Május 15.: Az európai orvosok tiltakozásának akciónapja

Meg fogjuk védeni az egészségügyi ellátáshoz jutás jogát, állítsuk meg őket - ilyen és hasonló szlogenek állnak a hazai egészségügyi- és orvos szakmai szakszervezetek közleményében. Május 15-én, az európai orvosok tiltakozó akciójának napján dr. Bélteczki János, a MOSZ elnöke 14 órakor sajtótájékoztatót tart.

Május 15.: Az európai orvosok tiltakozásának akciónapja

Az egészségügyi- és orvos-szakszervezetek közleményében az áll, hogy elegendő pénzt kell biztosítani olyan minőségi egészségügy fenntartására, mely minden állampolgár számára elérhető! Állítsuk meg a korrupciót! Mondjunk nemet az orvosok ellehetetlenítésére! Megfelelő jövedelmet és elviselhető munkakörülményeket követelünk minden európai orvosnak!

Elegendő pénzt olyan minőségi egészségügy fenntartására, mely minden állampolgár számára elérhető!

A gazdasági és szociális krízis időszakában különös fontossággal bír, hogy Európa minden polgára betegsége esetén hozzájusson a jó minőségű és szakmailag korrekt egészségügyi ellátáshoz, akkor is, ha a válság miatt személyes gazdasági lehetőségei korlátozódtak. Általános jellemző, hogy nőttek a betegek által térítendő költségek. Bizonyos társadalmi csoportok, így például a később nyugállományba vonulók, munkanélküliek külön figyelmet igényelnek. Az egészségügyi ellátáshoz jutás korlátozatlan formában megőrzése rendkívül fontos a társadalom gazdasági teljesítménye szempontjából is. Felhívjuk a figyelmet, hogy az egészségügyi rendszer fejlesztése Európa országaiban megkerülhetetlen a térség gazdasági fejlődésének és társadalmi stabilitásának szempontjából.

Állítsuk meg a korrupciót!

A kórházvezetők, politikusok, cégvezetők és gyógyszer nagykereskedők kapcsolatrendszerében burjánzó korrupció az egészségügyet fenyegető tényezők egyik legjelentősebbje. Még ha elegendő anyagi erőforrás áll is az egészségügyi ellátórendszer rendelkezésére, hatásában elégtelenné válik, ha nem optimálisan, rendeltetésszerűen használják azt fel Ezért az európai orvosok felhívják kormányaik figyelmét a zéró tolerancia elvének törvényi kikövetelésére a közpénzek elherdálásával, ellopásával szemben.

Külön fejezet az orvos-beteg viszonyt deformáló hálapénz, melyet a korrupció szofisztikáltabb, megtűrt, de rendkívül káros formája, s elsősorban a posztkommunista országokban elterjedt. Az orvosi bérek értéken történő elismerésével egyidejűleg ezt ki kell szorítani a gyakorlatból!

Mondjunk nemet az orvosok ellehetetlenítésére!

A szakmai és érdekképviseleti szervezetek jogait jelentősen korlátozták. A hivatásszerűen az egészségügyben dolgozók, akik napi szinten szembesülnek a rendszer nehézségeivel, pontosan tisztában vannak a szükséges fejlesztések valódi mibenlétével, kiszorulnak a menedzsmentből, a rendszer változásaira egyre kevesebb ráhatással lehetnek. Sőt egyes országokban a nyomásgyakorlás különböző eszközeivel félemlítik meg az orvosokat, beleértve érdekképviseleti tevékenységért kiszabható foglalkozástól történő eltiltást és szabadságvesztést is.

Megfelelő jövedelmet és elviselhető munkakörülményeket minden európai orvosnak!

Számos országban, országokon belül pedig számos régióban nem áll rendelkezésre megfelelő számú egészségügyi szakember. Sokszor a gyógyítás tárgyi feltételei is hiányoznak. Az egészségügyi munkavállalók jövedelme méltatlanul alacsony az általuk viselt felelősséghez képest. Ez leginkább a posztkommunista és a válság által leginkább sújtott országokra jellemző. Ezért általánossá vált a gyógyítók vándorlása a jobb életkörülményeket, magasabb béreket, jobb munkakörülményeket nyújtó országokba. A súlyos orvoshiány már európai jelenünk része, s ez a jövőben egyre rosszabb lesz. A munkaterhek növekedése újabb és újabb migrációs hullámot kelt, amit a bérkülönbségek tovább erősítenek. Ez Európa jövőjét veszélyeztető további egyenlőtlenségeket, akár közegészség-és járványügyi vészhelyzetet is generálhat. Ennek elkerülésére követeljük, hogy a minimális szakorvosi alapbér az adott ország átlagbérének a háromszorosa legyen, továbbá az érintett országok kormányai alkossák meg az egészségügyi életpálya modelljét.

FEMS
The European Federation of Salaried Doctors