Feje tetejére állt az ország?

Bajnai: Zsarolnak a sztrájkoló BKV-s szakszervezetek címmel jelent meg egy írás az Origo internetes portál Itthon rovatában. Nem hittünk a szemünknek: a cikk szerint Bajnai Gordon, Magyarország miniszterelnöke a Klubrádiónak azt mondta, sztrájkolni mindenkinek joga van, de ami itt történik, az nem sztrájk, hanem zsarolás, mert a BKV egy közszolgáltató cég, és rajta kívül más nem tudja megoldani, hogy az emberek eljussanak a munkahelyükre. Addig tehát ő nem áll szóba a szakszervezetekkel, amíg meg nem állapodnak a még elégséges szolgáltatásról.

Jól értjük?

A miniszterelnök egyrészt a szakszervezetekre hárítja annak felelősségét, hogy a még elégséges szolgáltatásról nem született megállapodás, mintha a menedzsment, amely pillanatnyilag a másik oldalon ül, nem is létezne. Másrészt zsarolásnak tartja a munkabeszüntetést, mert közszolgáltató cégnél történik, bár a sztrájkjoggal elviekben egyetért. Harmadrészt nem tárgyal, amíg az elégséges szolgáltatásról nincs egyezség.

A miniszterelnök magatartása bizonyos szemszögből zseniális: amíg ő nem ül a tárgyalóasztalhoz, a felek nem mozdulnak el az álláspontjukról, mert az eddigiek során számunkra az derült ki, hogy a BKV menedzsmentjének nincs felhatalmazása egyezség megkötésére. Ez nyilván magasabb - hogy ne mondjuk kormányzati -, szinten dőlhet el. Az is egyértelmű, hogy a még elégséges szolgáltatásról nem lesz megállapodás, ha eddig nem jött létre.
A kormányfő, aki megoldást kínálhatna, nem tárgyal, inkább befagyasztja a helyzetet, tessék a BKV-sokat utálni, emberek!
Az ország első számú vezetőjétől nem ezt várnánk.

A sztrájk hagyományosan a nyomásgyakorlás eszköze, arra találták ki. Igen, kárt okoz. Igen, kellemetlenséggel jár. Ez a sztrájk. Elég sajátos, hogy elismerjük a sztrájkjog létezését (persze, mert benne van az Alkotmányban), csak ugyan, eszébe ne jusson valakinek gyakorolni.

Furcsa érvelés, hogy a sztrájk zsarolás, mert azt eredményezi, hogy nem járnak a buszok. Franciaországban egy általános közlekedési sztrájkban semmi nem indul el. És az emberek ezt elfogadják. A Metropolban kérdeztek erről egy éppen nálunk tartózkodó francia diáklányt. Azt mondta, a BKV sztrájk semmi ahhoz képest, ami náluk van, ő nem türelmetlen, hozzá van ehhez szokva.
Franciaországban akkor nem tudnak sztrájkolni? De lehet, hogy ott minden sztrájkoló gonosz zsaroló is egyben.

A BKV sztrájkot tehát a miniszterelnök zsarolásnak tartja. Pedig mi is történt?
Azok után, hogy egyes BKV vezetők a jelek szerint talicskával hordták ki a pénzt a cégből, a BKV a munkavállalókon akart spórolni. Ez ellen a dolgozók, teljesen törvényes eszközökkel felléptek. Nem sikerült megállapodást kötni a még elégséges szolgáltatásról, ami éppoly mértékben lehet a menedzsment felelőssége, mint a dolgozóké. Sőt, általában a menedzsmentnek áll érdekében olyan ajánlatot tenni, amely a szakszervezetek részéről elfogadhatatlan, hogy a kommunikációban a közvéleményt a sztrájkolók ellen fordítsák.
És most Magyarország miniszterelnöke kijelentette, hogy a sztrájkolók zsarolnak.

Feje tetejére állt az ország.