Az egyeztetés nem csak elkerülhetetlen, de hasznos is
A LIGA Szakszervezetek arra kéri az új kormányt, hogy az oktatási kormányzat működőképes felállításáig ne terjesszenek a parlament elé olyan törvénymódosítást vagy jogszabályt, amely a felsőoktatást érinti. Az ilyen döntéseket megelőző egyeztetések alapfeltétele ugyanis a tárgyalópartnerek megléte.
Amikor június 17-én Balog Zoltán miniszter bejelentette, hogy még a nyár előtt módosítani kívánják a felsőoktatásról szóló törvényt, még teljes homály fedte az új felsőoktatási államtitkár kilétét. Anélkül pedig gyakorlatilag lehetetlen egyeztetni az érintett felek között, hogy léteznének kijelölt képviselők.
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete ezért joggal kifogásolta a miniszter előterjesztését, amely ugyan alapjaiban érintheti a felsőoktatásban dolgozók jogviszonyát, de előzetesen nem folytattak az érintettekkel konzultációt. Betudható ez talán annak is, hogy a régi/új kormány még nem töltötte be az új felelős vezetői posztokat, de akkor talán még kevésbé érthető, hogy egy ilyen átmeneti állapotban mi értelme van egy alapvető fontosságú törvény hirtelen módosításának. A dolog azért is érthetetlen, mert Balog Zoltán elmondta, hogy az ősszel újabb módosításokra készül, ezáltal egy éven belül többször is módosulna a törvény, nem hagyva időt arra, hogy a nagy és összetett rendszer különösebb anomáliák nélkül átálljon.
A LIGA Szakszervezetek ezért azt javasolja, hogy az országgyűlés ne tárgyalja a most benyújtott törvénymódosítást, hanem a nyár folyamán lefolytatott szakmai és társadalmi egyeztetéseket követően, egységes csomagban alakítsák át a felsőoktatást.