Szakszervezetet szervezett, majd egy KRESZ vétség miatt kirúgták
A szekszárdi Orangeways Zrt.-nél működő szakszervezet az elmúlt időszakban többször kifogásolta a cég különböző, dolgozókat érintő intézkedéseit. Néhány napja - szolidaritást vállalva velük - egységes koordinációs tanácsot hoztak létre a dél-dunántúli Volán szakszervezetek. A szekszárdi cég pár napra rá, rendkívüli felmondással megszüntette az érdekképviselet elnöke, Dávid György munkaviszonyát. Az indoklás szerint buszvezetőként figyelmetlenül egy díjfizetős utat használt, emiatt 60 ezer forintos büntetést számláztak a cégnek. A Kapos Volánnál a hasonló útvonaltévesztésnél egyszerűen kifizettetik a kárt.
A LIGA Szakszervezetek nyomatékosan felszólítja a munkáltatót, hogy ne próbálja hasonló törvénytelen eszközökkel ellehetetleníteni a munkavállalókat alkotmányos jogaik gyakorlásában, hanem illeszkedve az európai normákhoz, a munkaügyi konfliktusok rendezésben partnerként tekintsen a szakszervezetekre.
A munkavállalók károkozási felelősségét nem kétségbe vonva, a LIGA erősen túlzottnak találja a munkáltató lépését, amely ráadásul szorosan és gyanúsan egybeesett a szakszervezeti aktivitással.
Hasonló helyzetben van a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete egy tisztségviselője is, akit szintén rendkívüli felmondással távolított el a Tesco, de érdemes emlékezni a postai sztrájkban résztvevők azonnali kirúgására is, amely szintén túlkapásnak - azaz a szakszervezet teljes ellehetetlenítésének - nevezhető.
A LIGA Szakszervezetek aggódva figyeli azt a folyamatot, hogy egyre gyakrabban próbálnak a munkáltatók mind a köz-, mind a versenyszférában visszaélni gazdasági erőfölényükkel és azzal, hogy az esetlegesen ezt követő perek évekig elhúzódnak, valamint hogy a büntetések a vállalati nyereségekhez képest elenyészőek. Mindeközben a munkavállaló anyagilag és erkölcsileg is belerokkanhat igaza kikényszerítésébe.