Rendkívüli "szociális csúcs" volt Brüsszelben

A szakszervezetek európai konföderációjának (ETUC) kérésére rendkívüli „szociális csúcsot” tartottak pénteken Brüsszelben. Az egyeztetésen az ETUC és az európai munkaadókat tömörítő Businesseurope vezetői az Európai Bizottság elnökével, valamint foglalkoztatás és szociális ügyi biztosával ültek asztalhoz, és a gazdasági megszorítások mellett élénkítést és növekedést szorgalmaztak.

John Monks, az ETUC főtitkára utóbb - a tárgyalópartnereivel tartott közös sajtótájékoztatójukon - úgy jellemezte kezdeményezését, hogy arra „kétségbeejtő és riasztó” jelenségek közepette került sor. „Pillanatnyilag ma mindenki csökkent és lefarag, méghozzá mindenki egyszerre, ami rendkívül aggasztó körülményeket teremt a munkavállalók számára”. A fenntarthatóság feltételeinek biztosítása mellett nem szabad lemondani a növekedésről - tette hozzá, és örömének adott hangot, hogy láthatóan a munkaadói oldalnak (Businesseurope) is „megvan a maga növekedési programja és elvárása”.

A pénteki „szociális csúcs” összehívásának hátterét ismerő brüsszeli bennfentesek tudni vélik, hogy Monks mindenekelőtt arra keresett biztosítékokat, hogy „a görög példa nem válik majd általánossá”, hanem a drasztikus megszorításoknak csupán egyszeri, kifejezetten egyéni körülményekből fakadó esetéről van szó. „Az ETUC aggódik, hogy a kiadáscsökkentés leépítéssel, a leépítés pedig szükségszerűen munkaalkalmak szűkülésével jár” - jegyezte meg a tárgyalásokban érintett egyik szervezet illetékese, aki még hozzátette: „Monks szíve szerint akár közmunkák szervezését sem zárná ki, csak hogy megálljon a negatív tendencia”.
.
.
.
.

A pénteki találkozóra Monks, és a munkaadói oldalt képviselő Philippe de Buck, a Businesseurope főigazgatója a szociális partnerek közös nyilatkozatával felfegyverkezve érkezett, amely kettőjük szervezete mellett magában foglalta még a köztisztviselők (CEEP) és a kis- és közepes vállalkozások (UEAPME) európai szervezeteinek álláspontját is. A formálisan az EU2020 stratégiának szentelt ötoldalas dokumentum már bevezetőjében leszögezi: az alapvető cél az, hogy „Európát mielőbb fenntartható növekedési pályára állítsák”. Mindehhez szerintük politikai elvvé kellene tenni a "leállási és az újrakezdési stratégiák" („exit and entry strategy”) egyfajta kombinációját. Ez a gyakorlatban egyfelől határt szabna az eladósodásnak, másfelől viszont irányt venne a szaktudás, a korszerű technológia és a modern infrastruktúra finanszírozása felé.

Egyúttal emlékeztetnek a jelenlegi helyzetben rejlő veszélyekre, midőn a nyilatkozat utal arra, hogy 2009-ben 23 millióra nőtt az állástalanok száma, arányuk a fiatal munkavállalók körében eléri a 21 százalékot, a Lisszaboni Stratégiában célul kitűzött 70 százalékos foglalkoztatási ráta pedig messzebb van, mint valaha. Európának a következő években folyamatosan legalább 2 százalékos növekedést kellene tudnia felmutatnia, ha el akarja érni a 75 százalékos foglalkoztatási szintet - szögezi a szociális partnerek közös nyilatkozata.

A péntek reggeli találkozón José Manuel Barroso elnök és Andor László szociális és foglalkoztatási biztos az Európai Bizottság részéről egyfelől elismerték az aggodalmak jogosságát, másfelől magát az EU2020 stratégiát ajánlották a megoldás útjául, ennek támogatására szólították fel a partnereket is. „Úgy tűnik, az EU2020 stratégia lehet az a közös alap, amit mindenki kész elfogadni, és aminek talajáról építkezhetünk tovább, még ha a különböző partnerek a maguk részéről esetleg részben máshova raknák is a hangsúlyokat” - jegyezte meg az ülés után a Bruxinfónak nyilatkozva Andor László.

Barroso utóbb sajtóértekezletén kettős üzenettel élt: egyfelől maga is hangsúlyozta a fenntarthatóság - és az ehhez pillanatnyi előfeltételül tekintett piaci bizalom - helyreállításának az alapvetését, másfelől erőteljesen hitet tett a „szociálisan érzékeny növekedés” fontossága mellett. „A szociális érzékenység mindvégig programunk középpontjában marad majd” - ígérte a Bizottság elnöke, megfigyelők szerint közvetett utalással arra is, hogy az EU2020 stratégia központi célkitűzései közül nem engedik majd „kigolyózni” a szegénység csökkentésére vonatkozó törekvéseket.

Forrás: kitekintő.hu