Bihari Tamás - Mégis, kinek a sztrájkja? c. cikkére válaszolva

Mindig felháborít, de aztán csak borzasztóan zavar, amikor magát megélhetésszerűen újságírónak nevező emberek, egykor presztízzsel bíró országos napilapokban, tájékozatlanul és rosszindulatból írnak, ahelyett, hogy objektíven tájékoztatnák a közvéleményt. Persze-persze, ott van például a publicisztika, mint szubjektív műfaj, és még több hasonló társa. De azért a tényektől legalább nem kellene elrugaszkodni, de minimum illene utánanézni a tárgykörnek, mielőtt valaki írni kezd róla. Újságíróként persze inkább nem is kellene tollat ragadni egy olyan témában, amiben alapból nem tájékozott, de most hagyjuk ezt a fajta szakmai maximalizmust.

Bihari Tamás fröcsögő firkálmányáról most csak objektíven pár sort:

Az elmúlt években Gaskó István tette talán a legtöbbet a magyar szakszervezeti mozgalom lejáratásáért. Ezt mintha az általa vezetett tömörülés tagsága is egyre inkább felismerné.” - Ehelyett a többi konföderáció tétlenségét és megalkuvását ismerve elmondhatjuk, hogy a Gaskó István vezette LIGA Szakszervezetek nélkül a szakszervezeti mozgalom mára csendben és észrevétlenül kihunyt volna. Tagsága mindezt úgy jelezte vissza, hogy míg a többi konföderáció létszáma apad, vagy stagnál, a LIGA Szakszervezetek folyamatosan nő.


…aki csak tavaly több százmillió forintos kárt okozott a vállalatnak a többnyire mondvacsinált indokokkal, eleve bukásra ítélt sztrájkokkal…” - Ehelyett a VDSZSZ sztrájkjait és követeléseit sorra jogosnak ítélte a legfelsőbb bíróság. A sztrájk alatt pedig általában a bérek és műszaki költségek ki nem fizetése miatt, csökken a veszteség mértéke a MÁV Startnál, de a BKV-nál is. (nyereségről ugye alapból nem beszélhetünk a tömegközlekedésben sajnos)

…nehéz a mai válságos helyzetben elfogadtatni a közvéleménnyel, hogy miért csak a buszvezetők ne hozzanak némi áldozatot, miközben a náluk nagyságrendekkel kisebb bérért dolgozó pedagógusok, egészségügyiek, kereskedelmi dolgozók nyilván nem önként és dalolva, de tudomásul vették, most nem telik az országnak többre.” - Ehelyett ha körülnézünk az országban, azt látjuk, hogy elégedetlenkednek a pedagógusok, az egészségügyiek, orvosok, a légiközlekedésben dolgozók, a vasutasok, a postások, a rendőrök, a volánosok, a televíziósok és ki tudja ki mindenki még. Ráadásul nem a fizetésük nagyságrendjéről van szó, hanem arról, hogy mindenki bérét a tisztességes megélhetés szintjéhez közelítsük, megbecsüljük az orvost, a pedagógust, a kereskedelmi dolgozót és a buszvezetőt is. És támogassuk akkor, amikor erre van szüksége, hogy majd támogathasson akkor, ha nekünk lesz rá szükségünk.


Mellesleg a sztrájkolók a kieső bérüket megkapják a sztrájkalapból, míg azok, akik a BKV sztrájk miatt nem jutnak el a munkahelyükre semmilyen kárpótlásra nem számíthatnak.” - Ehelyett a sztrájkolók nem a kieső bérüket, hanem egy átlagos összeget kapnak, amely általában meg sem közelíti a pótlékokkal kiegészített rendes jövedelmüket. Ha pedig elfogy a tagdíjjakból félretett sztrájksegély, semmit sem kapnak. A bérlettel rendelkező utazóközönség pedig joggal perelhetné a BKV-t a sztrájk idején szünetelő szolgáltatásért, hiszen csak bevett gyakorlat, nem pedig jogelv, hogy a sztrájkot „vis maior”-nak tekintik. A sztrájkot ugyanis törvény szerint hét nappal előbb be kell jelenteni, a szakszervezettel meg lehetne egyezni az elégséges szolgáltatásról, tehát közel sem elháríthatatlan és váratlan, a munkáltató által nem befolyásolható „katasztrófa”. Ahogy azt egyébként az állampolgári jogok biztosa is kifejtette nemrég…

Fiedler Péter
A LIGA Szakszervezetek kommunikációs vezetője, újságíró


Bihari Tamás cikke a Népszavában itt olvasható:
http://www.nepszava.hu/default.asp?cCenter=OnlineCikk.asp&ArticleID=1288139