Makrogazdasági előrejelzés a 2014-es évre

A 2014-es évre az OECD országok gazdaságait 2,2% GDP növekedés fogja jellemezni. Magyarországon az idei növekedés a GKI szerint elérheti +2,5%-ot amely az OECD országok növekedése fölött van.

Makrogazdasági előrejelzés a 2014-es évre

Az utóbbi hat hónapban a fogyasztás látványosan +2%-al bővült, így elérte a 2004-es, azaz a tíz évvel ezelőtti szintet. Az infláció továbbra is az MNB által kitűzött 3%-os szint alatt marad, rekord alacsony jegybanki alapkamat mellett (2,3%) amely kamatszint 2014-ben elérheti 2,2%-2,1%-ot. várhatóan 2015 második felétől kezdődhet meg a jegybanki kamatszintek emelése. Ezen emelés az inflációtól valamint a belső fogyasztás emelkedésétől függ. A kormányzati árbeavatkozások hatásának megszűnésével várhatóan 2014 második negyedévétől jelentkező deflációs környezet is megszűnhet.

A defláció veszélye a beruházások és a fogyasztás elmaradásához illetve elhalasztásához vezet. Magyarországon ez a hatás azért nem jelent meg, mert a lakosság nagy volumenben halasztotta el vásárlásait az elhúzódó válság miatt, amelyet most bepótol, azaz a jelenlegi fogyasztásbővülés egyszeri hatású.

Az államháztartás a 2014-es évet 3% alatti költségvetési hiánnyal fogja zárni az EU túlzott deficit szabályainak betartása miatt. A konszolidált államadósság mértéke sem volumenében, sem állományában nem fog csökkenni, így az év végi „window dressing” - kirakat rendezés - jegyében jelentős forinterősödés várható a 2014-es költségvetésben alkalmazott árfolyamnak megfelelve. Elmondható ugyanakkor, hogy az EUR/HUF árfolyam fundamentumai továbbra sem stabilak, így a forint 310-320 átlag árfolyamot fog produkálni a 2014-es évre. Az árfolyamot tekintve továbbra is gyengülő trend lesz, így a fent említett árfolyamszintnél 2015-ben jelentősen gyengébb árfolyamot várunk.

Az államháztartás terén 2014 folyamán költségvetési kiigazításra fog sor kerülni 100-200 Mrd Ft értékben, hogy a kormányzat a költségvetési sarokszámokat tarthassa. Így várhatóan keretzárolások valamint további szektorális beavatkozások fogják a kiigazítást jellemezni. Fontos megjegyezni, hogy a vállalati bizalmi indexek a jelenlegi csúcsoktól délre fognak megállapodni a fenti beavatkozások következménye miatt. A hazai bankrendszer sérülékenysége külföldi tőkepótlás nélkül jelentősen megnőhet és a szektor ismételten veszteséges lesz a további devizahiteles és forinthiteles adósmentéssel, amely még inkább visszafogja az amúgy sem izmos vállalati és lakossági hitelezést és ezen keresztül a növekedést.

Várakozásaink szerint a foglalkoztatás az import erősödésével valamelyest javulni fog és stabilizálni fogja a 4 millió foglalkoztatott feletti szintet. Robbanásszerű javulást nem várunk. A foglalkoztatás stabilizálásával egyidőben, a közfoglalkoztatás fokozatos csökkentése lesz tapasztalható. Érdemes megjegyezni, hogy a foglalkoztatás bővülés végzettség szerint a felső és középfokú szegmensben jelenik meg, így az alacsony képzettségű foglalkoztatás a jelenlegi szinthez képest nem fog javulni.

Bajor Tamás

makrogazdaság előrejelzés infláció GDP beruházás