A fű alatt beindult a kirúgási hullám
Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke a Pénzcentrumnak azt mondta: nincs tudomásuk arról, hogy a foglalkoztatók tömeges kirúgásra készülnének a fizikai melósok körében. Az viszont valóság, hogy a határozott idejű munkaszerződéssel rendelkezőktől megválnak a cégek.
Mi azt látjuk, hogy csoportos létszámleépítést nem terveznek a vállalkozások. A leépítések jelenleg gyakorlatilag abban a formában valósulnak meg, hogy a határozott idejű szerződéssel rendelkező munkavállalóknak a szerződéseit már nem hosszabbítják meg, a helyükre nem vesznek fel új munkavállalót. Ugyanez igaz a nyugdíjba menő foglalkoztatottakra is. És sokkal alacsonyabb a keresettségi szint az egyéb munkavállalók iránt, így gyakorlatilag a kölcsönzött munkavállalók sokkal kevésbé találnak foglalkoztatási lehetőséget, mint a korábbi években - magyarázta az elnök, aki szerint 2024 végén és idén év elején is az volt a trend, hogy első körben a kölcsönzött munkavállalóktól váltak meg, adták vissza a kölcsönbeadó cégnek, de a határozott idejű szerződések meg nem hosszabbítása és a nyugdíjba menők nem pótlása is egyre jellemzőbb.
Új munkaerőfelvétel ugyanakkor korlátozottan van, jellemzően csak egy-egy olyan megüresedő és a cég számára fontos pozíciót próbálnak új dolgozóval betölteni, ami feltétlenül és elengedhetetlenül szükséges. Nagyon sok cégnél hajtanak végre úgynevezett racionalizálást. Ez most még első körben azt jelenti, hogy megvizsgálják, hogy hol vannak olyan szinergiák, amiket meg tudnak szüntetni, és ezzel gyakorlatilag tudják a létszámot is ezzel párhuzamosan csökkenteni - fogalmazott Mészáros Melinda. Elmondta azt is, hogy azon fizikai munkások helyzete, akiket elbocsátottak, nem valami fényes a következő időszakot, de akár az egész 2025-ös évet nézve sem.
Sokkal nehezebb lesz ebben az évben elhelyezkedni a fizikai dolgozóknak, ugyanis nagyon komolyan csökkent az igény a betanított munkaerő iránt. Ez változás, mert az elmúlt években rájuk volt nagymértékű igény a munkáltatók részéről, így az alacsonyabb iskolai végzettséggel, szakképesítés hiányában is el tudtak helyezkedni a munkavállalók. Ma már ez sokkal nehezebb. Elsősorban a szakképzett munkavállalók iránt magas a kereslet, a technikumi végzettség rendkívüli módon felértékelődött azon cégeknél, ahol 2024-ben már végrehajtották azokat a technológiai váltásokat, fejlesztéseket, amik a Covid-időszak alatt elmaradtak. Ezen cégeknél elsődlegesen a legalább technikumot végzettek, a magasabban kvalifikált munkaerő iránt nőtt meg a kereslet, csakhogy őket sokkal alacsonyabb számban tudják foglalkoztatni. Vagyis a vége mindennek az, hogy nagyon nagy számú képzetlen munkaerőt tudnak kiváltani, sokkal kisebb számú képzett munkaerővel - tette hozzá a LIGA Szakszervezetek vezetője.