Az alapvető munkavállalói jogok védelme és előmozdítása

A szakszervezeti jogokkal kapcsolatos határozatát az ITUC egy sokkoló videó filmmel vezette fel. A videó a szakszervezeti tisztségviselők ellen a tavalyi évben elkövetett gyilkosságokat és erőszakot mutatja be.
Agnes Jongerius az FNV holland képviselője hozzátette, hogy szomorú hírei vannak: „Az ITUC Világ Kongresszusának ideje alatt további három kollégánkat gyilkolták meg az elmúlt egy héten”.

Agnes Jongerius tiszteletét fejezte ki a Farzad Kamangar tanárral szemben, akit titokban végeztek ki a május 9-én vasárnap egy Teheráni börtönben. Továbbá megígérte, hogy az FNV folytatja közös munkáját az ITUC-vel, Mansour Osanloo ügyében, aki az iráni autóbuszvezetők munkafeltételeinek javításáért és béremeléséért vezetett kampányt és jelenleg is politikai fogolyként tartják őrizetben  EVIN börtönében Teheránban.

Maung Maung az FTUB delegáltja Burmából, elmondta társainknak, hogy országában milyen veszélyeket rejt a munkavállalók szervezése. „Ha elkapnak és elítélnek minimum hét év börtönbüntetés jár érte. Egyik kollégám életfogytig tartó börtönbüntetésben van jelenleg is.”

Maung Maung felkérte az ITUC-t, hogy folytassa a szolidaritási támogatását burmai szakszervezetének tisztségviselői mellett, annak érdekében, hogy alapvető jogokhoz juthassanak és elismerjék őket.

Az elmúlt néhány évben 43 guatemalai tisztségviselőt gyilkoltak meg brutálisan. Noe Antonio Ramirez Portela a STRABI szakszervezeti vezetője a kegyetlen munkakörülményekről beszélt, ami Guatemalát jellemzi a banán ültetvényeken, és a durva támadásokról, amit a munkavállalók szervezésében résztvevőkkel szemben követnek el.

„Az exportált gyümölcsökhöz, a banánhoz, fivéreink és nővéreink vére tapad”
„Guatemala déli partján 40.000 szervezetlen munkavállaló van”- magyarázta. Ezek az emberek hajnal négykor hagyják el otthonaikat, hogy busszal, vagy teherautóval elszállítsák őket a farmokra. 12 órát dolgoznak naponta és ezért a fizetségük mindösszesen napi 7-8 dollár. A legtöbb nemzetközi vállalat bezárja azokat a telepeket, ahol megkezdődik a munkavállalók szerveződése, és olyan helyre költöznek, ahol még nem szerveződtek.
Mint szakszervezeti vezető az Ő élete is állandó veszélyben van.

„A legnagyobb akadály, amibe ütközünk ezeknek a munkavállalóknak a toborzása során a paramilitáris csoportok ezeken a farmokon, amelyek megakadályozzák azt, hogy a munkaügyi szerevező bejusson ezekre a telepekre. A legnehezebb számunkra szervezőknek, hogy szembe kell néznünk a halálos fenyegetésekkel és megfigyelés alatt állunk. „2007. szeptember 27-én a bátyámat meggyilkolták, amiatt, hogy a munkavállalók alapvető jogait kívánta megvédeni. Nekem azért sikerült túlélnem mindezt, mert az ITUC és az UNI támogatását élvezem. Köszönöm Istenem, hogy élek és folytatni fogjuk a harcot ezekért a munkavállalókért és a jogaikért.”

Az iparosodott világban szintén veszélybe kerülnek a munkavállalók jogai, mint Amerika esetében is, ahol a munkavállalók szervezési jogaik elismerése miatt harcolnak a „szabad választás lehetőségének törvénye” alapján.

A munkavállalói jogok súlyosan sérültek az Egyesült Államokban. A jog nem védi meg a munkavállalókat, hanem a vállalatokat védi” mondta Liz Shuler, az AFL-CIO képviselője. Bár „reméljük a végére sikerül elérnünk a szabad választás lehetőségének törvényét”, mondta. Jongerius is beszélt az ITUC munkásságáról azzal kapcsolatban, hogy a világ figyelmét arra a 12 Foxconn dolgozóra irányítsa, akik kiugrottak egy épületből vagy öngyilkossági kísérletet tettek. Közülük tíz fiatal migráns munkavállaló életét vesztette, ketten pedig súlyosan megsebesültek. A Kongresszus kinyilvánította, hogy a munkavállalói jogok emberi jogok is egyben és az ITUC elsődleges feladata ezeknek az alapvető jogoknak a védelme. A szakszervezet alakításához és a csatlakozáshoz való jog, a tárgyalás joga, és a jog a szabad és független szakszervezeti mozgalomhoz alapvetők minden dolgozó ember számára és ezeket a jogokat védeni kell és minél több emberrel megismertetni.

Kiemelve az ILO fontos szerepét, a Kongresszus elítélte a tartós és széleskörű, alapvető munkavállalói jogok megsértését.

Legalább 12.3 millió ember él a rabszolgaság modern kori formájának elnyomása alatt, vagy kényszermunka áldozataként. Sürgős erőfeszítésekre van szükség annak érdekében, hogy visszaszorítsuk az emberkereskedelmet és csökkentsük a globalizáció okozta visszaéléseket.

A kongresszus fölvázolt egy akció tervet, melynek segítségével végleg megszüntethetik a gyerekmunkát.