Európai Akciós Nap, ETUC Demonstráció
"Ne legyen több elvonás, legyen növekedés!" "Állítsuk meg a megszorító intézkedések bevezetését, élvezzen prioritást a munka és a növekedés." A megszorító intézkedések a recesszió kockázatával fenyegetik Európát. A számlát a bankok fizessék meg és ne a munkások! A kialakult helyzet komoly veszéllyel sújtja a szociális Európát!
2010. szeptember 29-én az európai pénzügyminiszterek találkozójával egy időben, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) Európai Akciós Napot szervez Brüsszelben, melyre több mint 80.000 tüntetőt várnak Európa különböző pontjairól. A demonstrációhoz a LIGA Szakszervezetek is csatlakozik az Ifjúsági Bizottság tagjaiból álló delegációjával, akik LIGA Szakszervezetek és VDSZSZ zászló alatt (utóbbi az Európai Közlekedési Szövetség felkéréséhez csatlakozva) képviseltetik magukat.
Az európai kormányok együttesen abba az irányba haladnak, hogy elvonjanak a közkiadásokból, melyek a munkahelyeket, fizetéseket és nyugdíjakat is érintik. Válaszul az Európai Szakszervezeti Szövetség erejének egyesítő hatásával lép fel. A gazdasági válság hatására a GDP mutatók az államháztartási hiány és az államadósság növekedéséről tanúskodnak, a munkanélküliségi ráta pedig 2010-re Európa-szerte elérte a 10.3%-ot. Különösképpen a pénzügyi spekulációk hatására a kormányok elhamarkodott kilépési stratégiákon alapuló pánikintézkedéseket vezettek be, melyek több európai országban, a társadalmi elégedetlenségből fakadó általános sztrájkok hullámát indította be. Az eurózóna túl lassú volt, hogy megvédje magát és a veszélyben lévő tagállamokat.
Az ETUC kéri az Európai hatóságokat, hogy a kilépési stratégiák mellett dolgozzon ki új belépési stratégiákat is a növekedés beindítása és a munkanélküliség csökkentése érdekében. Ezért az ETUC támogatja azt az „Európai Helyreállítási Tervet”, mely az Európai GDP 1 százalékának megfelelő mértékben támogatja a munkahelyteremtéseket, a növekedésösztönzést, az új „zöld” technológiákra való áttérést az energiaipar, a közlekedés és az építőipar és más területeken egyaránt. Mindezek mellett pedig új iparági politikák megalapozását támogatja, melyek elősegítik és fellendítik a gyártási folyamatokat Európában.
Az ETUC „Európai Helyreállítási Terv” további elemei:
-Pénzügyi piaci szabályozás, a Nemzetközi Pénzügyi Tranzakciós adó (Robin Hood adó) bevezetése
-Különleges hosszú távú asszisztencia a fiataloknak, akik a legjobban sújtott csoportja a gazdasági válságnak. Egyes európai országokban és területeken a fiatalok munkanélküliségi rátája eléri a 40%-os arányt
-Olyan ágazati politikák támogatása, melyek felgyorsítják az alacsony széndioxid kibocsátású, fenntartható gazdaságok létrehozását
- Megkezdje a jelenlegi kapitalista modell átalakítását egy új típusú fenntartható, „zöldebb”, hosszú távú, igazságosabb rendszeren alapuló modellre, melyben a profit a javak megtermeléséből származik és nem a társadalmi szempontból hasztalan „pénzügyi kaszinók szerencsejátékán”.
Az ETUC követelései:
1. Új módszereken alapuló pénzügyi forrásokra támaszkodva az európai gazdasági kormányzás fejlesztése, különösképpen az adó bevezetésével a pénzügyi tranzakciókra és a bónuszokra, eurókötvények kiállításával és állami befektetési politikák tervezésével a fenntartható növekedés érdekében.
2. Az EU-nak most a munkanélküliség csökkentésére kell összpontosítania, különösen a fiatalok körében, egy új helyreállítási tervvel ami 1%-a az Európai GDP-nek. Európában sürgősen szüksége van az alacsony szén-dioxid-politikán alapuló dinamikus és fenntartható ipari stratégiák fejlesztésére.
3. Be kell vezetni az európai gazdasági kormányzást a munkavállalók és az alapvető közszolgáltatások védelmére, a gazdagok és kiváltságosak adócsalásai elleni küzdelem érdekében, valamint az egyes bankok és hitelminősítő intézmények elfogadhatatlan számviteli gyakorlatai ellen, mint Goldman Sachs. Az Európai Unió új módszereket kell tervezzen, hogy megerősítse a pénzügyi koordinációt és növelje a költségvetési átláthatóságot.
4. Az ETUC arra kéri az Európai Uniót, hogy bevezesse a Szociális Protokollt, hogy biztosítja a jobb egyensúlyt az egységes piac és a szociális jogok között.
5. A hatékony pénzügyi szabályozás végrehajtásának felgyorsítása mind Európában, mind nemzetközi szinten.
6. Egy integrált európai politikai megközelítés kidolgozása a fejlődő országokkal való kapcsolatainkra vonatkozóan és a nemzetközi együttműködés javítása.
Sürgősen harcolni egy szociális Európáért, ahol a szociális tárgyalások már nem képzik részét a piac szabályainak. Társadalmi fejlődést akarunk! Elég a szociális védelem elvonásából! Elég a megszorításokból! Az európai munkáért, szociális igazságosságért és szolidaritásért!
Az ETUC továbbá támogatja az ITUC Tisztességes Munka világnapját Október 7-én.
Hangonyi Adrienn