Nőnap - a női munkavállalók 153 éve harcolnak az egyenlőségért

Március 8-a a Nemzetközi Nőnap ünnepe, mely alkalom gyökere egy olyan történelemformáló cselekmény, amit nők hajtottak végre emberi méltóságuk védelmében és munkavállalói jogaik érvényesülése érdekében. Az egyenlőségért folyó harc első fontos állomása 1857-re nyúlik vissza, amikor textil- és ruhaiparban dolgozó nők tüntetéssel tiltakoztak a bérkülönbségek, egyenlőtlen munkafeltételek ellen. Később Clara Zetkin a követelések körét kiterjesztette, valamint a nőnap évenkénti megtartásának gondolatát is megalkotta, majd az első ilyen napot 1911-ben, Ausztriában, Németországban, Svájcban és Dániában ünnepelték meg. Amikor orosz munkásnők 1917-ben az utcára vonultak „kenyeret és békét” követelve, forradalom kezdődött, a nők pedig megkapták a választás jogát Oroszországban. Ez a nap a mai napra, vagyis a Gergely naptár szerinti március 8-ára esett.

A nők egyenjogúságáért való küzdelem már  több, mint 150 éve megkezdődött, azonban még ma is sok a tennivaló a megkülönböztetés elleni cselekvések téren. Az EU adatai szerint a nők a férfi munkavállalók béréhez képest átlagosan 17,4%-al kapnak kevesebb fizetést. A szakemberek az eltérések okát hagyományokban, a rögzült sztereotípiákban, valamint a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtésével kapcsolatos nehézségekben látják. Tény, hogy egyre több a női munkavállalók aránya, és a diplomások 59%-a is nő, a nem képviselői mégis kénytelenek a rosszabbul fizetett szakmákban elhelyezkedni.

.
Fontos, hogy a férfiak a 2010-es nemzetközi nőnapon a tiszteletteljes gesztusokon túl arra is odafigyeljenek, hogyan könnyíthetik meg kolléganőik, feleségük, édesanyjuk életét a mindennapokban, s tevékenyen álljanak ki mellettük a diszkrimináció elleni harcban.

Ma az egész Unió, azon belül pedig hazánk szempontjából is elsődleges kérdés, hogyan valósul meg a  dolgozó nők, anyák segítése, mivel a problémák megoldása, a nők helyzetének javítása egy hosszú távú stratégia részeként a jövő záloga, a gazdasági növekedés egyik fontos eleme.

Minorics Melinda