A nyugdíjrendszer jövõje - LIGA Szakszervezetek szakmai konferenciája
A LIGA Szakszervezetek reagálva a kormány novemberi bejelentéseire, hogy komoly mértékben átszabja a nyugdíjrendszert, szakmai konferenciát rendezett december közepén. A konferencia meghívottai között közgazdászok, matematikusok, szociológusok ismertették a lehetőségeket. A LIGA Szakszervezetek meghívta a Stabilitás Pénztárszövetség és a Kormány képviselőjét is, akik közül az utóbbi sajnos az utolsó pillanatban lemondta előadását. A konferencián mindenesetre kiderült, a legóvatosabb vélemény is az, hogy a rendszer bevezetése óta eltelt mintegy 13 év nem elég hosszú ahhoz, hogy egyértelműen megállapítható legyen, hogyan is állnak a befektetések. Az viszont biztos pontnak látszott minden előadásban, hogy a pénztártagok vagyonát - ha nem is az elmúlt 13 évben, de az utóbbi 3-5 évben - egyre szigorúbb törvényi előírások szerint kezelték és használták a pénztárak, és hogy a 2008-as gazdasági válság súlyos veszteségeit alig egy év alatt visszahozták.
Az előadások a cikk végén letölthetőek, a LIGA Szakszervezetek álláspontja pedig alább olvasható.
A LIGA álláspontja a nyugdíjrendszer jövőjével kapcsolatban
A nyugdíjrendszerrel kapcsolatosan a LIGA Programjának alapvető célkitűzése, hogy jöjjön létre egy, a járulékfizetők számára biztonságot nyújtó, átlátható, hosszútávra kiszámítható és megfelelő színvonalú ellátást biztosítson.
Megállapítható, hogy az elmúlt évek kormányzati intézkedései - az ún. parametrikus változtatások - a fenti célkitűzésekkel ellentétes, a munkavállalók számára hátrányos eredményekre vezettek. Ezek közé tartoznak a kedvezőtlenebbé váló nyugdíj-megállapítási és értékmegőrzési szabályok bevezetése, a 13. havi nyugdíj megvonása, az erőltetett ütemű korhatáremelés. A lezajlott változtatásokat alapos szakmai elemzések és társadalmi vita nélkül vitték keresztül. Mindezek a munkavállalók számára a nyugdíjrendszer hitelességének további rombolásával jártak.
Megítélésünk szerint a jelenlegi rendszer nem felel meg a nyugdíjrendszer iránti jogos állampolgári elvárásoknak, egy hosszútávon fenntartható, stabil és kiszámítható intézménynek. A LIGA követeli, hogy a nyugdíjrendszer minden eleme, így a fenti lépések is kerüljenek felülvizsgálatra. Készüljön átfogó elemzés a nyugdíjrendszer egészéről és a lehetséges alternatívákról. A LIGA csak olyan átalakítást támogat, amely állami kötelezettségvállaláson alapuló stabilitást eredményez szolidaritáselven, fenntartható és átlátható, optimális összhangot teremt a gazdasági viszonyok, a foglalkoztatási-és a demográfiai folyamatok között. Az ellátásoknak szolidaritáselven biztosítania kell a legalább elemi életfeltételeket minden nyugdíjas számára. Ennek érdekében, a demográfiai és a foglalkoztatottsági viszonyok negatív hatásainak mérséklésére a LIGA bevezetni javasolja az állampolgári jogon járó alapnyugdíj intézményét. Emellett az ellátásoknak a biztosítási elv érvényre juttatásával garantálniuk kell az életkereseten alapuló, korábban elért életszínvonal közelítő megtartását.
Javasoljuk a rugalmas nyugdíjkorhatár bevezetését. A nyugdíjba vonulás időpontját az életkor és az elért szolgálati idő függvényében kell meghatározni. A szolgálati időbe be kell számítani a korkedvezményt, amelynek fennmaradását biztosítani szükséges. A műszakos dolgozók számára meg kell teremteni a szolgálati idő arányos növelésének lehetőségét. A korkedvezményes nyugdíjaztatás törvényi szabályait továbbra is garantálni kell.
• A LIGA álláspontjához a pontrendszeres nyugdíjrendszer áll a legközelebb, ennek részletes kidolgozását támogatjuk.
• A pontrendszeres nyugdíjrendszer teljesítményalapú munkanyugdíj-rendszer, amely a munkavállalók túlnyomó részének megfelelő színvonalú időskori biztonságot képes nyújtani. (Az átlagkereset 2-3 szorosának megfelelő jövedelmek befogadásával.)
• Kiiktatja a jelenlegi nyugdíjrendszer anomáliáit, amelyek az átláthatatlan jövedelemátcsoportosításokból fakadnak, és orvosolja azt az igazságtalanságot, hogy a 15 évnél kevesebb szolgálati idő megléte esetén a befizetések elvesznek.
• A pontrendszeres nyugdíjrendszer sajátossága, hogy folyamatosan, átláthatóan nyomon követhető a munkavállalók számára a megszerzett jogosultságuk, és annak alapján a részükre megállapítható ellátás mértéke.
• A nyugellátás az életkereseten alapszik, és a megállapított nyugdíjak értékállósága is a teljesítményhez kapcsolódik. A nyugdíjak bérekhez kötött valorizációja - az együtt sírunk, együtt nevetünk elv - biztosítja, hogy a nyugdíjasok jövedelmi viszonyai ne szakadjanak el végletesen az aktív korosztályokétól.
• A rugalmas nyugdíjkorhatár lehetősége adott a az alapnyugdíj rendszerben, hasonlóan a többletbefizetésekkel megalapozott korkedvezményes nyugellátással.
• A pontrendszeres nyugdíjrendszerbe beépíthető vagy attól elkülönítetten, állampolgári jogon működtethető az alapnyugdíj intézménye.