30 éves a lengyel "Szolidaritás"
A „Szolidaritás” lengyel szakszervezetek 2010. Augusztus 30-án ünnepelte fennállása 30. évfordulóját. A LIGA Szakszervezetek jó kapcsolatokat ápol a lengyel „Szolidaritással”, melynek keretein belül többek között közös nemzetközi projektek valósulnak meg. A Gdynia város sportcsarnokában megrendezett ünnepségen harminc különböző ország szakszervezeti delegációja vett részt. A LIGA Szakszervezetek részéről Hangonyi Adrienn, nemzetközi referens vett részt az ünnepi rendezvénysorozaton.
A lengyel társadalomban tiltakozások (1956. június), diáktüntetések (1968. március), és sztrájkok szerveződtek, a kommunista gazdaság eladósodásának növekedése miatt pedig állandóak voltak a munkástüntetések. 1980 második felében Lengyelországban a munkások tömeges demonstrációi - kezdetben a kisebb ipari körzetekben, később a nagyobb városokban - sztrájkokká alakultak át. A sztrájkhullám a part menti városokban érte el tetőfokát. A Gdański Hajógyárban 1980. augusztus 13-án vette kezdetét az okkupációs sztrájk. A posztulátumok között ekkor szerepeltek először politikai jellegű követelések. A sztrájkbizottság követelte Anna Walentynowicz és a már korábban elbocsátott Lech Wałęsa munkába való visszavételét, valamint az 1970 áldozatairól megemlékező emlékmű felállítását és a dolgozók jogainak tiszteletben tartását. Augusztus 17-én a hajógyár előtt Henryk Jankowski atya misét celebrált, majd a sztrájkolók a kapura tűzték a Sztrájkbizottság 21 posztulátumát tartalmazó táblát. Követelték többek között az önálló szakszervezetek megalakulását, a szólásszabadsághoz való jog tiszteletben tartását, hozzáférést a párt felügyelete alatt álló médiához, a meggyőződésük miatt üldözöttekkel szembeni megtorlások befejezését, a gazdaság megreformálását.
Mindez a párt számára túl drasztikusnak, így elfogadhatatlannak tűnt. A geopolitikai helyzet semmilyen radikális változtatásokat nem tett lehetővé. A sztrájkolók viszont egyre többet követeltek, az „emberarcú szocializmus" megteremtésére szólítottak fel. Hittek az állam megreformálásának lehetőségében, az emberek helyzetének jobbításában. Mindez a „Szolidaritás" Független Szakszervezet megalakulásához vezetett, amely elsősorban a dolgozók jogainak védelmére jött létre, később azonban a kommunista kormányzat elleni széleskörű társadalmi mozgalom középpontjává vált Lengyelországban.
Az 1980. augusztusi demonstrációk hatása olyan jelentős volt, hogy a kommunista párt tárgyalásra kényszerült az ellenzékkel. Augusztus 21-én Gdańskba érkezett a Kormánybizottság, amely a sztrájkbizottságok és a kormánypárt képviselőivel aláírta az ún. „Augusztusi megegyezést". A „Szolidaritás" Független Szakszervezetet 1980. november 10-én jegyezték be Varsóban. Vezetőjének Lech Wałęsát választották. Hivatalossá tételének pillanatában a Szakszervezet mintegy 10 millió tagot számlált.
A lengyel társadalmi elit vezetői is tiszteletüket tették a 30. évfordulóra megemlékező rendezvényen. Beszédet mondott Donald Tusk lengyel államfő, Lengyelország nyáron megválasztott új elnöke, a liberális Bronislaw Komorowski, a Szolidaritás által támogatott konzervatív Jaroslaw Kaczynski, Prof Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke, továbbá Barack Obama amerikai elnök köszöntő levelét Lengyelország Amerikai Nagykövete tolmácsolta. Jaap Wienen, az ITUC, Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség főtitkár helyettese felhívta a figyelmet arra, hogy a szakszervezeti jogok érvényesítése világszerte elmarad a fejlett demokráciákétól. A Szolidaritás történelmi forradalmának példája reményt nyújt ezen országok szakszervezeti mozgalmainak. Az ünnepségen Lech Walesa, a gdanski munkássztrájkok fő szervezője, Béke Nobel-díjas volt lengyel Köztársasági elnök nem vett részt. A köszöntőbeszédek után egy profi zenés színpadi musical produkcióban elevenítették fel a kommunista hatalom megtörésének történelmi jelentőségű pillanatait.
Hangonyi Andrienn
Részletek: http://www.budapeszt.polemb.net/index.php?document=95