98%-os szja?

A híradások, illetve a kormányszóvivői tájékoztató szerint a kormány 2010. június 30-án határozott a „magánszemély egyes jövedelmeinek különadója” bevezetéséről. Az intézkedés lényege, hogy a központi költségvetésből kifizetésre kerülő végkielégítéseket 98%-os adókulccsal megadóztatják. Az intézkedés érinteni fogja valamennyi köztisztviselőt, közalkalmazottat, katonát, a rendvédelmi szervek alkalmazottait, az igazságügyi alkalmazottakat, illetve további 20 ezer, egyéb jogállású személyt.
A LIGA Szakszervezetek határozottan elutasítja ezt az intézkedést, mert véleménye szerint az nem állná ki az alkotmányosság próbáját.

A szabályozás hátrányos megkülönböztetést eredményezne az egyes foglalkoztatotti csoportokba tartozók közt. Ezen az a tény sem változtat, hogy a munkajogi szabályozás vizsgálata során az Alkotmánybíróság több esetben kimondta, hogy az eltérő jogállás miatt a közszféra dolgozói nincsenek összehasonlítható helyzetben a munkavállalókkal. Az európai gyakorlatnak is megfelelően ugyanis ez nem azt jelenti, hogy a közszférára hátrányos szabályozást lehet elfogadni, épp ellenkezőleg: a munkaviszony és a közszolgálati jogviszonyok közti különbségeket az állam a közszféra dolgozóinak jogszabályban előírt kedvezményekkel kompenzálja.
Ráadásul itt nem a munkajogi, hanem az adózási szabályok különbözőségéről van szó, aszerint, hogy az adóalany a versenyszféra vagy a közszféra foglalkoztatottja, és így az ugyanazon jogcímen kapott juttatása központi költségvetési vagy más forrásból származik. Az intézkedés egyébként a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozókat is érinteni fog, esetükben tehát a jogállás különbözősége sem adhat alapot a megkülönböztetésre. A LIGA Szakszervezetek szerint ezért az intézkedés egyrészt a jogegyenlőséget, másrészt az arányos közteherviselésre vonatkozó rendelkezéseket is sérti.

Indokolatlan különbségeket tesz a javaslat a dolgozók közt jogviszonyuk hossza alapján is, illetve a szerzett jogokat is sérti, főképp azok esetében, akik hosszabb jogviszonnyal rendelkeznek az adott munkáltatónál. A közszférában nyolchavi illetménynek megfelelő összeg a végkielégítés maximuma, amely húsz év jogviszony után jár. A kéthavi kifizetés öt év jogviszony után illeti meg a foglalkoztatottat. Az intézkedés egyértelműen diszkriminálja azokat, akik hosszabb jogviszonnyal rendelkeznek.


Hab a tortán, hogy az intézkedés a visszaható hatály tilalmába is ütközik, mivel valamennyi, 2010. január 1-je után kifizetett juttatásra vonatkozna, azaz a kihirdetést megelőző időre állapít meg adófizetési kötelezettséget. Az elmúlt hetek törvényhozási gyakorlatának tapasztalatai szerint várhatóan a felkészülési idő biztosítására vonatkozó, a jogbiztonság követelményéből fakadó jogalkotói kötelezettséget is elmulasztja a jogalkotó.


Mindezek alapján a LIGA Szakszervezetek felszólítja a kormányt, hogy egyrészről vonja vissza ezt a javaslatot, másrészről a további szakmai nonszenszek törvénybe iktatásának elkerülése végett, kezdje meg végre a társadalmi párbeszédet.


Letölthető dokumentumok:

doc100701.pdf