Munkavédelem: meghökkentő eredményt hoztak az ellenőrzések tavaly
A Munkaügyi Hivatal jövőre különös figyelmet fordít az egészségügyi munkaeszközök kezelésének ellenőrzésére. A munkagödrök szabályos kiépítését ugyancsak fokozottan vizsgálják. Idén az emelőgépek gyakorta szabálytalan működtetése és a munkahelyi fertőzésveszély elhanyagolás adott sok munkát a hatóságnak.
Amíg nem történik baleset egy munkahelyen, addig a munkáltatók és a dolgozók is hajlamosak elfeledkezni a munkavédelmi előírásokról. Ezért is van fontos szerepük a hiányosságok kiszűrését célzó munkavédelmi ellenőrzéseknek. Idén elsősorban az emelőgépek használatát, illetve a különböző kórokozók elleni védekezést vizsgálták a Nemzeti Munkaügyi Hivatal munkatársai.
A vizsgálatok okáról Gedeon András munkavédelmi és munkaügyi sajtóreferens a 180 percben elmondta, a megelőző időszakban nagyon sok olyan veszélyhelyzettel találkoztak a felügyelők, és nagyon sok olyan - közte nem egy halálos kimenetelű - balesetről értesültek, amelyek mind, mind az emelőgépek szabálytalan használatára vezethetők vissza. Ezekben az esetekben nem csak arról van szó, hogy a dolgozók könnyelműen, rosszul használják ezeket a gépeket - amelyek esetleg hibásak is -, az is gyakori, hogy a kezelő személy nem jogosult a berendezés működtetésére.
A kórokozók elleni védekezésre vonatkozó vizsgálatról Gedeon András elmondta, az ellenőrök olyan helyekre látogattak el, ahol a különböző baktériumok, vírusok, gombák, paraziták okozta betegségek, fertőzések kockázata halmozottan előfordul. Ezek egészségügyi intézmények, laboratóriumok, állatorvosi rendelők, élelmiszer-, illetve húsfeldolgozással foglalkozó üzemek, valamint a szennyvíztelepek. Nem meglepő módon az ellenőrzések során 80 százalék fölötti volt a szabálytalansági arány, ami azt jelenti, hogy a vizsgált helyeken dolgozók mindenképpen kapcsolatba kerültek az említett kórokozókkal, illetve komolyabb megbetegedés veszélyeztette őket - tette hozzá a sajtóreferens.
Gedeon András arról is beszélt, hogy a munkavédelmi bírság 50 ezertől 10 millió forintig terjedhet, ám a munkavédelemmel kapcsolatos hatósági intézkedések, szankciók mindössze 4 százalékát teszik ki a bírságolások. Hangsúlyozta: ebből is látszik: az ellenőrük tevékenysége nem arról szól, hogy közvetlen anyagi terhet okozzanak a munkáltatóknak, hanem a megelőzésről.
A jövő évi tervekről a munkaügyi hivatal munkatársa elmondta, a felügyelők 2014-ben nagyobb figyelmet fognak fordítani az építőipari ágazatra. Hozzátette: csak idén és csak munkagödrök szabálytalan kiépítése, dúcolatlansága miatt öt ember halt meg ugyanolyan körülmények között öt különböző megyében. Emellett folytatódik az emelőgépek használatának fokozott ellenőrzése is.
Kiemelt, és Gedeon András szerint nagyon érdekes terület lesz a szúrt, vágott sebek ejtésére alkalmas egészségügyi munkaeszközök kezelésének ellenőrzése. Egyre több olyan jelzés érkezik ugyanis, hogy ezek használatából gyakran származik baleset. Hozzátette: hiába kicsi egy munka közben véletlenül szerzett vágás, ha a betegek gyógyítására használt eszközök fokozottan fertőzésveszélyesek, és így egy apró seb is komolyan megbetegítheti a dolgozót.