Nemi egyenlőség a társadalomban és a munkahelyeken

A gazdasági válság elmélyítette az egyenlőtlenségeket és aláásta a nők jogait, ezt a határozatot fogadta el az ITUC kongresszusa. Ugyanebben a határozatban indították útjára azt a programot melynek célja elérni a nemi egyenlőséget a munkahelyeken és a társadalomban.

Diana Holland az ITUC Női Tanácsának elnöke emlékeztette a delegáltakat, hogy a nők képzik a világ népességének felét, a munkavégzés kétharmadát, de csak 10%-ban részesülnek a jövedelmekből és  a tulajdonoknak csak egy százalékát birtokolják.

A nők teszik ki a nagy részét a bizonytalan (atipikus) munkahelyeken dolgozóknak és a védtelen, feketegazdaságban résztvevőknek. A nők képzik a világ migránsainak a felét és az emberkereskedelem aránya folyamatosan emelkedik. Az ILO becslése szerint 2009-ben további 18,7 millió nő vesztette el a munkáját a gazdasági válság közvetlen következményeként.

Gladys Branche a Sierra Leone Munkaügyi Kongresszusának delegáltja megkérte a megjelenteket, hogy támogassák az UNIFEM „MONDJ NEMET- egyesüljünk a nők elleni erőszakkal” szemben címet viselő kampányát.

„Az erőszak világszerte nők millióinak életére hat ki. Az erőszak társadalmi osztálytól független és megakadályozza, hogy a nők teljes mértékben a társadalom részévé váljanak. Az erőszak a nők elleni bűn”- mondta Gladys Branche.

Antonie de Jong az UNIFEM Gazdasági fejlesztésért felelős vezetője, megjegyezte, hogy a nők és leányok elleni erőszak megfékezésének kérdését elnevezték a „hiányzó célpontnak” a Milleneumi Fejlesztési Célok között. E mellet beszélt arról, hogy mennyire nehéz a férfiakat és a fiúkat hosszú távú eredmények elérésére ösztönözni a témában.

A Kongresszus ezzel a kijelentésével felhatalmazta az ITUC-t, hogy dolgozzon együtt a Globális Szervetekkel, annak érdekében, hogy erősítsék a „Tisztességes Munkát Tisztességes Életet a Nőknek” kampányt, ezzel célként tűzve ki a társadalmi igazságosságosságot és a nemi egyenlőséget a munkahelyeken és a szakszervezetekben. Továbbfolytatják, a női munkavállalók szervezését, kifejezetten a különleges gazdasági övezetekben és a feketegazdaságban, mint például a háztartási alkalmazottak, a vidéki, a fiatal és más hátrányos helyzetű munkavállalói csoportokat.

A kongresszus megállapította, hogy annak ellenére, hogy a nők aránya megközelítőleg 40%-ra nőt az ITUC tagságában, és az erőfeszítéseknek köszönhetően javult a nők képviseltsége szervezetükben, a döntéshozatalban a nők teljes integrációjához nemi szemszögből mindez azonban kevésnek bizonyul.

A szakszervezeteknek a frontvonalban kell lenniük az esélyegyenlőségért folytatott harcban, annak érdekében, hogy az egyenlőség megvalósuljon a munkahelyeken, a politikai elvekben a szervezeti struktúrákban és a társadalomban.