Fekete foglalkoztatásért kétszeres a büntetés
2024. július 8-án a Magyar Közlönyben két fontos, a munka világára vonatkozó rendelet jelent meg. Egyrészt a Nemzeti Adó és Vámhivatal által kiszabható pénzbüntetési tételek kétszeresükre emelkednek, másrészt új szociális hozzájárulási adó visszatérítési lehetőség nyílik meg a munkáltatók számára.
NAV bírság
Megduplázta a kormány a Nemzeti Adó és Vámhivatal által kiszabható pénzbüntetési tételeket – derül ki a Magyar Közlönyből. Ha egy cég valakit feketén foglalkoztat vagy elmulasztja a számlaadást, már 2 millió forintos bírsággal is számolhat.
A változásokat a 181/2024 (VII.8)-as Kormányrendelet tartalmazza.
– A sima mulasztási bírság tetőértéke természetes személyek esetében az eddigi 200 ezer forintról 400 ezerre nő, míg a nem természetes személy adózóknál 500 ezerről egymillióra.
– Ha valaki be nem jelentett munkaerőt foglalkoztat, azt mostantól az eddigi egymillió helyett kétmillió forintig lehet büntetni.
– Ugyanekkora büntetésre számíthat az is, aki a számlaadási, vagy az iratmegőrzési kötelezettségének nem tesz eleget.
Az új büntetési tételek augusztus 1-től érvényesek. Az intézkedés illeszkedik abba a költségvetési bevételeket növelő intézkedéscsomagba, amelyről a kormány bejelentést tett.
.
Szocho visszatérítési lehetőség
A kormány új rendeletet adott ki a szociális hozzájárulási adóra (szocho) vonatkozó szabályok módosításáról. A veszélyhelyzetre hivatkozva, és a foglalkoztatás növelését célul kitűzve a munkáltatóknak bizonyos esetekben engedélyezik az adó teljes visszaigénylését – derül ki a hétfő esti Magyar Közlönyből.
Az új szabályok szerint azok a magyar állampolgárok számítanak munkaerőpiacra lépőnek, akik az adóhatóság adatai szerint a foglalkoztatás megkezdését megelőző 365 napon belül legfeljebb 92 napig rendelkeztek biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonnyal. Ez alól kivételt képeznek azok az időszakok, amikor a munkavállaló anyasági ellátásban részesült, hacsak ezen időszak alatt nem volt más biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonya.
A munkaerőpiacra lépő munkavállalók esetében az első évben a munkáltatók az alkalmazott bruttó bérére számított szociális hozzájárulási adó teljes összegét visszaigényelhetik, legfeljebb a minimálbér mértékéig. A második év első hat hónapjában ez a kedvezmény az adómérték 50 százaléka lesz. Az új szabályok értelmében a kedvezmény az egész hónapra jár, amelyben a munkavállaló első éve vagy tizennyolcadik hónapja véget ér. A rendelet 2024. augusztus 1-jén lép hatályba, és az ezt követően létesített munkaviszonyokra vonatkozik.