Pályatanácsadók képzése
Az uniós oktatási miniszterek 2008. november 21-én írták alá a 2004 óta immáron második közös döntést, az egész életutat végigkísérő pályaorientációs karrier-tanácsadási szolgáltatásnyújtás rendszerének (LLG - Life Long Guidance) fejlesztéséről. A TÁMOP 2.2.2. „A pályaorientáció rendszerének tartalmi és módszertani fejlesztése” projekt erre az uniós törekvésekre adott magyar válasz.
A pályaorientációs rendszer fejlesztésének szükségességét az indokolja, hogy hiányosak, illetve az egyes szakpolitikai rendszerekben elszigeteltek a pályaorientációs szolgáltatások, amely nagymértékben hozzájárul a nem tudatos pályaválasztáshoz, növeli a képzés során a lemorzsolódást, valamint a sikertelen pályaválasztások számát. Magas azoknak az aránya, akik nem abban a szakmában helyezkednek el, amelynek gyakorlására éveken keresztül készültek, emiatt a képzésbe befektetett erőforrások nem vagy nem kielégítően hasznosulnak.
A gazdasági válság hatására a vállalati létszámleépítések is egyre inkább mindennapossá válnak. Mind az érintett dolgozók, mind a munkahelyi vezetők érdeke az, hogy ez a folyamat minél kevesebb zökkenővel menjen végbe, és a dolgozókat a lehető legkisebb kár érje. A szakszervezetek bekapcsolódása, érdemi közreműködése ebbe a folyamatba szükségszerű és kívánatos.
A TÁMOP 2.2.2. projekt közvetlen, rövid távú célja olyan tanácsadói csapat létrehozása és képzése, akik a munkahelyeken közvetlenül tudnak pálya-tanácsadási szolgáltatásokat nyújtani kollégáiknak. A projekt egy következő célja a kiképzett, egymással is kapcsolatba kerülő tanácsadókból a pályaorientációs tanácsadók hálózatának létrehozása.
A projekt ezen első szakasza egy képzéssel kezdődik (az időpontok megtalálhatók a www.palyatanacsadok.hu honlapon). A képzés szervezői biztosítják a 2x3 napra vonatkozó teljes ellátást (szállás, étkezés), valamint a megfelelő számlák benyújtása után megtérítik a képzésen részt vevők teljes utazási költségét (kizárólag közösségi közlekedés - vonat, busz - esetén). Ezen felül a képzésen részt vevő munkáltató részére - a munkáltatóval kötött szerződés alapján - a 2x3 nap idejére meghatározott összegű bérköltség támogatást fizetnek.
A LIGA Szakszervezetek fontosnak tartja, hogy ebbe a folyamatba bekapcsolódjon, ezáltal is a szakszervezetek társadalmi szerepvállalását erősítse. Várunk ennek megfelelően minden olyan jelentkezőt, aki elhivatottságot érez ezekhez a feladatokhoz és megfelel a pályázati követelményeknek (pl. felsőfokú végzettség), illetve konföderációnk szervezetpolitikai prioritásainak (pl. a regionális hálózatba való illeszkedés).
A projekt sajátossága az, hogy a leendő pályatanácsadók döntően nem a munkahelyeken kívül, hanem helyben, a munkahelyeken működnének, saját kollégáikat és vezetőiket segítve. Olyanok, akik munkahelyi tapasztalattal rendelkeznek, jól ismerik a munkahelyi környezetet, könnyen gyorsan elérhetők mind a dolgozók, mind a vezetők által, személyre szabott segítséget képesek nyújtani. A munkahelyi szakszervezetekben dolgozók, a munkahelyi szakszervezeti vezetők és aktivisták már eddig is sokszor szembe találták magukat különféle konfliktusokkal, s vettek részt ezek megoldásában. Az ő részvételük és kiképzésük a pályaorientációs tanácsadásra, személyes lehetőségeik tárházát bővíti, olyan új és hasznos ismeretekre tehetnek szert, amiket egyénileg is és munkatársaik érdekében is hasznosítani tudnak. A képzés tematikájának összeállításánál ezeket a szempontokat követték.
A pályatanácsadók képesek lesznek a munkahely elvesztéséből adódó konfliktusok oldására, az újbóli elhelyezkedést segítő tennivalók ismeretének birtokában lesznek, segíteni tudják az álláskereséshez és jelentkezéshez, valamint az újrakezdéshez szükséges dokumentumok elkészítését, összekötő szerepet tudnak játszani a munkájukat elveszítők vagy más érdeklődők és olyan intézmények között, mint a munkaügyi központ, illetve biztosítani tudják a dolgozói érdekképviseletet.
A projekt keretében kialakításra került a www.palyatanacsadok.hu honlap. Ez aktuális és fontos információkkal segít mind a projekt megismerését, mind a jelentkezést illetően.
Jelentkezni rövid bemutatkozással az info@liganet.hu címen, érdeklődni Dr. Szabó Imrénél (70-455-0749) lehet, valamint a következő honlapokon érdemes körülnézni:
http://www.epalya.hu/cikk/?cikk_azonosito=000399
http://internet.afsz.hu/engine.aspx?page=afsz_tamop222_meropkepzesek
http://internet.afsz.hu/engine.aspx?page=afsz_tamop222_meropkepzesek_visszajelzes