Végre kiderül, tényleg túlterheltek-e a tanárok
Még ebben a parlamenti ciklusban eredményt vár a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azzal a kutatással kapcsolatban, amelyet az oktatási tárcával közösen indítottak és a tanárok valós munkaterhelésést méri fel.
A reprezentatív felmérést a Tárki-tudok kutató cég végzi márciusban; az adatokat a hónap végére összesítik, április harmadik hetében pedig azok kiértékelése is megtörténhet. A PDSZ a pedagógusok kötelező óraszámának csökkentését, valamint azt szeretné elérni, hogy a nem tanári kompetenciák kikerüljenek a feladataik közül.
Az érdekképviselet még 2008 augusztusában állapodott meg Hiller István oktatási és kulturális miniszterrel egy októberben induló kutatásról. A felmérés azonban - nem a szakszervezet hibájából - csak idén februárban tudott elindulni - mondta Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke szerdai sajtótájékoztatóján.
A kutatásba 203 általános-, illetve középiskolát és 103 óvodát vonnak be. A cél az, hogy legalább 7-8000 pedagógus osztálytermen kívüli, valós munkaterhelését fel tudják mérni. Ehhez a résztvevő tanárok kétszer egy hetét fogják monitorozni, jórészt online kérdőívek formájában. A felmérésből többek között kiderül majd az is, mennyit kell ingázniuk a kistelepüléseken tanító tanároknak az összevont iskolák tagintézményei között - hangzott el.
A tanárok jelenleg heti 22 kötelező órát tartanak, ezen kívül 18 órát kell ledolgozniuk. A kormány álláspontja szerint ebbe minden másnak bele kell férnie, az újabb és újabb feladatok azonban a szakszervezet szerint túlzott terhet rónak a pedagógusokra. A Független Hírügynökség kérdésére Kerpen Gábor elmondta: a PDSZ becslései szerint a tanárok átlagosan 30 százalékkal többet dolgoznak, mint a heti 40 óra.
Forrás: hírszerző.hu