Mitől beteg a magyar gazdaság és társadalom?
Újabb állomásához érkezett - a LIGA Szakszervezetek 2010. évi képzési tervének megfelelően - a régiók szakképzési helyzetének, aktuális kérdéseinek és a jövőbeni tennivalóknak áttekintése. Ezúttal a királynék városa, Veszprém adott otthont a képzésnek.
Megnyitójában Kozák László, a LIGA Szakszervezetek oktatási osztályvezetője több nemzetközi példával világította meg a szakképzési rendszerek és modellek helyzetét Európában és Magyarországon. A képzési program ismertetése és az előadók bemutatását követően kiemelte, hogy az elmúlt időszakban a gazdasági érdekképviseletek - köztük konföderációnk is - jelentős erőfeszítéseket tettek arra, hogy felmérjék a gazdaság igényeit különös tekintettel a szakképzett munkaerő jövőbeni alkalmazásának strukturális és mennyiségi kérdéseire. Tekintettel arra, hogy a gazdasági érdekképviseletek - köztük a szakszervezetek is - érdekeltek abban, hogy a vállalatok munkaerő-kereslete és a munkaerőpiac kínálata között a lehető legnagyobb összhang jöjjön létre, szükséges, hogy a következő időszakban is folytatódjon a párbeszéd a szakképzésben érdekelt szereplők között.
„A szakképzés jelenlegi helyzete, a továbbfejlesztés lehetséges és szükséges irányai” címmel tartotta meg a tanfolyam nyitóelőadását Dr. Molnár Ferenc, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara tanácsosa. Hangsúlyozta, hogy a szakképzési reform egyik legfontosabb vezérlőelve a gazdaság fejlődése kell, hogy legyen. Nem szerencsés, ha ez egyoldalúan alárendelődik az iskolák létének. A szakképzésre fordított hazai és uniós milliárdoknak sokkal jobban kell hasznosulni a gazdaság és a munkaerő-piac számára. Szakképzési „papírgyártás” helyett több konkrét hasznosítható eredmény kell.
A nyitóelőadást követően Szántó Zoltán, a Közép-Dunántúli Regionális Munkaügyi Központ főosztályvezetője „Képzés, szakképzés munkaerőpiac” Munkaerő-piaci jellemzők, gazdaság, képzések, munkaerőpiac; Munkaerő-piaci esélyek és növelésük; Munkaerő-piaci képzések” címmel mutatta be rendkívül figyelemfelkeltő stílusban a munkaerő-piaci körképet. A munkaerő-piaci egyensúly kapcsán hangsúlyozta a Life Long Learning (Élethosszig tartó tanulás) jelentőségét.
A délután nyitóelőadását, Dr. Nyitrai Károly „Munkajogi ismeretek, szakszervezetek feladatai és lehetőségei, a munkajogi környezet, amiben élünk” címmel tartotta meg. A szakértő széles spektrumon esettanulmány jellegű példákkal szemléltette a munkajog adta érdekvédelmi lehetőségeket. A résztvevőknek lehetősége nyílt munkajogi kérdéseikre azonnali választ kapniuk. Az interaktív párbeszéd jó alkalmat adott a munkajogi ismeretek felfrissítésére és bővítésére egyaránt.
A tanfolyam első napjának záró akkordjaként Dr. Szabó Imre a Liga Szakszervezetek szakértője, a szakképzési projekt országos koordinátora Foglalkoztatási kihívások, avagy „mitől beteg a magyar gazdaság és a társadalom” című előadásában európai kitekintést adott a foglalkoztatás alakulásáról. Külön figyelmet szentelt az iskolázottság és a foglalkoztatás szoros összefüggéseire.
A második képzési nap nyitóelőadását Mitev Hrisztó regionális RFKB tag, a KISOSZ delegáltja tartotta meg „A Közép-dunántúli RFKB tevékenységének bemutatása, szerepe a keresletvezérelt szakképzés alakításában, az RFKB-k működésének eddigi tapasztalatai” címmel. Az előadás átfogó ugyanakkor komplex betekintést nyújtott az RFKB működésébe és annak szakképzést befolyásoló aspektusaiba, az RFKB regionális döntéseinek hatásaiba.
A tanfolyam záró előadását Szabó Bakos Zoltánné, a Fejér Megyei Szent György Kórház, ápolási igazgatója „Munkáltatói igények az egészségügyi szakképzéssel kapcsolatban.” címmel tartotta meg. A résztvevők megismerhették a munkáltatók szakképzéssel kapcsolatos igénypontjait, szempontrendszerét és az egészségügyre vonatkozó aktualitásokat, problémákat. Konkrét esettanulmányokon keresztül hangsúlyozta, hogy jelentős változásra van szükség az egészségügyi szakképzés területén.
A visszajelzések alapján, összességében elmondható, hogy a résztvevők naprakész új ismeretanyaggal, meglévő ismereteik felfrissítésével, elégedetten, élményekben gazdagon nézhetnek a mindennapok új kihívásai elé.
Oravetz Dániel Dezső
érdekvédelmi tanácsadó
LIGA Szakszervezetek
Közép-dunántúli Regionális Szolgáltató Iroda