Mi lesz a munkaidő irányelv sorsa?
Az Európai Bizottság megindítja a tárgyalások második fordulóját a szakszervezetekkel és a munkaadói szervezetekkel 2010. decemberében azzal kapcsolatban, hogy felül kell-e vizsgálni az érvényben lévő munkaidőre vonatkozó Európai Uniós szabályozást. Az első hat hetes konzultációs fordulót még márciusában indította el Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztosa annak érdekében, hogy felmérje az igényeket a 2003-ban hozott munkaidő- irányelv (EK/88/2003) újratárgyalásával kapcsolatban.
A munkaidő irányelv legfőbb célja a munkavállalók egészségvédelme és a munkavégzés biztonságának fokozása a munkaidő csökkentésével. Az irányelv ezt megelőző újratárgyalási kísérlete öt éven keresztül tartó tárgyalások után 2009-ben bukott el, melynek fő kérdései az Európai Parlament tervezete alapján az alábbiak voltak:
- 12 hónap átlagában legfeljebb heti 48 órás legyen a munkaidő
- az irányelv hatályba lépését követő három éven belül a tagállami kivétel (opt-out) lehetősége szűnjön meg, valamint, hogy
- az ügyelet teljes időtartama munkaidőnek számítson, tehát abba beleértenék a nem aktívan töltött munkaórákat is.
A korábbi tárgyalások azon buktak el, hogy például egyes tagállamok (Bulgária, Ciprus, Észtország, Málta és az Egyesült Királyság) visszautasította az opt-out eltörlését. Csak az egészségügy területén 15 tagállamban van speciális opt-out. Viták vannak továbbá azzal kapcsolatban is, hogy az orvosok és tűzoltók ügyeleti idejét beszámítsák-e a 48 órás korlátba. A Bizottság úgy tartja, hogy szükség van a jelenleg hatályban lévő irányelv felülvizsgálatára, mert a mostani jogalkalmazás nem kielégítő és nem alkalmazkodik az aktuális munkaerő piaci igényekhez.
Hangonyi Adrienn