak egyet. A kollektív munkajogi védelem előnyei ugyanis mindenkinek járnak. Egyúttal immár 25 éve Magyarországon szakszervezeti pluralizmus van, azaz csak azért, mert adott szakszervezetbe nem akar valaki belépni, még nem kell nélkülöznie a szakszervezeti tagsággal járó előnyöket. Bárki alapíthat új szakszervezetet, és bárki választhat másik szakszervezetet magának.

A LIGA Szakszervezetek tanácsadói és szervezői éppen ezért tovább folytatják munkájukat, mert mindannyian hiszünk abban, hogy a munkavállalóknak kizárólag előnye származhat abból, ha együttes erővel lépnek fel jogaik védelmében, azaz szakszervezetet alapítanak, és kollektív munkaügyi vitát kezdeményeznek, hogy jogaikat kollektív szerződésben rögzítsék.