Mendrey László: A kormány szolgálóleánnyá degradálta a pedagógusokat

Közel ezren tüntettek Budapesten a "hoffmanni közoktatás" és a kormány felsőoktatás-politikája ellen. A január 25-i demonstráció a Szabadság téren kezdődött, a résztvevők onnan vonultak át a Szent István térre, majd az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épületéhez. A tiltakozáshoz a KÖZDEMOSZ szervezetei is csatlakoztak...

Mendrey László: A kormány szolgálóleánnyá degradálta a pedagógusokat

Az "elhamarkodott, átláthatatlan, sok szempontból káros" oktatási reformok ellen tiltakoztak diákok és tanárok szombat délután. A demonstrálók azt skandálták: "az erkölcshöz nem kell csősz, Hoffmann Rózsa birkát főz".

A demonstrációhoz csatlakozó szervezetek - többek között a Középiskolai Hálózat, a Hallgatói Hálózat, a Hívatlanul csoport, a Hálózat a Tanszabadságért, az Oktatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Demokratikus Nevelésért és Tanulásért Egyesület, a Történelemtanárok Egylete, valamint a Közszolgálati Szakszervezetek Demonstrációs és Sztrájkbizottsága - valódi és nyilvános szakmai konzultációt, előre kidolgozott, megalapozott reformokat, a forráskivonások megállítását, szabad tankönyvpiacot, szólás- és véleményszabadságon alapuló közoktatást, a közalkalmazottaknak és közszolgálati dolgozóknak 20 százalékos béremelést követeltek.

Boross Péterné, a Közszolgálati Szakszervezetek Demonstrációs és Sztrájkbizottság (KÖZDEMOSZ) képviselője a demonstráció elején azt mondta: a kormány nem becsüli meg a közalkalmazottak munkáját, de senkit ne tévesszen meg a tiltakozás résztvevőinek száma, ennél sokkal többen értenek egyet a tüntetőkkel, "ez csupán a félelem csendje". Hozzátette: kitartanak követelésük, a 20 százalékos béremelés mellett.

Gács Anna, az Oktatói Hálózat tagja a kormány felsőoktatás-politikájáról beszélt. Azt mondta, csatatérré vált az oktatás, a kormány "gyomorforgató" döntéseket hoz, az egyetemeket diplomagyárakká fokozzák le. Hozzátette: a kormány jelszava a "középszerűt a középosztálynak".

A Szent István téren Szántó Judit, a Hálózat a Tanszabadságért és a Hívatlanul csoport tagja mondott beszédet. Felhívta a figyelmet arra, mennyire különbözik a finn oktatási rendszer a Hoffmann Rózsa-féle oktatástól, nemcsak felépítésében, hanem eredményeiben is. Hozzátette: a kormány az iskoláktól elvette a helyi tanterveket, a tanárok többségétől a tanítás örömét, a szülőktől pedig azt a lehetőséget, hogy maguk dönthessék el, mikor viszik haza gyerekeiket az iskolából.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete előtt Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke arra szólította fel a tanárokat, hogy bojkottálják a pedagóguskar működését, amelynek szeptember óta mindannyian tagjai, "de erről semmiféle értesítést nem kaptak".

"A megtört gerincű szolgáló megtört gerincű alattvalót nevel" - mondta Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, aki szerint a kormány "szolgálóleánnyá degradálta a pedagógusokat".

Tótfalusi Anna, a Hívatlanul csoport tagja beszédében azt emelte ki: a szülőkre tartozik, hogyan nevelik a gyerekeiket, az államnak nem ezzel kellene törődnie, hanem a zavartalan pedagógusi munkát kellene biztosítania.

A tüntetőket - akik "ha az iskola nem működik, semmi sem működik" és "itt hamarosan nemzeti pedagóguskar nyílik" feliratú transzparenseket tartottak, és azt skandálták, hogy "az erkölcshöz nem kell csősz, Hoffmann Rózsa birkát főz", valamint "miért nyilazunk mindig hátra, hol a tudás szabadsága" - rendőrök kísérték.

A szervezők a demonstrációra meghívták Balog Zoltán erőforrás-minisztert, Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkárt és Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkárt is.

Hoffmann Rózsa szombati sajtótájékoztatóján azonban azt mondta: a szervezők egyértelműen politikai szándékra épülő, megalapozatlan követeléseket fogalmaztak meg. Két és fél hónap múlva országgyűlési választások lesznek, ilyenkor a politikai erők erőteljesen hallatják a hangjukat - jegyezte meg, hozzátéve: megszokták, hogy a másik oldal eszköztárában az utcai tüntetések, a negatív állítások egyaránt jelen vannak.

"Ezt egy természetes jelenségnek fogom fel, (…) nem tulajdonítok neki túlságosan nagy fontosságot" - fogalmazott, hozzátéve: olyan világ nem volt és nem lesz, ahol száz százalékig mindig mindenki egyetért.

PDSZ demonstráció oktatás Mendrey


Képek: