Milyen lesz 2012. júliusától a munka világa?

A LIGA Szakszervezetek 73 pontban szedte össze, hogy a jelenleg hatályos Munka Törvénykönyvéhez képest miként változik a munka világa 2012. július 1-től.

A LIGA Szakszervezetek szerint elfogadhatatlan a Munka Törvénykönyve Országgyűlésnek benyújtott változata, mert hatálybalépése esetén teljesen kiszolgáltatná a munkavállalókat a munkáltatóknak, ellehetetlenítené a munkavállalói érdekképviseleteket, ráadásul számtalan nemzetközi egyezményt sértene.

A munkavállalói biztosíték (kaució), ami egy havi bérnek megfelelő összeg lehet, eleve tolvajnak billogoz minden pénzzel és értékkel dolgozó munkavállalót. A munkaszerződésben előre rögzített, akár egy havi bérnek megfelelő vagyoni hátrány (tulajdonképpen fegyelmi büntetés) kiszabásának garanciák nélküli bevezetése tulajdonképpen egy személyben ügyésszé és bíróvá is teszi a munkáltatót. A bérpótlékok új szabályozása ugyan első olvasatra tetszetős is lehet, ám garanciák sehol nincsenek, amelyek alapján tudnánk, hogy konkrét munkavállaló, konkrét munkakörben hogyan nem szenved el bércsökkenést.  

Míg a munkavállalók anyagi kötelezettségei nőnek, a munkáltató jogellenes elbocsátás után már csak maximum 12 havi távolléti díjat tartozik megfizetni a munkavállalónak, a legtöbb esetben legalább három évig húzódó pereskedést követően.

A szakszervezetek jogai alapjaiban csorbulnak, így például a kollektív szerződéskötésre nem jogosult (tehát például minden újonnan alakuló) szakszervezet tisztségviselője semmilyen munkajogi védelemben nem részesül. A tervezet ráadásul külön bünteti a többségi állami tulajdonban lévő vállalatnál dolgozókat, amennyiben az általuk szervezett szakszervezetekre kógens (kőbe vésett) szabályok vonatkoznak. Ez különösen érthetetlen, hiszen ahol az állam amúgy is munkáltató (tárgyaló fele a szakszervezetnek), értelmetlen a törvényben önmagára nézve is szigorító intézkedést törvénybe foglalnia (hacsak ennyire nem bízik önmagában?!).


Letölthető dokumentumok:

tervezet_hatlyos_viszonya.doc