Vissza a privatizált egészségbiztosításhoz?

2007-ben a LIGA Szakszervezetek egy éven át tartó akciósorozattal, végül 600.000 aláírás összegyűjtésével akadályozta meg a társadalombiztosítás részleges privatizációját. A vezérelv az volt, hogy a társadalombiztosításnak szolidaritásalapúnak kell maradnia, és nem különülhet el a szegények és a gazdagok egészségbiztosítása. Az Uzsoki kórházban most mégis kísért a múlt.

Vissza a privatizált egészségbiztosításhoz?

Az Uzsoki kórházban aki írásban lemond a közfinanszírozásról, és magánbetegként a szolgáltatást meg is tudja fizetni, soron kívüli ellátást kap. Általában az adott beavatkozásért járó OEP-finanszírozás kétszeresét kérik a privát betegtől, plusz az ellátóknak fizetendő érdekeltségi díj összegét. Eddig a csípő- és térdprotézisműtétekre volt a legnagyobb kereslet. A csípőprotézis-beültetést 1,4 millióért, a térdprotézisét 1,7 millióért vállalják.

Habár örömteli, ha valaki mielőbb sorra kerül egy gyógyítási folyamatban, de elfogadhatatlan ez akkor, ha ezt mások kárára teszi, kizárólag vagyoni helyzete alapján. Nem csak az aggályos ráadásul, hogy nem tisztán orvosi szempontok döntenek a betegek rangsorolásában, hanem az is, hogy a kétségbeesett - de kevésbé tehetős - betegek vagy hozzátartozóik akár egy életre eladósíthatják magukat egy - amúgy TB alapon nekik ingyenesen, csak későn járó - kezelésért. Mindez ráadásul a kereslet-kínálat piaci törvénye alapján egyre feljebb veri az árakat, egyre megfizethetetlenebbé téve azt a széles tömegek számára, és egyre érdekeltebbé téve az egészségügyi ellátó intézményeket az ellátás fizetős formájában, az OEP által finanszírozott formával szemben. Végső soron így kialakulhat az a helyzet is, hogy olyanokat is a fizetős ellátás felé "tolnak", akik erre valójában nem is szorulnak rá (és valójában nem is engedhetik meg maguknak).

A LIGA Szakszervezetek és 600.000 magyar állampolgár nem azért védték meg a szolidaritás alapú társadalombiztosítást 2007-ben, hogy most lassan, feltűnés nélkül, alattomosan bekígyózva a rendszerbe visszatérjen a gazdagok külön egészségbiztosítása. Habár a várólisták sok helyen elfogadhatatlanul hosszúak, valamint orvos és nővérhiány van a legtöbb intézményben, a megoldás nem lehet az, hogy aki meg tudja fizetni, annak azonnal jár a gyógyulás, aki szegény, annak pedig várnia kell.